Išnagrinėjęs baudžiamąją bylą teismas priėmė išskirtinį nuosprendį, kuriuo už nežymų sutuoktinės sveikatos sutrikdymą, pasikėsinimą seksualiai prievartauti ir išžaginimą nuteistas vyras. Nuteistajam skirta 3 metų laisvės atėmimo bausmė (konkretesni bylos duomenys neviešinami, saugant nukentėjusiosios privatumą – Red. past.).
Remdamasis tyrimo metu surinktais duomenimis, teismas pripažino, kad kaltinamasis lytiškai santykiavo su nukentėjusiąja. Teisiamojo posėdžio metu konstatuota, kad nukentėjusiajai aktyviais veiksmais ir žodžiais išreiškus savo nesutikimą lytiškai santykiauti su sutuoktiniu, pastarasis, to nepaisydamas bei panaudodamas fizinę jėgą, dėl kurios ji negalėjo pasipriešinti, kelis kartus su žmona atliko lytinį aktą prieš jos valią.
Vyro kaltė įrodyta tiek pačios nukentėjusiosios, tiek liudytojos, su kuria nukentėjusioji susisiekė iš karto po įvykio, parodymais.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo imtasi visų priemonių kuo skubiau surasti asmenį, įvykdžiusį nusikalstamas veikas, ir jį izoliuoti. Tik sulaikius įtariamąjį buvo kreiptasi į ikiteisminio tyrimo teisėją dėl kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo, kuris buvo tęsiamas iki visų būtinų tyrimo veiksmų atlikimo. Prokuroro sprendimu buvo skubiai organizuojama nukentėjusiosios apklausa pas ikiteisminio tyrimo teisėją, nukentėjusiosios kūno tyrimas bei parodymų patikrinimas vietoje.
Nors kaltinamasis savo kaltės nepripažino ir bandė išvengti baudžiamosios atsakomybės, surinkti įrodymai nuginčijo jo argumentus. Vyro kaltė įrodyta tiek pačios nukentėjusiosios, tiek liudytojos, su kuria nukentėjusioji susisiekė iš karto po įvykio, parodymais. Svarią įtaką turėjo ir duomenys, užfiksuoti telefoniniame pranešime Bendrajam pagalbos centrui bei policijos pareigūnų „body“ kamerų įrašuose.
Bylos duomenys patvirtina, kad kaltinamasis nepaisė nukentėjusiosios išreikšto nesutikimo žodžiais ir veiksmais. Teismų praktikoje laikomasi nuomonės, kad asmens nesutikimas gali būti išreikštas žodžiais arba kitokio pobūdžio veiksmais. Tais atvejais, kai kaltininkas nukentėjusiojo valiai palaužti naudoja fizinį smurtą, grasinimus, pasinaudoja bejėgiška nukentėjusiojo būkle ar lytinių santykių siekia keli kaltininkai, nukentėjusysis gali išoriškai neišreikšti savo nesutikimo dėl panaudoto smurto, sukelto skausmo, baimės patirti fizinį smurtą ar bejėgiškos būklės.
Šiandien turime sprendimą, kuris, tikime, padrąsins ir kitas seksualinį smurtą patyrusias moteris kreiptis pagalbos.
Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad seksualinės prievartos bylose paprastai tiesioginių liudytojų nebūna.
Čia svarbiausiais įrodymų šaltiniais tampa nukentėjusiųjų parodymai, teismo medicinos ir kitų specialistų išvados, daiktiniai įrodymai. Svarbu ir išvestiniai įrodymai – parodymai asmenų, kurie bendravo su nukentėjusiąja apie patirtą seksualinę prievartą, bei paties kaltinamojo parodymai.
„Ikiteisminio tyrimo metu atlikti prokuratūros bei policijos pareigūnų procesiniai veiksmai, operatyvus ir koordinuotas institucijų bendradarbiavimas lėmė tyrimo sėkmę. Surašius kaltinamąjį aktą baudžiamoji byla teismui buvo perduota vos per 4 mėnesius. Šiandien turime sprendimą, kuris, tikime, padrąsins ir kitas seksualinį smurtą patyrusias moteris kreiptis pagalbos“, – prokuratūros pranešime anonimiškai cituojamas ikiteisminį tyrimą kontroliavęs prokuroras.
15min atkreipia dėmesį, kad prokuratūros pranešime nėra nurodyta, kurios instancijos teismas priėmė šį apkaltinamąjį nuosprendį – verdiktai nebūna įsiteisėję tuo atveju, jei baudžiamasis procesas dar numato galimybę rašyti skundus ir peržiūrėti bylą apeliacine tvarka.