Kelmės rajono apylinkės teismas paskelbė nuosprendį rezonansinėje byloje dėl Tytuvėnų Bernardinų vienuolyno palėpėje 2012 metais kilusio didžiulio gaisro.
Teismo salėje nuskambėjo itin švelnus nuosprendis kaltinamajam P.Jurkaičiui, buvusiam Tytuvėnų pastoracinio centro direktoriui.
Jis buvo kaltinamas tuo, kad šildymo krosnis kūreno šlapiomis malkomis. Dėl to kamine susidarė suodžiai, kurie užsiliepsnojo. Šis kaltinimas teismo akimis nebuvo pats sunkiausias.
Daug sunkesnis kaltinimas susijęs su P.Jurkaičio tiesiogine atsakomybe.
Jis kaltintas tuo, jog, pastebėjęs suveikusią signalizaciją, ją tiesiog atjungė, o ne ėmėsi reikiamų veiksmų, sąmoningai rizikavo didžiulės vertės turtu.
Bylos nagrinėjimo metu P.Jurkaitis iš pradžių teigė atjungęs signalizaciją, o vėliau persigalvojo – tik perkrovė.
Teismas P.Jurkaičiui paskyrė vienerių metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę, nes nematė prasmės griežtai bausti asmenį, kuris ne vienintelis gali būti kaltas dėl gaisro.
Taip pat teismas nematė prasmės visą žalą išieškoti iš kaltinamojo, nes liepsnų pridaryti nuostoliai viršija jo turimą turtą dešimtimis kartų.
Žalos išieškojimo reikalų teismas nesiėmė. Ieškovai galės to išsireikalauti atskiru teisiniu keliu. Bendra žala, kurią patyrė Kultūros paveldo departamentas ir Bažnyčia, siekia 3,4 milijono eurų.
Nuosprendį skųs
P.Jurkaičio advokatas Antanas Damulis teigė, kad nuosprendis neabejotinai bus skundžiamas, nes nebuvo nustatyta, kokio tiksliai drėgnumo malkomis buvo kūrenama.
Advokatas taip pat pabrėžė, kad jo ginamasis teisme buvo prilygintas valstybės tarnautojui, nors tuo metu atostogavo.
Tuo tarpu teismas mano, kad nebuvo būtinybės malkų drėgmę matuoti specialiais aparatais. Papuvusios ir apledėjusios malkos negalėjo būti reikiamo sausumo.
Teismas taip pat pažymėjo, kad žmogus, kuris įeina į darbines patalpas ir, surinkdamas reikiamus kodus, atjungė gaisro pavojaus signalizaciją, negali vengti atsakomybės savo atostogų metu.
Kultūros paveldo departamento atstovas Svaigedas Stoškus mano, kad nuosprendis iš esmės teisingas. Jo nuomone, didžiulė žala negali būti išieškoma vien iš nuteistojo P.Jurkaičio.
Prie gaisro prisidėjo nemažai tų, kurie organizavo netinkamą kūrenimą, ne pagal projektą įrengė dūmtraukius.
Atstovas pabrėžė, kad muziejuje sudegusios monstrancijos kiekviena verta šimtų tūkstančių eurų. Taip pat vertingi ir kiti eksponatai. Šventų paveikslų sidabriniai apkaustai, tikėtina, bus restauruoti.
Liepsnose pražuvo daugybė eksponatų
2012 metais per gaisrą buvo sugadinti vienuolyno ir Tytuvėnų Švenčiausios Mergelės Marijos bažnyčios pastatai, sunaikinti bei sugadinti Tytuvėnų Bernardinų vienuolyno ekspozicijos patalpoje buvę 60 eksponatų.
Atliekant ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad gaisro išvakarėse buvo suveikusi priešgaisrinė signalizacija.
Tačiau buvęs Tytuvėnų piligrimų centro vadovas netinkamai atliko savo pareigas ir pažeisdamas teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, nepatikrino, kodėl suveikė signalizacija, ir ją išjungė.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai ir prokurorai nustatė, kad gaisro priežastis buvo netinkamai eksploatuojamas pastato palėpėje įrengtas kieto kuro katilų dūmtraukis, kuriam įkaitus užsidegė medinės stogo konstrukcijos.