Vertindama prokuroro reikalavimą šią sutartį pripažinti niekine, LAT teisėjų kolegija pabrėžė, kad visos visuomenės interesas yra ne tik apsisaugoti nuo jai pavojų keliančių asmenų laikinai ar nuolatos apribojant jų laisvę, bet ir užtikrinti, kad nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiam asmeniui kaip silpnesniajai šaliai būtų atlyginta visa jo patirta turtinė ar neturtinė žala.
Asmuo nukentėjęs nuo nusikalstėlių turi teisę reikalauti atlyginti jam padarytą žalą (turtinę ir neturtinę). Šią teisę įgyvendinti nukentėjęs asmuo gali baudžiamojoje byloje pareikšdamas civilinį ieškinį arba atskirame civiliniame procese prieš jam žalą sukėlusį ar už jį atsakingą asmenį.
Kadras iš LNK laidos/Kęstutis Stasaitis |
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nuomone, baudžiamojoje byloje pareikštas civilinis ieškinys – baudžiamosios bylos dalis, todėl tai nėra vien tik privataus pobūdžio reikalavimas, siejantis nukentėjusįjį ir įtariamąjį nusikalstamos veikos padarymu asmenį. Dėl to prokuroro reiškiamas reikalavimas pripažinti sandorį negaliojančiu – viešojo intereso gynybos dalis.
„Nagrinėjamoje byloje prokuroras, pareikšdamas ieškinį, prisidėjo prie veiksmingesnio pirmiau nurodytų pobūdžio žmogaus teisių apsaugos užtikrinimo bei realaus įsiteisėjusio nuosprendžio dalies dėl patenkinto civilinio ieškinio įvykdymo“, – savo nutartyje konstatavo Teismas.
Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.