Už policininko nužudymą nuteistas V.Trakanavičius į laisvę paleistas lygtinai

Vilniaus miesto apylinkės teismas patvirtino pataisos namų Lygtinio paleidimo komisijos sprendimą anksčiau laiko paleisti į laisvę už policininko nužudymą kalėjusį Vitalijų Trakanavičių.
Vitalijus Trakanavičius teisme
Vitalijus Trakanavičius teisme / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 1 Nužudymas

Iš teismo skirtų 10-ties metų laisvės atėmimo vyras buvo neatlikęs beveik ketverių metų – pagal nuosprendį kalėjimo vartai jam turėjo atsiverti tik 2026 metų gegužę.

Rugpjūčio 18 dieną priimtos teismo nutarties prokuratūra neskundė ir ji įsiteisėjo, BNS pranešė teismo atstovas Aurimas Žukauskas.

Anksčiau laiko į laisvę paleistam nuteistajam teismas nurodė neišeiti iš namų nuo 22 val. iki 6 val., jeigu tai nesusiję su darbu, per du mėnesius nuo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos dienos pradėti dirbti ir tęsti darbą, o darbo praradimo atveju registruotis Užimtumo tarnyboje, nevartoti alkoholio ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, dengti turimus įsiskolinimus dėl žalos atlyginimo.

„Pažymėtina, kad nuteistojo lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos nereiškia, kad jis atleidžiamas nuo likusios paskirtos bausmės. Nuteistajam pažeidus lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos sąlygas, būtų svarstomas klausimas dėl jo grąžinimo atlikti likusią bausmės dalį,“– įspėjo teismas.

Kalėdamas įgijo išsilavinimą ir specialybę

Lygtinio paleidimo iš pataisos namų komisija šiemet liepą vieningai nusprendė, kad V.Trakanavičius jau gali būti paleistas į laisvę, įvertinusi nuteistojo elgesį, jam taikytas socialinės reabilitacijos priemones bei jų rezultatus.

Pataisos namuose V.Trakanavičius devynis kartus buvo skatintas ir du kartus baustas. Kalėdamas jis dirbo nemokamus darbus, įgijo pagrindinį išsilavinimą bei tęsia mokymąsi viduriniam išsilavinimui įgyti, įgijo baldžiaus specialybę.

Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisija dar pernai sausį nutarė vyrui taikyti lygtinį paleidimą, tačiau šio nutarimo tąkart teismas nepatvirtino. Iš viso V.Trakanavičius į laisvę lygtinai bandė išeiti keturis kartus.

Teismo ir pataisos namų dokumentuose rašoma, kad nuteistasis dalyvauja tam tikrose pozityvaus užimtumo priemonėse, iš gaunamų neįgalumo pašalpų dengia priteistus civilinius ieškinius, yra sumokėjęs 1,3 tūkst. eurų, nužudyto policininko artimiesiems dar skolingas daugiau nei 58 tūkst. eurų.

V.Trakanavičius pareigūnams teigė, kad norėtų civilinius ieškinius dengti sparčiau, tačiau nedirba, todėl ieškinius dengia pagal galimybes.

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, komisija konstatavo, kad nuteistasis nuosekliai išlaiko pozityvų elgesį, nusikalstamo recidyvo rizika yra valdoma, nedidėja ir vienbalsiai nutarė taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą. Prokuratūra atsiliepimo į teikimą nepateikė.

Teismas įžvelgė nuteistojo pastangas

Teismas konstatavo, kad matomas disciplinuotas nuteistojo elgesys ir jau daugiau nei 4,5 metų bausmė atliekama be pažeidimų.

Teismas, priimdamas nuosprendį konstatavo, kad V.Trakanavičius nužudė veikdamas netiesiogine tyčia, o nusikalstama veika iš esmės buvo atsitiktinio pobūdžio, kas lemia mažesnį padarytos veikos pavojingumą.

Savo kaltę dėl įvykdytos žmogžudystės pripažino iš dalies, interviu metu išreiškia gailestį dėl įvykdyto nusikaltimo.

Iki bausmės atlikimo nuteistasis dirbo, turi įgijęs beveik 19 metų darbo stažą, jau turi pasiūlymų dirbti.

Jis kreipėsi į pataisos įstaigos administraciją dėl galimybės dirbti, tačiau pataisos įstaiga dėl turimo neįgalumo negalėjo nuteistajam pasiūlyti darbo.

Teismo vertinimu, darytina išvada, jog nuteistasis gali būti toliau taisomas neizoliuotas nuo visuomenės ir yra pagrindo manyti, kad jis laikysis įstatymų ir daugiau nenusikals.

Nužudymas lošimo namuose

V.Trakanavičius atostogaujantį Alytaus apskrities policininką 36 metų Arnoldą Jurašių nušovė 2013 metų gruodį Kaune, lošimų automatų salone. Būdamas girtas jis be jokios dingsties įrėmė legaliai turėtą pistoletą sėdinčiam vyrui į krūtinę vieną kartą iššovė. Šis netrukus įvykio vietoje mirė.

Nuteistasis pripažino dalį kaltės teigdamas, kad nukentėjusysis paprašė parodyti ginklą, o jis, būdamas tvirtai įsitikinęs, kad ginklas neužtaisytas, laikydamas už rankenos tiesė jį nukentėjusiajam. Pastarajam imant, ginklas iššovė. Kaip tai atsitiko – neįsivaizduoja, šovinių į ginklą jis tikina pats nedėjęs.

Nušauto policininko artimieji kėlė klausimą, kodėl anksčiau teistam asmeniui buvo legaliai išduoti ginklai ir kodėl jis su jais pateko į lošimo namus.

V.Trakanavičius į lošimo namus buvo atsinešęs du pistoletus – „Iž“ ir „MP 446 Viking“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis