Viskas prasidėjo nuo to, kad motociklų sportu užsiimantis Antanas K. nusprendė įsigyti specialią priekabą, skirtą gabenti motociklą, keturratį ar bagį. Vilnietis ilgai ieškojo jam tinkančio varianto, kol viename užsienio skelbimų puslapyje rado tai, ko ieškojo – „Brian James Trailers Race Shuttle“ priekabą.
Klastos neįtarė
Pasak pašnekovo, pats interneto puslapis jam jokių įtarimų nesukėlė, mat tai vienas iš daugelio automobilių ir motociklų sportui skirtų skelbimų portalų, kuriame galima įsigyti ne tik įvairios technikos, bet ir kitokių su automobilių ir motociklų sportu susijusių dalykų.
Susisiekęs su tariamu priekabos pardavėju skelbime nurodytais kontaktais Antanas K. gavo patvirtinimą, kad priekaba vis dar neparduota. Pardavėjas nurodė, kad priekaba yra Portugalijai priklausančioje Madeiros saloje. Pradėjęs spręsti priekabos parsigabenimo į Lietuvą klausimą Antanas K. sulaukė pardavėjo pasiūlymo, jog šis gali suorganizuoti pirkinio pargabenimą į Lietuvą.
Pardavėjas pasiūlė tokį planą: priekabą jis parduoda logistikos įmonei, kuri gali pasirūpinti atgabenimu, o tuomet Antanas K. ją įsigys jau iš tos įmonės ir ji atveš naująjį pirkinį į Lietuvą. Toks pasiūlymas pirkėjui sukėlė klausimų, todėl internete Antanas K. pradėjo ieškoti informacijos apie pardavėjo nurodytą logistikos įmonę.
Internete rasta vieša informacija išties bylojo, kad tokia kompanija egzistuoja, yra įkurta prieš daugelį metų. Blogų atsiliepimų Antanas K. nerado, tad nusprendė sutikti su tokiu pasiūlymu. Jis sumokėjo už priekabą ir laukė tolesnių žingsnių dėl pargabenimo į Lietuvą detalių.
Sukčių apetitas išaugo
Tačiau vos sumokėjęs pinigus Antanas K. sulaukė laiško, kad turi sumokėti už priekabos transportavimo draudimą. Suma siekė dar porą tūkstančių. Būtent tuomet vilniečiui kilo pirmieji įtarimai, kad jis yra maustomas. Antanas K. papildomą sumą mokėti atsisakė.
Galiausiai afera paaiškėjo tuomet, kai Antanas K. su tuo pačiu pardavėju po kurio laiko susisiekė jau rašydamas iš kito profilio. Nors priekaba teoriškai jau buvo parduota, pardavėjas atsakė, kad priekabą jis dar turi ir kad ši yra Madeiros saloje. Prasidėjo ta pati „dainelė“. Tuomet ir tapo aišku, kad priekabos pardavimas yra apgaulė, o Antano K. sumokėti pinigai nukeliavo sukčiams.
Antanas K. nedelsdamas susisiekė su savo banku ir paprašė sustabdyti pavedimą. Deja, pinigai iš gavėjo sąskaitos jau buvo paimti ir bankas jokių operacijų atšaukti nebegalėjo. Portugalijos bankas, į kurį nukeliavo pavedimas, apskritai į užklausą nesureagavo. Vilniečiui liko vienintelė galimybė – kreiptis į policiją.
Apie susiklosčiusią situaciją Antanas K. skubiai pabendravo su pažįstamu policijos pareigūnu. Šis nurodė, kad geriausia visą informaciją pateikti per epolicija.lt sistemą.
Realios pagalbos nesulaukė
Nukentėjusysis taip ir padarė – surašė visą informaciją apie apgaulės schemą, prisegė visus kontaktus ir duomenis, kuriuos buvo gavęs iš tariamo pardavėjo, pridėjo susirašinėjimą, pavedimų kopijas ir visą jo turėtą papildomą informaciją. Be to, jis nurodė ir tai, kad po tariamo įsigijimo ta pati priekaba ir toliau sėkmingai pardavinėjama.
Galiausiai po savaitės Antanas K. iš policijos gavo laišką su atsakymu, kad tyrimas nebus pradėtas. Paskambinęs pareigūnams telefonu vilnietis gavo pasiūlymą kreiptis į ambasadą.
„Komisariate man pasakė, kad jie nieko padaryti negali, nes nusikaltimas įvyko užsienyje, todėl turiu kreiptis į tą šalį arba į ambasadą. Kadangi Lietuva ir Portugalija viena pas kitą savo ambasadų neturi, kreipiausi į policijos atašė Liną Pernavą, kuris dirba Lietuvos Respublikos ambasadoje Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystėje, kurios jurisdikcijai taip pat priklauso ir ryšiai su Portugalija.
Jis vienintelis ėmėsi kažkokių veiksmų. Bandė surasti kolegų, draugų Portugalijoje. Bet nerado. Vienintelis dalykas, ką jis nurodė – Portugalijos policijos puslapis. Tačiau prie jo nesugebėjau prisijungti. Taigi, viskas aklavietėje.
Aš juk reagavau iš karto. Tą pačią dieną, rugpjūčio 26-ą dieną, kai supratau, kad apgaulė, kad prašo krovinio draudimo mokesčio, iškart rašiau į policiją.
Pikta, nes niekas nieko negali padaryti. Nes realiai mane apgavo, o ir toliau tas asmuo vykdo nusikaltimus ta pačia schema. Taip išeina, kad užsienio sukčiai gali veikti nežabojamai ir ieškoti aukų kitose šalyse“, – sakė Antanas K.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro komentaras
Šiuo konkrečiu atveju asmens pareiškimas buvo išnagrinėtas ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 3 straipsnio 1 dalies 1 punktu ir 168 straipsniu priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Nutarimas priimtas motyvuojant tuo, kad tarp šalių yra susiklostę civiliniai teisiniai santykiai, taip pat, kad galimai neteisėta veika padaryta ne Lietuvos Respublikos teritorijoje.
Ikiteisminio tyrimo duomenų ir duomenų medžiagose, kuriose atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą, skelbimą tretiesiems asmenims riboja Lietuvos Respublikos teisės aktai, todėl detalesnės informacijos pateikti negalime.
Pastebėtina, kad nutarimo atsisakyti ikiteisminį tyrimą pagrįstumo vertinimas ir apskundimo tvarka yra reglamentuota LR BPK. Tokį sprendimą pareigūnas priima su ikiteisminio tyrimo įstaigos vadovo arba jo įgalioto asmens sutikimu. Sprendimo nuorašas pateikiamas prokurorui, kuris patvirtina nutarimo teisėtumą ir pareiškėjui. Nesutikdamas su sprendimu pareiškėjas turi teisę apskųsti sprendimą prokurorui, o prokuroro sprendimą dėl skundo gali apskųsti ikiteisminio tyrimo teisėjui.
Pareiškėjui buvo išsiųstas nutarimo nuorašas, išaiškinta apskundimo teisė.
Lietuvos policija pataria – kilus įtarimui, kad susidūrėte su sukčiumi, neskubėkite vykdyti jo prašymų – nedelsdami praneškite policijai telefonu 112. Pranešę policijai padėsite efektyviau ir greičiau išaiškinti sukčius. Visi gauti pranešimai yra registruojami, analizuojami, gretinami ir susiejami pagal bendrus požymius. Patarimai, kaip atpažinti sukčius, pateikiami Lietuvos policijos svetainėje.