S.Velečka pripažintas kaltu kone pagal visus prokuroro pateiktus kaltinimus ir pataisos namuose praleis 14 su puse metų. Bausmės laikas bus skaičiuojamas nuo suėmimo, tai yra, 2013 metų sausio. Prokuroras S.Velečką prašė nubausti daug griežčiau ir laisvę atimti 20 metų. Tokią pat bausmę siūlyta skirti ir D.Petkauskui. Jis pataisos namuose praleis tiek pat laiko, kaip ir S.Velečka.
Gaujos lyderiui S.Velečkai buvo pareikšti kaltinimai dėl nusikaltimų, susijusių su labai didelio kiekio narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabanda iš vienos valstybės į kitą. Nustatyta, jog iš Ispanijos į Jungtinę Karalystę bandyta nugabenti didelį kiekį kokaino. Narkotikus gauja gabeno ir iš Brazilijos, Karibų salų. Nusikaltimai buvo daromi ilgą laiką ir buvo atliekami pačia sudėtingiausia bei pavojingiausia bendrininkavimo forma – suburiant nusikalstamą susivienijimą.
S.Velečka įvardijamas ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizatoriumi ir įkūrėju. Gaujos veikos buvo padarytos siekiant gauti lėšų pragyventi ir nusikalstamai praturtėti. Nusikaltimai buvo daromi keliose valstybėse.
Dar neseniai S.Velečka tikėjosi ištrūkti į laisvę už užstatą, tačiau teismas prašymą atmetė. Namuose jo laukia sutuoktinė Marina Bui ir rudenį gimęs jų kūdikis. S.Velečka su pirmąja žmona išsiskyrė jau būdamas už grotų. Netrukus jis susituokė su pramogų pasaulio veikėja M.Bui.
Kalės ir bendrai
Teismas gaujos nariais pripažino penkis asmenis, kiti byloje figūravę vyrai nuteisti dėl pavienių su šia gauja siejamų nusikaltimų. Keturi asmenys išteisinti, mat bendradarbiavo su teisėsauga ir davė bylai svarbių parodymų. Vienas jų atskleidė narkotikų gabenimo kelią.
Pagrindiniai bylos kaltinamieji – Saulius Velečka, pravarde Agurkas, Norbertas Tučkus, broliai Audrius ir Darius Petkauskai bei Tadas Petrošius. Visi jie ilgus metus praleis kalėjime. D.Petkauskui teismas skyrė 14 su puse metų laisvės atėmimo bausmę, jo broliui Audriui – metais trumpesnę bausmę. T.Petrošius ir N.Tučkus pataisos namuose praleis po 13 metų.
Minėtiems asmenims pateikti kaltinimai susiję su neteisėtu disponavimu itin dideliais kiekiais narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, jų kontrabanda tarp užsienio šalių.
S.Velečka, N.Tučkus, broliai Petkauskai bei T.Petrošius laikomi suimti jau beveik penkerius metus – tol, kol vyko ikiteisminis tyrimas ir per visą bylos nagrinėjimą, kuris prasidėjo 2014 metų rudenį.
Atvertus bylą suimtųjų būta net devyni iš 12 kaltinamųjų, tačiau per dvejus metus suimtųjų sumažėjo, liko tik penki – minėti vyrai ir Dmitrijus Romanovičius. Pastarasis kaltinamas prieštaringai vertinamo verslininko Vidmanto Sadausko nužudymu. Jam trečiadienį teismas paskelbė skiriantis dvylikos metų laisvės atėmimo bausmę pataisos namuose.
Keliaus į pataisos namus
Pradėjus nagrinėti bylą, 2014 metų lapkritį teismo „narve“ buvo ir Darius Petkauskas, ir Gintautas Cegelskis, ir Tadas Vieraitis, ir Saulius Vyšniauskas, tačiau buvo išleisti už piniginį užstatą. Trečiadienį kai kurie jų išgirdo būsiantys pasiųsti į pataisos namus.
S.Vyšniauskui teismas skyrė 12 metų laisvės atėmimo bausmę pataisos namuose, T.Vieraičiui paskirta metais trumpesnė bausmė, vienuolika metų nelaisvės.
Teismas atsižvelgė į tai, jog trys vyrai prieš teismą stojo pirmą kartą gyvenime. Dėl šios priežasties G.Cegelskiui bei K.Liukaičiui skirtos ketverių metų laisvės atėmimo bausmės, jas atidedant dvejiems metams. R.Vilkauskui skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė ją atidedant metams.
Nuosprendis pagarsintas ir Linui Perminui, kuris prieš kelerius metus vos sulaukęs švelnesnės kardomosios priemonės, rašytinio pasižadėjimo neišvykti bei sumokėjęs 29 tūkst. eurų užstatą, iškart spruko į Švediją.
L.Perminas be teismo leidimo išvyko iš šalies ir į keltą, plukdantį į Švediją, registravosi kito asmens vardu. Netrukus Lietuvą pasiekė Europolo Švedijos nacionalinio skyriaus gautas pranešimas, kad kaltinamasis už šioje valstybėje padarytą nusikaltimą buvo nuteistas 14 mėnesių laisvės atėmimo bausme. L.Perminui teismas skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę.
Teismas nusprendė konfiskuoti nuteistųjų turtą – S.Velečkos kitų nuteistųjų prabangius laikrodžius, automobilius „BMW“, sklypus, sąskaitas bei kitą turtą. Teismas motyvavo, jog turtas įgytas iš nusikalstamoje veikoje gautų pinigų.
Sprendimą skųs
Prokuroras Zdislavas Tuliševskis trečiadienį pasidžiaugė, jog pagaliau baigėsi sudėtingas ir varginantis teisminis procesas, trukęs daugiau nei trejus metus. Prokuroras beveik neabejoja, jog sprendimą teks skųsti, mat teismas lengvesnes bausmes kaltinamiesiems skyrė atsižvelgdamas į ilgą teisminį procesą. Prokuroro manymu, byla nebuvo vilkinama, tačiau dėl sudėtingumo ir kitų objektyvių veiksnių truko ilgai.
„Mano manymu tai nėra pagrindas mažinti bausmes. Mano pozicija buvo kitokia, griežtesnė, – sakė prokuroras, reikalavęs gaujos nariams griežtesnių bausmių. – Skundas bus. Reikia susipažinti su nuosprendžiu, jį įvertinti“.
Anot prokuroro, teisme buvo įrodytas beveik visas gaujai inkriminuotas narkotikų kiekis, tai yra, 175 kg kokaino gabenimas. Nepavyko įrodyti dėl 45 kg kokaino, kuris buvo gabenamas iš Ispanijos.
Z.Tuliševskis pasakojo, jog gauja turėjo narkotikų gabenimo kelią. Narkotikai keliavo iš Pietų Amerikos į Kanarų salas, iš čia į Nyderlandus ir toliau į Jungtinę Karalystę bei Rusiją.
Apskundė Žmogaus teisių teismui
S.Velečkos advokatas Kristupas Ašmys po nuosprendžio teigė iš dalies besidžiaugiantis, jog teismas išteisino jo ginamąjį dėl pasikėsinimo nužudyti ir nužudymo, nes šie duomenys kėlė didelių abejonių ir, K.Ašmio nuomone, jais tiesiog siekta pastiprinti baudžiamąją bylą.
„Gynyba nesidžiaugia, kad dėl dalies epizodų S.Velečka buvo nuteistas. Manau, kad bus teikiamas apeliacinis skundas. Manau, kad procesas nesibaigs Klaipėdoje, persikels į Apeliacinį teismą, bus skundų tiek iš prokuratūros, tiek iš gynybos“, – sakė K.Ašmys.
S.Velečka dėl pernelyg ilgo teisminio proceso yra kreipęsis į Europos žmogaus teisių teismą. Šis skundas buvo priimtas ir iki vasario Lietuva turi pateikti atsakymus.
Teisėjo R.Preikšaičio komentaras:
„Išnagrinėjęs šią bylą Klaipėdos apygardos teismas visus kaltinamuosius pripažino kaltais ir nuteisė realiomis laisvės atėmimo bausmėmis.
Paskirtos bausmės mažesnės negu vidurkis atsižvelgiant į tai, kad bylos ikiteisminis ir teisminis nagrinėjimas tęsėsi ilgoką laiką.
Atsižvelgiant į Europos žmogaus teismo praktiką, Lietuvos aukščiausiojo teismo praktiką bausmės skiriamos mažesnės dėl to, kad buvo ilgas procesas“, – sakė teisėjas Remigijus Preikšaitis, pažymėjęs, jog teismo sprendimu buvo konfiskuota turto, kurio vertė apie 400 tūkstančių eurų.