Baudžiamąją bylą išnagrinėjusi Vilniaus apygardos teismo kolegija, kurią sudaro Daiva Pranytė-Zalieckienė (pirmininkė), Arūnas Kisielius ir Daiva Kazlauskienė, penktadienio popietę iš vidaus ir lauko policijos saugotuose rūmuose paskelbė nuosprendį.
Sausakimšoje salėje „darbiečių“ rėmėjai kaltinamuosius pasitiko plojimais, tačiau praėjus valandai, po nuosprendžio paskelbimo, keturi nuteistieji iš salės išėjo nuleidę galvas, sutrikę ir susimąstę.
Viktoras Uspaskichas pripažintas kaltu, jam skirti 4 m. laisvės atėmimo.
Vitalija Vonžutaitė pripažinta kalta, jai skirta 3 m. laisvės atėmimo bausmė pataisos namuose.
Vytautas Gapšys pripažintas kaltu, bet jam skirta tik bauda: 35 750 litų.
Marina Liutkevičienė pripažinta kalta, jai skirta metų laisvės atėmimo bausmė.
Taip pat teismas nurodė nuteistiesiems solidariai atlyginti padarytą milijoninę piniginę žalą „Sodrai“ bei Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Bendra priteisto civilinio ieškinio suma siekia per 3 milijonus litų.
Darbo partijai, kaip juridiniam asmeniui, teismas bylą nutraukė, nes ji jau neegzistuoja. Būtent dėl šios priežasties teismas nusprendė prokurorų partijai pareikštą daugiau kaip 6 mln. litų ieškinį palikti nenagrinėtu.
Kaltė įrodyta
Teismo teigimu, yra visiškai įrodyta, kad 2004–2006 m. kaltinamieji veikdami bendrininkų grupėje apgaulingai tvarkė buhalterinę apskaitą ir sukčiavo.
Teisiamiesiems buvo inkriminuojama, kad jie veikė organizuotoje nusikalstamoje grupėje. Tačiau tokią aplinkybę teismas iš kaltinimo pašalino, nes jie ne visi keturi tardavosi, kaip sukčiauti. Pavyzdžiui, iždininkė M.Liutkevičienė nieko nederino tiesiogiai su partijos vadovu, o tik gaudavo iš V.Vonžutaitės nurodymus apie tai, ką pastaroji būdavo saderinusi su V.Uspaskichu.
„Viktoro Uspaskicho vaidmuo buvo pagrindinis“ – įsitikinę teisėjai, tuo tarpu V.Vonžutaitė nuosprendyje tiesiai šviesiai pavadinta V.Uspaskicho dešiniąja ranka.
Savo ruožtu Darbo partija, kaip išnykusi, teisiama ir pripažinta kalta būti negali, konstatavo teismas.
Teismas nenustatė jokių kaltinamųjų atsakomybę lengvinančių aplinkybių, pabrėžė, kad žala neatlyginta.
M.Liutkevičienės gailestį teismas įvertino apsimestiniu. Partijos iždininkė nuosprendyje įvardijama kaip pagrindinė nusikalstamos veikos vykdytoja. Teisėjai atsižvelgė, kad M.Liutkevičienė ikiteisminio ir teisminio proceso metu ne viską paaiškino, ne kartą keitė parodymus.
Kaip atsakomybę sunkinančią aplinkybę teismas nurodė tai, kad kaltinamieji veikė bendrininkų grupėje, buvo padaryta didelė žala valstybei. Konstatuojama, kad visi padarė vieną sunkų ir vieną apysunkį nusikaltimą.
Penktadienį kartu su nuosprendžiu teismas paskelbė specialią atskirą nutartį, kad dvi dešimtys proceso metu apklaustų asmenų turėtų baudžiamąja tvarka atsakyti už neteisingus parodymus.
Tarp jų – Žilvinas Žvagulis, Juozas Liesis bei Seimo narys Saulius Bucevičius. Medžiaga apie juos perduodama prokuratūrai.
V.Uspaskichas – organizatorius
V.Uspaskichas 2004–2006 m. buvo partijos pirmininkas ir buvo atsakingas už partijos buhalterinę veiklą, skelbė teismas. V.Vonžutaitė buvo jo įgaliota pasirašinėti finansinius dokumentus ir turėjo įgaliojimus veikti partijos vardu, duoti nurodymus. V.Gapšys taip pat turėjo įgaliojimus atstovauti partijai.
Yra pilnai įrodyta, kad 2004–2006 m. kaltinamieji veikdami bendrininkų grupėje apgaulingai tvarkė buhalterinę apskaitą.
Teismas atkreipė dėmesį, kad byla nagrinėjama tik dėl tų kaltinamųjų, dėl kurių buvo atliktas ikiteisminis tyrimas, tačiau teismas mano, kad byloje gali būti kaltinamos ir apgaulingą buhalteriją vykdžiusios finansininkės.
„V.Uspaskichas ne tik žinojo apie apgaulingą buhalteriją, bet ir ją kontroliavo“, – teigė teismas.
Pasak teisėjos, tai, kad V.Uspaskichas galėjo nežinoti apie juodąją kasą – visiškai neįmanoma.
Teismas įvertino buhalterės Nijolės Steponavičiūtės parodymus kaip visiškai patikimus, nors kaltinamieji bandė juos neigti.
Darbo partija 2004–2006 m. nuolat gaudavo pajamas, jų šaltinius įvardindavo kodais, jas apskaitydavo slapta. Teismas pažymėjo, kad kai kurie kodai visiškai atitiko įmonių, gavusių ES paramą, pavadinimus.
„Tokiais veiksmais buvo slepiami tikrieji rėmėjai ir finansuotojai“, – nustatė teismas.
Iš šių pinigų buvo iš dalies finansuojama Seimo rinkimų agitacija, partijos kasdienė veikla, mokami „vokeliai“ partijos biuro darbuotojams.
Veikė grupėje
Teismas nenustatė, kad būtų įrodyta, jog Darbo partijos lyderiai veikė susitarę, organizuotai, todėl jiems paliekami tik kaltinimai veikus grupėje.
Teismo kolegija pripažino, kad juodoji buhalterija padėjo partijai išvengti mokesčių. Be to, nustatyta kad V.Vonžutaitė sąmoningai pateikė neteisingas partijos ataskaitas VMI ar liepė jas pateikti buhalterėms, žinodama, kad duomenys yra klaidingi, kad partija turi juodąją kasą.
Teismas pažymėjo, kad juodoji buhalterija leido partijai gauti daugiau balsų rinkimuose, nes už neapskaitytus pinigus buvo rengiami koncertai, perkama žiniasklaida.
„Apgaulė nuslepiant pajamas nuo valstybės buvo esminė, tokiu būdu buvo išvengta mokestinių prievolių. Nustatyti objektyvieji sukčiavimo požymiai“, – teigė teismas.
Teismas pareiškė, kad V.Uspaskichas, V.Vonžutaitė ir V.Gapšys sukčiavo tyčia. Tuo tarpu M.Liutkevičienė, anot teismo, turėjo suvokti, kad atlieka neteisėtus veiksmus, bet veikė kartu su kitais partijos nariais. Taip pat pateikė neteisingus duomenis partijos suvažiavimui, slėpdama juodosios kasos egzistavimą. Teismas pažymėjo, kad M.Liutkevičienė niekam nepranešė apie slepiamus mokesčius, todėl taip pat veikė tyčia ir bendrininkaudama.
„Juos jungė vieningas tikslas naudingas partijai – mokesčių slėpimas. Jų visų veika turi būti vertinama kaip tęstinė bendrininkų grupėje“, – skelbė teismas.
Kaltinamieji nuosprendžio klausėsi tylomis, nuleidę galvas.
Teismo teigimu, Darbo partijos šiuo metu nebėra, o vietoj jos įkurta Darbo partija (leiboristai) negali atsakyti už pirmtakės kaltes.
„Akivaizdu, kad tik nusikaltimą padaręs asmuo gali būti pripažintas kaltu. Nurodytu atveju Darbo partija pasibaigė ją reorganizavus“, – skelbė teismas.
Teismas teigė, kad tai yra Lietuvos įstatymų spraga ir lygino situaciją su mirusio žmogaus teismu.
Darbo partijai byla nutraukiama.
Nuosprendį skųs
Šiandienis Vilniaus apygardos teismo nuosprendis iškart neįsiteisės, per 20 dienų jis neabejotinai bus apskųstas aukštesnės instancijos Lietuvos apeliaciniam teismui.
Į teismo rūmus sugužėjo būrys Darbo partijos narių, tarp jų Seimo nariai Virginija Baltraitienė, Viktoras Fiodorovas, Mečislovas Zasčiurinskas, Dangutė Mikutienė, Kęstutis Daukšys, Loreta Graužinienė. Taip pat atvyko Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus su žmona Živile.
Į salę įeinančius kaltinamuosius susirinkusieji pasitiko šūksniais ir plojimais. V.Uspaskichas į salę žengė rankas laikydamas kišenėse ir plojantiems kolegoms nė nenusišypsojo. Šviesiu švarkeliu pasidabinusi V.Vonžutaitė tuo tarpu atrodė gerai nusiteikusi.
Prie Vilniaus apygardos teismo penktadienį atvyko ir V.Uspaskicho priešininkai. Jie ragino teismą atsilaikyti prieš „darbiečių“ spaudimą.
Viešąja tvarka teisme rūpinasi gausios ginkluotos policijos pajėgos.
Pradžia – 2006 m.
Ikiteisminis tyrimas dėl neskaidrios Darbo partijos finansinės veiklos pradėtas 2006 m.
Byla teismą pasiekė 2008 m. Per tą laiką V.Uspaskichas buvo pabėgęs ir politinio prieglobsčio prašęsis Rusijoje, bet vėliau grįžo ir buvo sulaikytas. Vėliau kardomoji priemonė politikui buvo pakeista į 1,5 mln. litų užstatą.
Bylos nagrinėjimą teisme trukdė ir nuolatinės kaltinamųjų ligos bei advokatų pravaikštos. Kaltinamiesiems vienu metu teismas buvo skyręs valstybės gynėjus, mat, pasisamdytieji niekaip nesugebėdavo rasti laiko dalyvauti Darbo partijos bylos nagrinėjime.
15min.lt rašė, kad vieni iš pagrindinių įrodymų Darbo partijos byloje yra per kratą partijos būstinėje surinkti juodosios kasos orderiai, įvairūs dokumentai. Jie rodo, kad Darbo partija juodus pinigus susirinkdavo iš per jų valdomą Ūkio ministeriją ES finansavimą gavusių įmonių ir kitų neatskleistų neaiškių šaltinių, o leisdavo koncertams, partijos biuro darbuotojų algoms, partiečių kelionėms, žiniasklaidai pirkti ir kitoms reikmėms.
Darbo partijos lyderiai neigia vykdę apgaulingą buhalteriją. Jų teigimu, byla yra politinė.