Kaip rašoma Migracijos valdybos pranešime, tarp tokių asmenų yra Lietuvos Respublikoje verslu užsiimti susirengusių užsienio valstybių piliečių, tačiau, Migracijos valdybos Užsieniečių reikalų skyriaus pareigūnams patikrinus jų planus, nustatoma, kad jokia naudinga veikla šie asmenys neužsiima.
„Kaip rodo mūsų patirtis, dauguma tokių asmenų Lietuvoje neužsibūna. Gavę leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, jie vyksta į savo tikslo valstybes“, – pastebi Migracijos valdybos viršininkas Gintaras Bagužis.
Manydami, kad sutramdyti masiškai užsieniečius savo būstuose registruojančius Lietuvos piliečius galėtų viešumas, Migracijos valdybos pareigūnai ėmė filmuoti atliekamus tikslinius patikrinimus. Apie tai būsto savininkai ar jo gyventojai yra informuojami vos pareigūnams įžengus į namus. Vienas paskutiniųjų tikrintų objektų – Konarskio gatvės daugiabutis, kurio viename iš butų savo gyvenamąją vietą yra deklaravę net 19 leidimus laikinai gyventi Lietuvoje gavę užsienio valstybių piliečių.
„Turėdami leidimus laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, užsienio valstybių piliečiai gali laisvai judėti po Šengeno šalis ir ieškoti sau palankesnės vietos apsistoti. Tikėtina, tai nutiko ir su minėtame bute gyvenamąją vietą deklaravusiais užsieniečiais – buto savininkai S.R. ir V.R. patvirtino, kad šiuo metu užsieniečių bute nėra, nes jie išvykę iš Lietuvos ir iš tikro bute negyvena. Užsieniečių buvimo nerodė ir kitos detalės – nebuvo jokių jų asmeninių daiktų. Galiausiai buto savininkė V.R. pareigūnams prisipažino, kad ji duoda tik sutikimą užsieniečiams deklaruoti savo gyvenamąją vietą ir nežino, kuo iš tikrųjų šie užsiima Lietuvoje. Ji net nežino, kiek užsieniečių „gyvena“ bute, tačiau pripažino, kad už deklaravimo paslaugą ji gauna užmokestį, – sako G. Bagužis. – Tokių būstų su juose neva gyvenančiais užsieniečiais Vilniuje netrūksta. Esame numatę juose apsilankyti ir pasidomėti ten gyvenamąją vietą deklaravusių užsieniečių veikla.“
Viena iš sąlygų gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, numatytų įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“, yra turėti gyvenamąją vietą. Pateikus melagingus duomenis apie tai, leidimas laikinai gyventi Lietuvoje gali būti panaikintas. Tokius atvejus nagrinėja ir sprendimus priima Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.