Kaip skelbia policija, antradienį, apie 9 val., į ligoninę iš namų Vilniuje, Žvėryno rajone, Sėlių gatvėje, buvo pristatytas ir paguldytas kūdikis.
Liepą gimęs berniukas kitą dieną, apie 17 val. 5 min., nuo patirtų sužalojimų mirė.
Pirminiais policijos duomenimis, sužalojimus kūdikis patyrė savo namuose, iškritęs iš vaikiškos lovytės. Tokią informaciją policija teigia gavusi iš Santaros klinikų.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.
Mamos pozicija: kalti gydytojai
Savo ruožtu kūdikio mama feisbuke paskelbė ilgą įrašą apie tai, kad jos vaikelis mirė dėl esą netinkamo gydytojų darbo. Lrt.lt ji sakė, kad vaikas paprasčiausiai negalėjęs iškristi, nes jam tebuvo du mėnesiai ir jis ne tik nesivartė, bet ir buvo su judesius ribojančiu gipsu.
„Kai mūsų vaikelis buvo 2 savaičių amžiaus per apžiūrą šeimos gydytoja pastebėjo patechiją ant jo smakriuko, tarp raukšlyčių. Liepė stebėti, ar nedaugės, ar nedidės. Po savaitės laiko mes atsibudę ryte ruošėmės keisti kūdikiui sauskelnę ir pastebėjome, kad ant jo galūnių yra daugybė į mėlynes panašių žymių bei patechijų.
Nuvykome pas šeimos gydytoją ir gavome siuntimą į Santaros klinikas. Ten buvome hospitalizuoti į naujagimių skyrių, kraujas parodė nežymų krešėjimo rodyklių pakitimą, buvo atlikta galvos echoskopija, kuri nerodė jokių pakitimų ir sekančią dieną mus paleido namo, sutarus, kad po savaitgalio atvyksime į Santaros klinikų onkohematologinį dienos stacionarą darytis tolimesnių tyrimų.
Man paprašius atlikti tikslesnį galvos tyrimą – kompiuterinę tomografiją arba magnetinį rezonansą, man pasakė, kad nėra pagrindo“, – tokia, anot mamos, buvo visos šios istorijos pradžia.
Po to, teigia mama, pastebėta daug nerimą keliančių ženklų, tačiau esą gydytojai į tai žiūrėjo atsainiai, tėvų prašytų tyrimų neatliko. Tarkim, ligoninėje esą keičiant sauskelnes trakštelėjo kojytė ir buvo nustatytas lūžis.
„Dėl vaiko lūžio buvo iškviesta gydytoja genetikė, kuri apžiūrėjusi pamatė simptomų, liudijančių, kad vaikui galimai yra osteogenezė – trapių kaulų liga (vienas iš stipriai tą patvirtinančių faktų buvo melsvi akių obuoliai, kas yra šitos ligos simptomas)“, – sakė mama, tikindama, kad ir dėl šių įtarimų tinkamos priežiūros nebuvo sulaukta.
Kaip ir paskutinį kartą atvykus į ligoninę.
„Spalio 11 d. man grįžtant namo (vežiau vyresnius vaikus į darželį ir mokyklą) man tik įvažiavus į kiemą paskambino vyras, kad mažylis labai neramus ir keistai verkia, stipriai atpylinėja. Atėjau namo, pasiėmiau kūdikį, bandžiau raminti ant rankų, nepadėjo. Pakeičiau sauskelnę, pertvarsčiau gipsą.
Paprašiau vyro patiesti ant lovos pleduką, kad galėčiau padėti vaiką ir susukti. Paguldžius vaiką stabtelėjau žiūrėdama į jį. Mačiau, kad kažkas negerai ir nesupratau kas. Jis buvo labai vangus, lyg susirietęs. Tada pamačiau , kad viena pusė galvos yra patinusi. Tą pačią sekundę išskubėjome į klinikas“, – apie tai, kodėl antradienį vežė kūdikį į ligoninę, pasakojo moteris.
Jos teigimu, ligoninėje nebuvo pakankamai operatyviai reaguota.
„(...) Po kurio laiko mus priėmė skubios pagalbos gydytoja. Jai nelabai patiko mažylio būklė, ji kažkur išėjo. Kai grįžo pasakė, kad sutarė su echoskopijų kabinetu, kad kažkas mus apžiūrės, nes ten dirbanti gydytoja atostogauja, ir mes kartu nuėjome darytis echoskopo. Ten buvo pastebėta nedidelė apie 8 mm hematoma ir pasakė, kad reik tikslesnių tyrimų. Grįžome į kabinetą
Gydytoja pasakė, kad guldys mus į reanimaciją ir vėl išėjo. Kai sugrįžo, pakvietė pasirašyti dokumentų priėmime, bendravo su kitais daktarais. Viskas vyko ilgai ir lėtai. Tada nuėjome iki reanimacijos. Tai buvo paskutinis kartas, kai matėme savo vaiką“, – rašo mama.
Jos teigimu, buvo atlikta kompiuterinė tomografija ir pastebėta daugybė įvairaus senumo hematomų galvoje, kaukolės lūžis, daugybiniai seni šonkaulių lūžiai. Magnetinio rezonanso tyrimas parodė daugiau lūžių ir negrįžtamus pakitimus smegenyse.
Moteris įsitikinusi, kad anksčiau „buvo daugybė progų išgelbėti mūsų kūdikį ir tai buvo medikų darbas“.
„Dėl to, kas nutiko, kaltinam išskirtinai medikus, kurie daugybę kartų atsisakė daryti daugiau tyrimų, kartoti senus tyrimus ir ieškoti problemos. Išaiškėjo, kad galimai kone su kiekvienu kūdikio paėmimu ant rankų mes jį laužydavome, o mėlynės visą laiką rodė vidinį kraujavimą“, – teigia mama.
Dabar tėvai sako neketinantys nuleisti rankų: „Ieškosime geriausių advokatų ir sieksime, kad kiekvienas gydytojas, dalyvavęs mūsų vaiko gyvenime šiuos 2 mėnesius, atsakytų prieš teisėją, kodėl nebuvo atlikti papildomi tyrimai, kurie būtų išgelbėję mūsų kūdikio gyvybę.“
Vaiko teisės tiria, bet nekomentuoja
Nors mama teigia, jog kūdikis iš lovytės iškritęs nebuvo, tačiau pasak policijos, pareigūnų iš Santaros klinikų gavo pranešimą apie į ligoninę su tėvais atvykusį kūdikį, kuris sužalojimus patyrė savo namuose, galimai iškritęs iš lovytės.
Gedas Batulevičius, Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas, sako, kad įvykio aplinkybes tarnyba aiškinasi: „Nutikęs skaudus įvykis yra žinomas vaiko teisių gynėjams. Šiuo metu Tarnyba aiškinasi visas įvykio aplinkybes. Teikiama visa būtina pagalba šeimai ir bendradarbiaujama su gydymo įstaiga bei policija. Gavę ir įvertinę visus reikšmingus duomenis, imsimės visų kitų neatidėliotinų veiksmų.
Gerbiame visuomenės poreikį gauti visą su įvykiu susijusią informaciją, bet kartu prašome supratimo, atjautos ir privatumo šeimas ištikus sudėtingoms situacijoms ar nelaimėms.“
Atliekamas tyrimas
Prokuratūra pranešė, kad šiuo metu atliekamas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Tyrimo metu bus vertinamos visos galimos kūdikio mirties priežastys.
Daugiau komentarų prokuratūra kol kas taip pat nesuteikė.
Tyrimą atlieka Vilniaus apygardos prokuratūros 1-asis baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Antanas Gubista.
Santaros klinikų atstovai tvirtina, kad neturi tėvų sutikimo, todėl komentuoti šio atvejo negali.
„Nuoširdžiai užjaučiame artimuosius dėl vaiko mirties, tai labai skaudus ir sukrečiantis įvykis. Nors nesant tėvų ar kitų artimųjų sutikimo, neturime teisės pasakoti apie gydymo priežastis ir jo eigą, tačiau norime atkreipti dėmesį, kad būtent klinikų iniciatyva buvo kreiptasi į policiją dėl vaiko būklės jį atgabenus į ligoninę. Nuolat bendradarbiaujame ir palaikome kontaktą su policija ir kitomis institucijomis bei teikiame visus reikalingus duomenis vykdomuose tyrimuose.
Kad būtų galutinai išsklaidytos kylančios abejonės dėl medikų vaidmens šioje tragiškoje istorijoje, pradėsime ir vidinį tyrimą“, – žiniasklaidą informavo ligoninės atstovai.