2021 09 12

Nusitaikė į mikrobangų krosneles: tvirtina, kad Japonijoje jų bus atsisakyta

Mitų apie pavojus sveikatai kūrėjai nusitaikė į mikrobangų krosneles: socialiniuose tinkluose platinama žinutė, klaidingai tvirtinanti, kad Japonijos valdžia priėmė sprendimą atsisakyti šių buities prietaisų visoje šalyje. Melagieną sukūrė Rusijos satyrinių naujienų puslapis, o vėliau ją pasiskolinę sąmokslo teorijų kūrėjai pokštą ėmė naudoti patikliems interneto vartotojams bauginti.
Mikrobangų krosnelė
Mikrobangų krosnelė / Vida Press iliustr.

„Mikrobangų krosnelių naudojimo japonų žemėje draudimo priežastimi tapo Hirosimos universiteto mokslininkų tyrimas, kuris atskleidė, kad mikrobangos per 20 metų sukėlė didesnę žalą piliečių sveikatai, nei JAV lėktuvų bombardavimas 1945 m. rugsėjį“, – skelbiama melagienoje, kuria pastaruoju metu itin aktyviai dalijamasi socialiniuose tinkluose.

Satyra virto melagiena

Interneto vartotojai žinutėmis apie artėjantį mikrobangų krosnelių draudimą Japonijoje ėmė dalytis dar 2019 metais.

Ši naujiena buvo sukurta ir pirmąjį kartą publikuota Rusijos satyrinių naujienų puslapyje panorama.pub.

Satyrinėje naujienoje net nurodoma identiška bausmė, kurią kartoja melagienos skleidėjai, – esą atsisakiusiems paklusti valdžios nurodymui išmesti mikrobangų krosnelę grės – nuo 5 iki 15 metų kalėjimo.

Hirosimos mokslininkų tyrimas taip pat buvo išgalvotas rusų humoristų.

„Fotolia“ nuotr./Mikrobangų krosnelė
„Fotolia“ nuotr./Mikrobangų krosnelė

Dar melagienoje rašoma, kad „remiantis ekspertų išvadomis, maistas, pašildytas mikrobangų krosnelėje, turi kenksmingas vibracijas, disharmoningas universaliems ritmams.

Be to, pasakojama, kad tyrėjai atliko eksperimentą: 5 tarakonus įdėjo į mikrobangų krosnelę ir paliko 3000 W galingumo „grilio“ režimu. Visi vabzdžiai žuvo.

Visa ši informacija yra melaginga ir buvo sukurta humoristų.

Dezinformacija apie tariamai kenksmingas bangas vėl ėmė aktyviai plisti Lietuvos ir pasaulio informacinėje erdvėje po praėjusių metų pabaigoje kilusios gandų lavinos apie 5G ryšio neva keliamus pavojus.

Naujienomis virtę pokštai

Nors panorama.pub puslapyje aiškiai nurodoma, kad kuriamos naujienos – satyrinio pobūdžio ir neturėtų būti vertinamos rimtai, periodiškai jos atsiduria Rusijos naujienų svetainėse, o kartais net išplinta po visą pasaulį, kaip nutiko ir šįkart.

Šis satyrinis puslapis interneto erdvėje pasirodė maždaug 2017 metų pabaigoje.

Projekto aprašyme pažymima: „Įkurtas 1822 metais ir nuo tada veikė kaip Grafo Rabinovičiaus asmeninė naujienų tarnyba“.

Šalia visų straipsnių matomas užrašas smulkesniu šriftu, kad informacija puslapyje yra išgalvota, tą leidžia suprasti ir prierašas prie pagrindinio logotipo: „satyrinis žurnalas“.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./RT
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./RT

Panorama.pub autorių sukurtos naujienos ne kartą buvo palaikytos tikra informacija, jas citavo didžiausios naujienų agentūros ir televizijos kanalai.

2017 metų pradžioje leidinys „Novyje Izvestja“ patikėjo, kad po rusų sportininkų olimpinių dopingo skandalų šios šalies moksleivius imta įtarti nesąžiningu elgesiu tarptautinėje fizikos olimpiadoje.

Kliuvo ir kaimynams latviams – pasklidus panorama.pub sukurtai žinutei, kad po koncerto Ventspilyje buvo sulaikyti, o vėliau deportuoti iš šalies Rusijos balalaikų orkestro nariai, teisėsaugą užplūdo žurnalistų prašymai pakomentuoti incidentą.

Portale panorama.pub publikuotu straipsniu, kad Turkmėnistano prezidentas laimėjo nacionalinį programavimo čempionatą, prieš porą metų socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo Ingrida Šimonytė.

„Scanpix“/AP nuotr./Turkmėnistano prezidentas Gurbangulis Berdimuhamedovas
„Scanpix“/AP nuotr./Turkmėnistano prezidentas Gurbangulis Berdimuhamedovas

Portalui LRT.lt I.Šimonytė sakė, kad straipsnio ir puslapio pobūdis jai buvo žinomas, tačiau pasidalyti žinute nusprendė dėl to, jog net ir būdama neteisinga, ji gerai iliustruoja dabartinę situaciją Turkmėnistane.

Kaip skelbia Rusijoje „užsienio agentu“ įvardijamas naujienų portalas „Meduza“, panorama.pub puslapis suklaidino ne vieną įtakingą Rusijos žiniasklaidos priemonę, taip pat ir valstybines naujienų agentūras.

Kaip interviu „Meduzai“ teigė panorama.pub autoriai, kuriems tai esą buvo laisvalaikio projektas, kurį laiką redakcija džiaugėsi išplitusiomis melagienomis, vėliau juos apėmė priešingi jausmai, matant, kaip atsainiai informaciją tikrina tiek Rusijos žiniasklaida, tiek skaitytojai.

123RF.com nuotr./Mikrobangų krosnelė
123RF.com nuotr./Mikrobangų krosnelė

Poveikis sveikatai tiriamas

Nors mikrobangų krosnelės poveikis žmogaus sveikatai vertinamas prieštaringai, nėra patvirtintų duomenų, kad mikrobangų krosnelėje ruošiamas maistas įgauna kokių nors kitokių savybių, nei gaminamas kitais būdais, ir yra kenksmingas sveikatai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, „naudojamos atsižvelgiant į gamintojo suteiktą instrukciją, mikrobangų krosnelės yra saugios ir tinkamos įvairiam maistui šildyti.

Mikrobangos – tai elektromagnetinės spinduliuotės tipas.

Elektromagnetinė spinduliuotė gali būti labai įvairi – jai priskiriamos ir mikrobangos, ir radijo bangos, ir regimoji šviesa, ir rentgeno, ir gama spinduliai.

Vieną spinduliuotės tipą nuo kito skiria bangos ilgis, lemiantis pernešamos energijos kiekį.

Mikrobangos, kaip ir radijo bangos, yra priskiriamos „nejonizuojančiai spinduliuotei“.

Tai reiškia, kad jos neturi pakankamai energijos išmušti elektronus nuo jų atomų.

Todėl mikrobangos negali pažeisti ląstelių viduje esančios genetinės medžiagos, skelbia Amerikos vėžio bendruomenė.

Fotolia nuotr./Moteris šildo maistą mikrobangų krosnelėje
Fotolia nuotr./Moteris šildo maistą mikrobangų krosnelėje

Rentgeno spinduliai ir gama spinduliai yra jonizuojančios spinduliuotės rūšys – šių spindulių energija yra pakankamai didelė, kad išmuštų elektronus iš atomų orbitalių ir sukeltų genų pažeidimus.

Ir nors mikrobangos nėra tokios žalingos, kaip rengteno spinduliai, tai nereiškia, kad jos yra visiškai nekenksmingos.

Maistą šios bangos pašildo virpindamos vandens molekules, o molekulių virpėjimas yra suvokiamas kaip karštis.

Teoriškai mikrobangos galėtų ir organizmo audinius įkaitinti panašiai kaip maistą, o pakankamai intensyvus mikrobangų spinduliavimas gali sukelti nudegimus ir kataraktą.

Tačiau tokie sužalojimai yra itin reti ir dažniausiai patiriami tada, kai žmonės gauna didžiulę spinduliuotės dozę per atviras krosnelės angas – pavyzdžiui, per pažeistą durelių izoliaciją, nurodo JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA).

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis