Suprasti akimirksniu
Joniškio rajone dėl audros padarinių ketinama skelbti ekstremaliąją situaciją
15:21
Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius 15min teigė, kad dėl audros, besitęsiančios nuo sekmadienio vakaro, padarinių ketinama skelbti ekstremaliąją situaciją – dėl to bus sprendžiama antradienio rytą.
„Rytoj ryte, 9 valandą, yra sušauktas posėdis ir spręsime“, – pabrėžė V.Gailius.
Jo teigimu, visame rajone priversta nemažai medžių – tiek Joniškyje, tiek Žagarėje, tiek ir apylinkėse. Nemažai gyventojų vis dar neturi elektros.
„Virto miestuose, tiek Joniškyje, tiek Žagarėje, virto kapinėse, virto gatvėse, ant kelio važiuojamosios dalis, ant pėsčiųjų takų, parkuose. Šiandien esame informavę ir paprašę gyventojų nesilankyti parkuose, miškuose, vengti vietų, kur dar nespėta pašalinti medžių“, – pasakojo Joniškio rajono meras.
Rajono vadovas tuo pačiu dėkojo ugniagesiams ir visiems, kurie šiuo metu padeda šalinti audros padarinius, ypač ant kelio nuvirtusius medžius.
Pasak V.Gailiaus, rajone iškrito ir neįprastai daug kritulių, todėl buvo užlieti ir kai kurių namų, tarp jų ir daugiabučių, rūsiai, kiemai, taip pat ypač daug vandens susikaupė ir laukuose, kur auginamos įvairių grūdų kultūros.
„Žala gamtai, žala žmonių turtui, žemdirbiams žala, natūralu, kad bus padaryta, kadangi perteklinė drėgmė pakenks javų, žirnių kokybei, apsunkins derliaus nuėmimo sąlygas. Įvažiuoti į laukius bus sudėtinga“, – kalbėjo V.Gailius.
Jo teigimu, dėl audros padariniu jis ir pats turėjo atšaukti anksčiau suplanuotas atostogas.
Pasak Joniškio rajono mero, dorojantis su dabartinės audros padariniais ypač padeda pernai per galingą audrą išmoktos pamokos.
Ugniagesiai 500 kartų vyko šalinti audros padarinių
20:24
Ugniagesiai gelbėtojai pirmadienį pusę tūkstančio kartų vyko šalinti audros padarinių, daugiausiai susijusių su nuvirtusiais medžiais, o elektros vakare vis dar neturi apie 130 tūkst. vartotojų.
„Turime išvažiavimų lygiai 500“, – BNS sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Situacijų koordinavimo skyriaus atstovas.
Išvykimų statistika apima laikotarpį nuo 6 val. iki 18 valandos.
Daugiausia nuvirtusių medžių buvo ant važiuojamosios dalies, mažiau – ant automobilių ar pastatų.
Iškvietimai dažniausiai fiksuoti Kauno apskrityje – 100, Panevėžio apskrityje reaguota į 95 iškvietimus, Šiaulių – 53 iškvietimus.
Mažiausiai incidentų fiksuota Telšiuose ir jų apylinkėse – šeši.
Anot PAGD, be Grigiškėse nuo nuvirtusio medžio žuvusios moters neužfiksuota daugiau informacijos apie žuvusius ar sužalotus žmones.
Audros nusiaubtame Vilniaus regione elektros tiekimas jau atkurtas 5 gyvenvietėms
20:01
Pirmadienio naktį ir dieną per Lietuvą praslinkusi audra niokojo gyventojų turtą, laužė ir vertė medžius ant elektros linijų. Labiausiai audros padarinius pajautė Vilniaus regionas, kuriame „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) užfiksavo virš 1,5 tūkst. elektros tinklo pažeidimų, o elektros tiekimas buvo sutrikdytas virš 80 tūkst. vartotojų, rašoma ESO pranešime spaudai.
Audros padarinių šalinimo darbus sunkino visą dieną pučiantis stiprus vėjas ir liūtys, nes tokiomis sąlygomis dirbti itin sudėtinga ir pavojinga. Nepaisant besitęsiančio smarkaus lietaus ir stichinio vėjo, ESO sustiprino pajėgas visoje Lietuvoje ir 700 darbuotojų intensyviai dirba, kad audros padariniai būtų pašalinti kuo greičiau.
Vien per pirmadienio dieną Vilniaus regione elektros tiekimas atstatytas Nemenčinės, Gelvonų, Riešės kaime, Šimonių, Gegužinės miesteliuose – tai sudaro virš 16 tūkst. vartotojų, kuriems atstatyta elektra vos per kelias valandas.
„Nepaisant sudėtingų oro sąlygų, ESO elektrikai šiandien operatyviai atstatinėjo elektros energiją ir Vilniuje, ir visoje Lietuvoje, nors ir negalėjo panaudoti visų reikalingų darbo įrankių, pavyzdžiui, autobokštelių. Džiaugiamės, kad dar siaučiant audrai, pavyko atstatyti elektrą ištisuose miesteliuose. Darbai tęsis iki vėlaus vakaro ir prasidės vėl labai anksti ryte“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
19 val. duomenimis, dėl audros sukeltos žalos, elektros tinkle fiksuojami 4,6 tūkst. sutrikimų dėl kurių elektros tiekimas sutrikęs beveik 130 tūkst. vartotojų visoje Lietuvoje.
Situacija vis dar sudėtingiausia Vilniaus, Kauno ir Šiaulių regionuose. Pirmiausia šalinami užvirtę medžiai ir atstatoma elektra aukštos įtampos linijose, prie kurių prijungta daugiausia vartotojų. Taip pat didelis dėmesys skiriamas šalinant audros padarinius tose linijose, prie kurių prijungta kritinė infrastruktūra – vandentiekis, šilumos tinklai, mobilusis ryšys
Meteorologas: darbo buvo sočiai, bet jo galėjo būti ir mažiau
19:48
Meteorologas Gytis Valaika savo feisbuko puslapyje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ pasidalijo palydovo nuotrauka, kurioje matomas žemo slėgio sūkurys vokiečių pavadintas „Kirsti“ vardu.
„Visa Lietuva slepiasi po storais ciklono debesimis. Šalyje vietomis fiksuoti net katastrofinio intensyvumo lietūs (>80 mm/12 val.), kitur – stichinio ir pavojingo. Vėjo gūsiai siekė iki 20-25 m/s, vietomis net iki 26-28 m/s pūstelėjo. Be elektros buvo likę 150-160 tūkst. klientų, o kur dar begalės išverstų ar nulaužtų medžių, kylantis vandens lygis ir pan.“, – rašė meteorologas.
G.Valaika pažymėjo, kad hidrometeorologai šiandien darbo turėjo sočiai, o darbo galėjo būti ir mažiau, bet paskleista neteisinga informacija esą niekas neperspėjo apie laukiančius pavojingus orus.
„Na kas seka šią paskyrą dar šeštadienį galėjo matyti kas mums gresia. O sekmadienį nuo pietų meto (be šios paskyros) buvo leidžiami ir oficialūs LHMT perspėjimai. Taip kad meteorologai iš savo turimų tribūnų laidė perspėjimus. Viskas tame gerai, tik pranešimų žmonės negavo į savo telefonus ir tai jau nemaža problema. Ne visi gyventojai žino, bet patys meteorologai žinučių jums į telefonus nesiunčia. Nėra slapto mygtuko po stalu, kurį paspaudus užkaukia telefonai. Galutinis sprendimas siųsti/nesiųsti perspėjimą visgi ne meteorologų rankose (o gal ir gerai būtų, jeigu toks svertas visgi būtų)“, – pastebėjo G.Valaika.
Nepaisant audros, Gedimino kalno būklė išlieka stabili
18:42
Nepaisant Lietuvoje pirmadienį siaučiančios audros, pastaraisiais metais vis nuošliaužų kamuojamo Gedimino kalno būklė išlieka stabili, tačiau specialistai perspėja, jog stichijai užsitęsus gali kilti pavojų.
„Nepaisant itin didelio kiekio lietaus, Gedimino kalno būklė šiuo metu yra sąlyginai stabili: 24 valandas per parą veikianti ir milimetrų tikslumu gruntą stebinti monitoringo sistema šiuo metu neidentifikuoja jokių žymesnių judesių“, – komentare BNS nurodė už kalno priežiūrą atsakingas Lietuvos nacionalinis muziejus.
Įstaiga nurodo nuolat sekanti orų prognozes ir kalne įdiegtą stebėsenos sistemą, kasdien vykdanti ir fizinę visų kalno šlaitų apžiūrą.
Anot muziejaus, sąlyginai stabilią kalno būklę lemia įvairiose kalno šlaitų vietose įrengtos ir efektyviai veikiančios laikinosios priemonės.
Iki šiol buvusios palankios klimatinės sąlygos dėl kurių kalne besikaupiantis vanduo nėra pasiekęs kritinės ribos, rezultatus duoda ir dar 2017 metais atlikti darbai, kurių metu įrengta hidroizoliacija stabdo perteklinį vandens patekimą į kalno vidų, teigiama komentare.
Vis dėlto Gedimino kalno būklė, kol nėra įgyvendintas ilgaiakio sutvarkymo projektas, tebepriklauso nuo orų.
„Vasaros liūtys ir užsitęsęs ilgalaikis lietus gali lemti grunto deformacijas. Muziejus vykdo nuolatinę stebėseną ir turi net keletą reagavimo planų, todėl tai neįvyktų netikėtai“, – teigia Nacionalinis muziejus.
„Matydami deformacijas nedelsiant jas užkardytume prevencinėmis priemonėmis. Tuo tarpu stabdyti slenkantį paviršinį gruntą nebūtų prasmės – ilagalaikių darbų metu jis vis tiek būtų šalinamas kaip viena iš nuošliaužų priežasčių. Jos grėsmės giluminiams kalno sluoksniams nekelia“, – rašoma komentare.
Miško keliai – nepravažiuojami
18:40
Užfiksuoti krentantys medžiai
18:28
Netikėti padariniai
18:22
Galingas vėjas su stipriomis liūtimis pridarė ir gana netikėtų nuostolių.
Štai Vilniuje, Šeškinėje, Paberžės gatvėje į viršų iškelti pusiau požeminiai atliekų konteineriai.
Tokia nuotrauka Šeškinės grupėje feisbuke pasidalino Alicija D.
Matosi, kad konteinerius galėjo iškilnoti apačioje susikaupęs vanduo, nes įdubo ir aplink konteinerius paklotos trinkelės.
Labiausiai nukentėjo stiklo ir plastiko, kartono, popieriaus bei metalo konteineriai.
Audros verčiami medžiai apgadino ir fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija
18:13
Nuo sekmadienio vakaro besitęsianti audra apgadino ir fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija, taip pat dėl elektros tiekimo problemų buvo sutrikęs vienos užkardos darbas bei judėjimas per Medininkų pasienio kontrolės punktą.
Plačiau apie tai 15min papasakojo Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.
Šiuo metu visas geležinkelių tinklas yra pravažiuojamas, pasiruošusios budi 60 brigadų
17:55
Nors Lietuvoje vis dar siaučia audra, LTG grupės įmonėms jau pavyko suvaldyti situaciją geležinkeliuose. Visos atsakingos komandos dirba ir net tokiomis ekstremaliomis sąlygomis operatyviai atnaujino geležinkelių eismą, rašoma LTG pranešime spaudai.
Šalyje budi daugiau nei 60 brigadų, kurios prireikus operatyviai šalina kliūtis ir sutrikimus, todėl šiuo metu visas geležinkelių tinklas yra pravažiuojamas.
Prioritetą teikiant keleiviniam transportui pilnai stabilizuotas maršrutas Vilnius–Kaunas – čia vėluojančių traukinių nėra. Pavienių traukinių vėlavimo iki 30 min. atvejai kai kuriais maršrutais vis dar galimi – didelė dalis esamų trikdžių yra susijusi su elektros tiekimo sutrikimais, kuriuos šalina ESO.
Naujų sutrikimų registruojama mažiau, visgi audrai nesitraukiant ir nesilpstant jų rizika išlieka. Brigados, dirbančios labiausiai audros veikiamuose regionuose, yra pasiruošusios greitai reaguoti šalinant naujas kliūtis bei trikdžius ir užtikrinti sklandų traukinių judėjimą.
Pajūry vėjuota, bet be lietaus
17:19
Pajūryje audra rimsta pirmiausia. Kol kitus regionus tebeskalauja lietūs, Palangoje poilsiautojai jau traukia į pajūrį stebėti bangų, pasivaikščioti Palangos tiltu ar įmerkti kojas į šiltą jūros vandenį.
Maudytis, tiesa, niekas nedrįsta.
Stiprus vėjas jūros vandenį gena beveik iki kopų. Šalia Palangos tilto esanti kavinė jau beveik atsidūrė vandenyje.