Šią savaitę Lietuvoje fiksuojami karščio rekordai. Trečiadienį oro temperatūra kai kuriose vietose viršijo 35 laipsnius.
Panaši kaitra numatoma ir ketvirtadienį, ją vietomis gali lydėti liūtys su perkūnija ir kruša.
„Anksčiau temperatūra daugiau kaip 30 laipsnių būdavo gana retas reiškinys. Dabar tai būna beveik kasmet, karščio bangos trunka ilgiau, o temperatūra yra aukštesnė“, – teigė klimatologas.
Pasak jo, dėl klimato keičiasi kritulių pobūdis – dažniau pasitaiko liūtys ir po jų sekantys sausros laikotarpiai.
Pasak klimatologo, klimato kaita taip pat lemia dažnesnius stiprius vėjus, škvalus, viesulus.
„Bendras kritulių kiekis Lietuvoje truputį auga, bet pasiskirstymo tolygumas mažėja – būna daug kritulių, o paskui ilgai sausa“, – kalbėjo D.Valiukas.
„Pastaraisiais metais matėme, kaip liūtys miestuose užtvindo gatves, nes infrastruktūra tam nėra pritaikyta. Su šia problema susiduria visa Europa“, – pridūrė mokslininkas.
Pasak klimatologo, klimato kaita taip pat lemia dažnesnius stiprius vėjus, škvalus, viesulus.
Anot D.Valiuko, dažnesni orų kontrastai didina pavojų žmonių sveikatai, dėl klimato kaitos auga vandens telkinių užterštumas, dažnėja miškų gaisrai, nuo karščio bangų nukenčia kelių ir geležinkelių bėgių kokybė, apsunkinami statybų darbai, dėl sausrų vis dažniau kenčia žemdirbiai.
Mokslininkai sutaria, kad prie klimato atšilimo prisideda žmogaus ūkinė veikla, kurios metu vis daugiau išskiriama vadinamąjį šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Praeitą mėnesį Vilniuje daugiau kaip šimtas žmonių dalyvavo demonstracijoje, reikalaudami politikus imtis skubių priemonių kovoti su klimato kaita ir mažinti anglies dioksido išskyrimą į atmosferą.