2020 07 10

Likusios liepos orų prognozė: ar taip ir lis bei bus vėsu?

Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros paskyroje „Facebook“ pateikiama naujausia docento Gintauto Stankūnavičiaus pasaulio orų apžvalga ir prognozės. G.Stankūnavičius prognozuoja, kad likusias liepos mėnesio savaites laukia permainingi orai.
Lietus Palangoje
Lietus Palangoje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Šiandien, liepos 10 d., ir seniau buvo tikima, kad pagal šios dienos orus galima numatyti bene visos likusios vasaros orų pobūdį. Ši diena dar vadinama septyniais broliais miegančiais. Jeigu ši diena lietinga, tai lietinga bus dar visa savaitė (7 dienos), arba net sekančios septynios savaitės.

Jeigu sausa – tai greičiausiai nelis dar savaitę arba beveik iki vasaros pabaigos. Trumpiau tariant išeitų, kad laukia arba lietingi ir, greičiausiai, vėsūs orai, arba sausmetis. Lietuvoje tokių ilgų laikotarpių su anomaliais orais tikimybė nedidelė jau vien dėl to, kad lietingi ar sausringi orai paprastai ilgai laikosi ne visoje Lietuvos teritorijoje, o tik dalyje jos.

Ši senolių ilgalaikių orų pokyčių „numatymo“ diena turi ir mokslinį pagrindą. Birželio pabaigoje ir liepos pradžioje didelio masto slėgio ir temperatūros laukai Šiaurės pusrutulyje galutinai persitvarko vasaros režimui. Vėl sustiprėja pavasarį nusilpę atmosferos veiklumo centrai virš vandenynų: Azorų (Atlanto) ir Havajų (Ramiojo vandenyno) aukšto slėgio sritys bei Islandijos žemo slėgio sritis.

Ši senolių ilgalaikių orų pokyčių „numatymo“ diena turi ir mokslinį pagrindą. Birželio pabaigoje ir liepos pradžioje didelio masto slėgio ir temperatūros laukai Šiaurės pusrutulyje galutinai persitvarko vasaros režimui.

Terminė žemo slėgio sritis virš Azijos taip pat pasiekia didžiausią savo intensyvumą – pagrindinis centras lokalizuojasi Pakistane ir šiaurės vakarų Indijoje bei Persijos įlankos regione. Todėl šiuo metu Indijos vasaros musonas taip pat pats intensyviausias. Tiesa, musono nešami lietūs Pietų Azijoje pasiskirsto labai netolygiai: Artimieji Rytai, Arabijos pusiasalis, Iranas ir Vidurio Azija (išskyrus kalnus) beveik negauna nė lašo, o Bangladešas, šiaurės rytinės Indijos valstijos, Himalajų kalnų pietiniai bei Vakarų Gatų (Ghatų) vakariniai šlaitai – užtvindomi. Dabar ten per savaitę iškrenta nuo 150 iki 400 mm kritulių. Kitos gausių kritulių zonos Pietryčių Azijoje bei pietinėje ir rytinėje Kinijoje yra labiau priklausomos nuo Tolimųjų Rytų musono intensyvumo.

Europoje liepą dažniau nei birželį formuojasi aukšto slėgio zona Viduržemio jūros regione bei Pietų ir, kartais, Vidurio Europoje. Žemo slėgio sritis laikosi virš Šiaurės Rytų Atlanto ir Skandinavijos. Pietų Europoje ir Balkanuose nuo liepos pradžios iki rugsėjo vidurio būdingi saulėti, sausi ir neretai karšti orai. Todėl daugelis Šiaurės ir Vakarų Europos gyventojų vasaros viduryje ir antroje jos pusėje savo atostogų planus sieja su minėtais regionais.

Tačiau būna ir išimčių. Globalių cirkuliacijos modelių pagalba nustatyta, kad aukšto slėgio srities padėtis virš Viduržemio jūros bei jos pastovumas glaudžiai susijęs su Pietų Azijos (Indijos) musono intensyvumu ir pastovumu. Kai musoninės liūtys Indostano pusiasalyje ilgam nutrūksta pačiame vasaros musono įkarštyje – keičiasi atmosferos cirkuliacija ir rytinėje Viduržemio jūros dalyje bei Balkanuose. Čia gali prapliupti liūtys bei sustiprėti vėjas.

Šiandien visoje Lietuvoje lyja, kai kur gausiai. Ši kompaktiška gausaus lietaus zona atkeliavo kartu su nedidele žemo slėgio sritimi nuo Vidurio Europos, o drėgno oro zona – net nuo pietrytinės JAV pakrantės. Kita žemo slėgio sritis susidariusi ties Lamanšo sąsiauriu rytoj ryte pasieks Baltijos jūrą, o antroje dienos pusėje – Suomių įlanką ir Kareliją.

Pastarojo ciklono frontų kritulių zona Lietuvą pasieks ateinančią naktį ir rytą, kai kur lis gausiai. Rytoj rytą sustiprės vakarų vėjas: pirmiausia pajūryje iki 15–17 m/s, vėliau Žemaitijoje ir Šiaurės Lietuvoje, iki 12–15 m/s. Sekmadienį galimas tik nedidelis lietus ir daugiausia rytiniame Lietuvos pakraštyje. Šiandien trumpam į Lietuvą atslinks šiltesnio oro porcija, tačiau dėl apsiniaukusio oro ir vėjo mes to nelabai pajusime.

Paskutinį liepos dešimtadienį, įvairių prognostinių šaltinių duomenimis, turėtų laikytis dabartinės tendencijos

Šeštadienį ir sekmadienį visoje Lietuvoje vyraus vėsūs ir debesuoti orai. Vėsi bus dar ir pirmadienio naktis, vietomis bus tik 6–9 °C šilumos. Pirmadienį – trečiadienį stiprės regioninė aukšto slėgio sritis virš Vidurio Europos ir mes sulauksime daugiau saulės ir orai, bent dieną, ims po truputį šilti – iki 18–24 °C. Ketvirtadienį nuo Šiaurės jūros Lietuvą pasieks naujo ciklono frontinė zona su krituliais: pietryčių vėją keis pietvakarių, daug kur gausiai palis, rytinėje dalyje išliks šilta (20–24 °C), o vakarinėje – debesuota, lietinga ir vėjuota.

Pastarasis ciklonas, numatoma, greitai mūsų regiono nepaliks, o pildysis vietoje ir palaipsniui trauksis. Kitą savaitgalį oras nebus toks vėsus, kaip šią savaitę, tačiau permainingas. Dienomis oro temperatūra kils iki 17–22 °C, naktimis ir rytais kris iki 9–14 °C šilumos. Rytinėje ir šiaurinėje dalyje dienomis galimi trumpalaikiai lietūs, o vakarinėje (ypač pajūryje) dėl gūbrio nuo Vidurio Europos – saulėti orai. Tačiau prognozių patikimumas dėl dabar vyraujančių judrių ciklonų virš Šiaurės Europos yra nedidelis.

Paskutinį liepos dešimtadienį, įvairių prognostinių šaltinių duomenimis, turėtų laikytis dabartinės tendencijos: judrūs ciklonai virš Šiaurės Europos, o virš Vakarų ir Pietų Europos – Azorų anticiklono gūbrys. Nors orai Lietuvoje tokioje situacijoje būna nepastovūs, tačiau oro temperatūra ir kritulių kiekis bus artimi daugiametei normai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis