Vilniaus savivaldybė: situacija blogėja
Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius nesutiko su mestais kaltinimais, kad sostinės gatvės iš ryto nebuvo barstomos. Jis teigė, kad dėl susidariusios ekstremalios situacijos kaltos oro sąlygos.
„Ši prognozuojama lijundra buvo matoma, kad tikrai vyks, jau vakar dienos metu. Todėl mes su savivaldybės pareigūnais susirinkome, susidėliojome visus veiksmus. Vakare buvo atliktas prevencinis barstymas, ryte buvo barstoma druska, taip pat ir skaldele. Ryto metu situacija buvo kiek geresnė, tačiau vėliau pradėjo šalti ir situacija vėl pablogėjo. Visos įmonės tikrai dirba ir nesustos, kol situacija nepasibaigs“, – tikino savivaldybės atstovas.
Ryto metu situacija buvo kiek geresnė, tačiau vėliau pradėjo šalti ir situacija vėl pablogėjo. Visos įmonės tikrai dirba ir nesustos, kol situacija nepasibaigs.
G.Runovičius pabrėžė, kad sostinės šaligatviai nėra nebarstyti – jie tampa pakartotinai slidūs.
„Aš labiau norėčiau akcentuoti ne tai, kad nespėjama, bet tai, kad probleminės vietos yra kartojamos naujai – situacija blogėja arba negerėja, todėl kartojami tie patys maršrutai, todėl naudojama skaldelė ir druskos mišinys“, – tvirtino Miesto aplinkos skyriaus vedėjas.
Žurnalistams pasiteiravus, dėl ko į kai kurias poliklinikas atvykę vilniečiai slidinėjo tiesiog jų teritorijoje, G.Runovičius paaiškino, kad yra teritorijų, kurias prižiūri savivaldybė, yra, kur turėtų prižiūrėti pačios įstaigos.
„Šeškinės poliklinika, pavyzdžiui, prižiūri pati savo teritoriją, o savivaldybė tik prieigas“, – pridūrė jis.
Paprašytas išskirti, kokios šiuo metu didžiausios probleminės vietos, jis įvardijo įkalnes, nuokalnes, betoninius paviršius.
Anot specialisto, ruošiantis šį rytą Vilnių sukausčiusiai situacijai, atsakingose įmonėse buvo padidintos darbuotojų pajėgos, tačiau tiksliai negalėjo įvardyti, kiek.
„Tokiu laikotarpiu mieste dirba 6 įmonės, kurios tam ruošėsi išvakarėse ir skyrė didžiausius pajėgumus, kokie tik gali būti“, – apie padidintus pajėgumus kalbėjo Miesto aplinkos skyriaus vedėjas.
Pilasi eismo įvykiai ir traumos
Eismo sąlygas antradienį sunkinant plikledžiui, Vilniaus apskrityje užregistruota pusantro šimto įvairių eismo įvykių, dėl traumų į ligoninę kreipėsi pusšimtis žmonių.
„Nuo ketvirtos valandos ryto iki dešimtos užregistruota apie 150 pranešimų apie įvykius, susijusius su eismo saugumu“, – BNS sakė Vilniaus apskrities policijos atstovė Loreta Kairienė.
Į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę nuo aštuntos iki dešimtos valandos ryto jau kreipėsi 53 traumas patyrę pacientai.
„Tai yra maždaug pusė mūsų apskritai paros vidurkio. Paprastai apie 100 kreipiasi per parą, o dabar jau kreipėsi 53 per dvi valandas“, – BNS antradienį ryte informavo ligoninės atstovė Dalia Smagurauskaitė.
„Daugiausia jie kreipiasi dėl stipinkaulių ir kulkšnių lūžių – rankų ir kojų traumos“, – pridūrė ji.
Tuo metu LSMU Kauno ligoninės ir Klaipėdos universiteto ligoninės duomenimis, traumuotų pacientų jų įstaigose šįryt nepadaugėjo.
Sostinėje labai slidu
Antradienio rytą Vilniuje buvo labai slidu. Dauguma pagrindinių sostinės gatvių buvo pabarstytos, tad automobiliai neslidinėjo. Tačiau daugelyje gyvenamųjų rajonų šaligatviai virto tikra čiuožykla. 15min skaitytojas Rimas antradienio rytą sakė viešojo transporto stotelę Laisvės prospekte Šeškinėje pasiekęs čiuoždamas. Šaligatvis buvo padengtas ledu. Kad būtų pabarstyta smėliu – jokių ženklų. Taip pat nesimatė ir darbininkų, kurie šaligatvius būtų barstę smėliu ar druska. Slidinėjo ir kiti keleiviai.
Prie Vilniaus rajono poliklinikos stotelės jau buvo įvykęs incidentas. Prie perėjos stovėjo du automobiliai, o ant šaligatvio sėdėjo pagyvenęs vyras, matyt, paslydęs ar kliudytas automobilio.
Kita 15min skaitytoja Margarita sakė, kad žiauriai slidu ir Lazdynuose. Ji sakė nuo mažo kalniuko link stotelės nučiuožusi. Rimas juokėsi, kad rytą nugramdė savo apledėjusius automobilio langus, bet jie tuoj pat vėl pasidengė ledu.
Vilnietė Ieva įspėjo, kad labai slidu ir Vilniaus traukinių stoties rajone. „Nors imk ir barstyk smėliu šaligatvius, kad mažiau lūžių būtų. Vilniaus traukinių stoties peronai – absoliuti čiuožykla“, – rašė ji.
„Justiniškėse niekur prie daugiabučių nebarstė. Lengviau gulintį žmogų rasti nei druskos ant šaligatvio“, – piktinosi kitas vilnietis.
„Nuo ryto Pašilaičiuose ledo arena, nei vieno barstytojo nemačiau, tik išėjus iš laiptinės persivertėm su vaiku, stiklas... Kažkur nuvykti misija -sudėtinga, laimei, bent darželio teritorijoje esančius takelius kažkiek apibarstė, kuomet jau visi nuvesti buvo. Laiptais užlipti į mokyklą ar nulipti, juolab be turėklų, tiesiog nėra galimybės. Prieš dienos pradžią žmonės, kurie už tai atsakingi, jau turėtų pradėti darbus, deja net dabar, kur pažiūri, nei vieno traktoriuko, žmogeliuko nėra, kurie barstyti turėtų. Miega darbininkėliai“, – rašė vilnietė Aurelija.
„Kam meluoti, kad priežiūros bendrovės kažką padarė! Konkrečiai – jau po 9 val. ryto žmona ėjo į autobusų stotelę prie Kalvarijų-Didlaukio g. sankryžos ir vos nuėjo. Vienas ledas, niekas nebarstyta, žmonės vos gali paeiti! Meteorologai vakar pranešė, kad bus lijundra, bet mūsų savivaldybei ir prižiūrinčioms organizacijomis vienodai, svarbu postą parašyti, kad viskas puiku“, – piktinosi vilnietis Vitalijus.
Antradienio rytą Vilniuje buvo žvarbu ir tuo pat metu purškė smulkus lietus.
Tarnybos skelbia įspėjimus
Vilniaus miesto savivaldybė savo paskyroje „Facebook“ įspėja, kad sostinėje prasidėjo lijundra.
Vilniuje yra 4 milijonai kvadratinių metrų pėsčiųjų takų, todėl per akimirką visų pabarstyti – neįmanoma. Iš pradžių barstomi laiptai, magistraliniai pėsčiųjų takai, prie pėsčiųjų perėjų ir viešojo transporto stotelių esantys takai.
„Ant šaligatvių krentanti dulksna ir smulkus lietus staigiai virsta ledu. Mieste aplinką prižiūrinčios bendrovės anksti ryte atliko prevencinį barstymą, šiuo metu rangovų technika dangą jau barsto skaldele.
Vilniuje yra 4 milijonai kvadratinių metrų pėsčiųjų takų, todėl per akimirką visų pabarstyti – neįmanoma. Iš pradžių barstomi laiptai, magistraliniai pėsčiųjų takai, prie pėsčiųjų perėjų ir viešojo transporto stotelių esantys takai.
Rūpinkitės savo saugumu, neskubėkite, įvertinkite esamą situaciją. Pastebėję pavojingus ruožus informuokite savo seniūniją arba kreipkitės numeriu 1664, taip pat „Grindą“ tel. 1355“, – skelbia savivaldybė.
Vilniaus viešojo transporto įmonė „Susisiekimo paslaugos“ taip pat paskelbė, svarbią informaciją sostinės gyventojams: „Dėl miesto gatves sukausčiusio plikledžio, pėsčiuosius ir vairuotojus kviečiame būti atsargiais ir atidžiais, neskubėti, įvertinti esamą situaciją.
Viešojo transporto keleivius prašome keliones planuotis su laiko atsarga – dėl susidariusių spūsčių galimi nukrypimai nuo eismo tvarkaraščių“.
„Susisiekimo paslaugos“ taip pat praneša, kad dėl ESO gedimo laikinai neveikia Pilaitės pr.–Karaliaučiaus g. sankryžos šviesoforai.
Lijundra gali tęstis visą dieną
Meteo.lt praneša, kad antradienį sulauksime mišrių kritulių. Daugelyje rajonų formuosis lijundra, plikledis. Palankiausios sąlygos lijundrai bus pietinėje ir rytinėje šalies dalyje.
Lijundra pradėjo formuotis jau antradienio naktį. Antradienio rytą ir dieną lijundra išplis į daugelį šalies rajonų. Meteorologai įspėja vairuotojus ir pėsčiuosius būti ypač atsargiems.
Meteorologas Gytis Valaika savo paskyroje „Facebook“ „Orai ir klimatas Lietuvoje“ taip pat rašo: „Visą antradienį būkit atidesni ir niekur neskubėkit, nes gali būti labai slidu. Vėl susidarys situacija, kuomet virš šalto žemės paviršiaus užslinks šiltesnė oro masė, todėl lietaus lašai (ar šlapios snaigės) pasiekę žemę prišals. Remiantis naujausiais skaičiavimais, didžiausias lijundros pavojus bus pietrytinėje šalies pusėje. Pajūryje, pamaryje ir šiaurės vakarinėje šalies dalyje – mažiausia.
Remiantis naujausiais skaičiavimais, didžiausias lijundros pavojus bus pietrytinėje šalies pusėje. Pajūryje, pamaryje ir šiaurės vakarinėje šalies dalyje – mažiausia.
G.Valaika pateikia žemėlapį, kuris paruoštas iš pačių naujausių ECMWF orų modelio duomenų. Raudona spalva rodo vietoves, kur lijundra sausio 14 d. gali būti intensyviausia. Ten, kur raudonos spalvos nėra, lijundra irgi galima, bet ten šio reiškinio tikimybė bus pati mažiausia.
G.Valaika primena: „Prieš savaitę lijundra atnešė nemažai traumų ir kaulų lūžių, todėl eidami į lauką nepamirškit gerų batų (su mažiau slidžiu padu), o į visus laiptus žiūrėkit kaip į nusikaltėlį, norintį jus pargriauti“.
Lijundra yra kritulių rūšis ir viena iš apledėjimo formų, kai silpno lietaus, dulksnos arba rūko lašeliai, patekę ant įšalusio paviršiaus, staigiai virsta ledu. Lijundra, priklausomai nuo lašų dydžio, lietaus ar dulksnos intensyvumo bei trukmės, formuoja įvairios struktūros ledo sluoksnį ant pastatų paviršiaus, medžių šakų, laidų, kelių ir šaligatvių.