Šiaurės pašvaistės vaizdais sekmadienio vakarą vienas po kito dalijosi Norvegijoje gyvenantys lietuviai.
Tačiau akyli naktinėtojai pašvaistę matė ir fiksavo Lietuvoje. Ypač gerai ji buvo matoma aplink Kretingą ir Palangą. Ne vienas dalinosi nuotraukomis iš Palangos tarptautinio oro uosto, kur buvo matyti ryški pašvaistė.
Suprasti akimirksniu
- Žemės poliarinė pašvaistė susidaro Saulės vėjo atneštoms dalelėms susidūrus su žemės atmosfera.
- Nakties danguje pasirodo žydri, geltoni, žali, violetiniai spinduliai, lankai, marškos.
- Žalią spalvą pašvaistėms suteikia atominio deguonies, o raudoną – molekulinio azoto jonizacija ir švytėjimas.
- Dienos metu poliarinės pašvaistės nesimato, nes ją užgožia saulės šviesa, tačiau pats reiškinys gali vykti ir dienos metu.
„Važiavau draugų pasiimti iš oro uosto. Nusileido lėktuvas. Turėjau dar laiko. Pradėjau fotografuoti, nes mėgstu. Stengiausi pagauti tūpimo taką ir gavau dovanų pašvaistę, nes plika akimi matėsi tik pilkas ruožas debesų“, – pasakojo palangiškis Linas.
„Pašvaistes Lietuvoje stebime labai seniai. Tai nieko naujo ir stebėtino, kai žinai, kada ir kur žiūrėti. Yra programos, skirtos stebėti geomagnetinį indeksą. Taip pat nurodomos galimos indekso kitimo prognozės. Pagal tai ir žiūri į dangų. Tamsoje. Ten, kur nėra miesto šviesų. Vakarykštė pašvaistė ir jos judėjimas, net žalia spalva kuo puikiausiai matėsi plika akimi“, – 15min pasakojo palangiškė Laima.
Skuodo rajone, Aleksandrijos apylinkėse, pašvaistę užfiksavusi Agnė Lukošiūtė teigė, kad niekada dar nebuvo mačiusi tokio reiškinio ir sekmadienio vakaras buvo puiki proga ir pamatyti, ir užfiksuoti. Su 15min skaitytojais ji sutiko pasidalinti telefonu daryta nuotrauka.
Pašvaistę tarp Vydmantų ir Rūdaičių, Kretingos rajone, stebėjęs Rytis Sapežinskas pasakojo, kad pirmąją pašvaistę užfiksavo 2015-aisiais. Tada vyras ir pradėjo fotografuoti gamtą.
Rinkti informaciją apie pašvaistes padeda specialios prognozių svetainės. Jos rodo, kad ir pirmadienio vakarą bus galima pamatyti pašvaistę.
Palangiškis Daivaras Baranauskas 15min pasakojo kaip su žmona ieškojo, kur galėtų išvysti šį reiškinį.
Feisbuke jis pamatė palangiškio Lino nuotrauką. Ilgai nelaukęs išsiruošė į žygį.
„Sakiau žmonai: šok į batus ir lekiam ieškoti! Pirma nuvažiavome netoli viešbučio “Medūza„ ir ėjome prie pat jūros, kad būtų kuo mažiau miesto apšvietimo. Ten matėsi labai silpnai. Pabuvę keletą minučių vėl sėdome į mašiną ir važiavome Monciškių link. Ten matėsi šiek tiek geriau. Žmona pradėjo ieškoti informacijos, kaip aurora juda. Tada važiavome Joskaudų link. Aplink vien laukai. Radę pirmą įvažiavimą į laukus, pasistatėme mašiną. Tada ir prasidėjo visas grožis. Aplink tamsu, matėme tik žvaigždes. Žmonai dar pavyko pamatyti krentančią žvaigždę, o man teko galimybė įamžinti šį nuostabų gamtos reginį daugybėje nuotraukų“, – pasakojo Daivaras.
Šeimos kelionė truko iki paryčių.