„Lietuvoje nuo seno buvo paprotys stebėti orus nuo gruodžio 13-osios iki Kalėdų. Tuo metu vakarai nebetrumpėja, saulė leidžiasi tokiu pačiu laiku. Sakoma, kad pagal gruodžio 13-osios orus galima spręsti, koks bus kitų metų sausis, gruodžio 14-osios – vasaris, gruodžio 15-osios – kovas ir taip toliau“, – pasakoja L. Klimka.
Liaudies meteorologines žinias kaupiantis etnologas sako, kad kitų metų sausis ir vasaris turėtų būti darganoti, su krituliais. Tuo metu kovas ir balandis – gana gražūs, tiesa, balandis šiek tiek vėjuotas. „Gruodžio 15-oji buvo maloni diena, saulėta ir su nedideliu šaltuku, taigi, ir 2016-ųjų kovas turėtų būti gražus“, – LRT.lt prognozuoja L.Klimka.
Jo teigimu, kitų metų vasara nedžiugins gražiais orais: „Pavasaris bus saulėtas ir gražus, o vasara – apsiniaukusi, su nemažu kiekiu kritulių.“
Keletą metų iš eilės orus stebintis L.Klimka įsitikinęs, kad, nepaisant žmogaus veiklos ar klimato pokyčių, vis dar galima pasitikėti senolių spėjimais. „Vis dar pasitvirtina pagrindiniai spėjimai. Žemdirbiškoji patirtis kaupėsi šimtmečiais ar tūkstantmečiais. Pastebiu, kad kol kas dar tinkami šie spėjimai“, – komentuoja L.Klimka.
Liaudies išmintis byloja, kad ateinančių metų visų mėnesių orus galima sužinoti stebint orą nuo gruodžio 13-osios
Pasak etnologo, pagal orus galima spręsti ir tai, koks bus kitų metų derlius. Pavyzdžiui, jei yra šarma, gerai derės javai. „Šiemet gana stiprus šerkšnas buvo Aukštaitijoje“, – teigia L.Klimka.
Senolių pastebėjimai (Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenys):
Sausis
Šaltas sausis – vėlyvo pavasario lauk; jei sausis miglotas, bus šlapi metai.
Koks sausis – tokia liepa.
Jei sausio pradžia ir pabaiga graži, lauk gerų metų.
Sausio mėnesio šiaurės vėjai gerą derlių atpučia.
Jei sausis šiltas, negreit bus pavasaris, o vasara lietinga.
Jei zylė iš pat ryto tupi šešėlyje, naktį lauk šalčio.
Lapė peliaut išėjo – sniegas atodrėkiu pakvipo.
Medžiai miške braška – stiprų šaltį pranašauja.
Jei katės ypač stropiai prausiasi, lauk blogo oro.