Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 06 22

Sinoptikai: tokios Joninės, kaip bus šiemet, Lietuvoje retai pasitaiko

Liaudies išmintis byloja, kad per Jonines visada lyja. Ar tikrai šis faktas teisingas galime patikrinti naudojant lietingų dienų (>0,1 mm) pasikartojimą 1991–2020 m. laikotarpiu, rašoma LHMT pranešime spaudai.
Joninės Klaipėdoje
Joninės Klaipėdoje / Klaipėdos etnokultūros centro nuotr.

Peržiūrėjus duomenis labai aiškiai matyti, kad vidutiniškai Lietuvoje birželio 23 ir 24 dienomis dažniau lyja, nei nelyja, tačiau pasakymas „visada per Jonines lyja” nėra teisingas. Lietaus pasikartojimas birželio 23 ir 24 d. siekia, atitinkamai, 58 proc. (17 iš 30 metų) ir 64 proc. (19 iš 30 metų). Vis dėlto, pasikartojimo reikšmė labai priklauso nuo šalies vietovės. Birželio 23 d. (Joninių išvakarių dieną) dažniau krituliai iškrenta pajūryje, Kauno ir Biržų apylinkėse (62–66 proc.). Birželio 24 d. (Joninių dieną) – Vidurio Lietuvoje bei didelėje dalyje Šiaurės ir Rytų Lietuvos (66–74 proc.).

Kai kuriems kartais kyla natūralus klausimas: kodėl būtent tokiu metų laikotarpiu taip dažnai lyja? Nors nėra tiksliai žinoma kodėl būtent šios dvi dienos taip išsiskiria, tačiau tai labiausiai sietina su intensyvesne ciklonine cirkuliacija ir popietine konvekcija. Joninių laikotarpiu dienos trukmė yra pati ilgiausia metuose, todėl Saulė stipriai šildo žemę. Stiprus įšilimas dažnai siejasi su žemesnio slėgio atmosferos cirkuliacijos ir cikloninės bei frontinės veiklos suintensyvėjimu.

Įdomu tai, kad pati lietingiausia Joninių laikotarpio diena buvo 1999 metais birželio 23 dieną Biržuose, kai per parą iškrito katastrofinį kriterijų „labai smarkus lietus“ atitinkantis kiekis, net 84,7 mm, kas atitinka viso birželio mėnesio kritulių kiekį. Daugiausiai kritulių birželio 24 dieną yra iškritę 1990 metais Šauliuose – 63,1 mm (taip pat atitinka viso birželio mėnesio normą).

Prisimenant paskutinius keturis metus, tai 2021 m. Joninės buvo labai šiltos, bet laužus daug kur Lietuvoje bandė gesinti vasariškos audros. 2020 m. birželio 23 d. gausių kritulių sulaukė tik vakarinė Lietuvos dalis ir pajūris (Klaipėdoje iškrito 61 mm), o birželio 24 d. buvo be lietaus. 2019 m. Joninės buvo visai sausos, o 2018 m. Joninės buvo artimiausios daugiametėms reikšmės – palijo visur to truputį.


Kokie orai bus šiemet?

Mūsų sinoptikai prognozuoja, kad šiemet Joninių ilgasis savaitgalis bus, kaip reta, sausas ir šiltas. Vis dėlto, per pačią Joninių naktį/paryčiais šiltesnis rūbas nepamaišys.

Birželio 23 d. (ketvirtadienis) be lietaus. Naktį vietomis rūkas. Vėjas nepastovios krypties, naktį silpnas, dieną 4–9 m/s. Temperatūra naktį 8–13, dieną 22–27, pajūryje 19–21 laipsnis šilumos.

Birželio 24 d. (penktadienis) be lietaus. Naktį kai kur rūkas. Vėjas silpnas. Temperatūra naktį 9–14, dieną 23–28 laipsniai šilumos.

Birželio 25 d. (šeštadienis) be lietaus. Vėjas naktį silpnas, dieną rytų, pietryčių, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 11–16, dieną 24–29 laipsniai šilumos.

Birželio 26-os (sekmadienio) dieną kai kur, didesnė tikimybė pietiniuose rajonuose, trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas rytų, pietryčių, naktį silpnas, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 13–18, dieną 25–30 laipsnių šilumos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų