Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 06 06

Tėvo dienos orų rekordai ir smagus Kybartų fenomenas

Tėvo diena – viena iš dviejų dienų per metus, skirta mūsų artimiausiems žmonėms, kurių dėka esame čia ir tokie. Tėčiai ir mamos formavo mūsų pasaulį ir patys buvo svarbiausia jo dalimi.
Karšta popietė Šventosios paplūdimyje
Karšta popietė Šventosios paplūdimyje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Tėvo dieną oficialiai pirmiausiai pradėjo švęsti JAV. Judėjimą tėvams pagerbti 1910 m. sukūrė Louisa Dodd. Jos motina mirė gimdydama šeštą vaiką, o jos tėvas vienas užaugino visus vaikus. Tiesa, iki pripažinimo nacionaline švente ir sulyginimo su Motinos diena tėčiams teko laukti daugiau kaip pusę amžiaus – lig pat 1974 m.

Šiandien tėčius pagerbia dauguma pasaulio šalių, dalyje jų tai valstybinė šventė, kitur – simboliška data ir įsitvirtinęs paprotys. Daugelyje šalių Tėvo diena švenčiama trečiąjį birželio sekmadienį, o Lietuvoje – pirmąjį šio mėnesio sekmadienį.

Birželio pirmąjį sekmadienį minėdami Tėvo dieną ir tęsdami tradiciją apžvelgti svarbių dienų orų rekordus, pažvelgsime, kokie orų rekordai yra pasitaikę šią dieną per paskutinius 70 metų.

Tiesa, klimatologiškai šios dienos orų rekordų įvertint negalime, kadangi Tėvo diena švenčiama pirmąjį birželio savaitgalį ir nėra pastovi. Anksčiausiai ši diena gali būti minima birželio 1-ąją, o vėliausiai birželio 7 dieną.

Birželio pradžia, kuomet ir švenčiama Tėvo diena – kalendorinės vasaros pradžia, orai tokiu laikotarpiu gali būti pakankamai kontrastingi.

Nuo 1961 m. iki dabar aukščiausia oro temperatūra Tėvo dieną registruota 1998 m. Kybartuose, kuomet dieną oras buvo įkaitęs iki 31,2 laipsnių. Diena buvo labai karšta visoje Lietuvoje, dalyje pietvakarinės, pietinės, pietrytinės Lietuvos maksimali oro temperatūra viršijo 30 °C, o vidutinė paros temperatūra visose meteorologijos stotyse buvo aukštesnė nei 20 °C.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonių gausa Žaliųjų ežerų paplūdimyje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonių gausa Žaliųjų ežerų paplūdimyje

Žemiausia Tėvo dienos oro temperatūra registruota 2004 m. Varėnoje, kuomet ankstų rytą oro temperatūra buvo nukritusi iki 0 °C. Šią Tėvo dieną naktis buvo vėsi visoje Lietuvoje, tačiau diena pasitaikė pakankamai šilta, todėl vėsiausia Tėvo diena galėtume laikyti 1975-ųjų, kuomet vidutinė paros temperatūra Lietuvoje buvo vos 8,9 °C.

Daugiausiai kritulių Tėvo dieną iškrito Kybartuose 2013 m., 37,2 mm. Tačiau tą dieną gausiau lijo tik Pietvakarių Lietuvoje, o likusioje šalies dalyje kritulių buvo nedaug arba nebuvo visai. Per 60 metų buvo 5 metai (1969, 1980, 1983, 2001, 2009 m.), kai krituliai registruoti visose 18 meteorologijos stočių, o lietingiausia diena visoje šalyje galima laikyti 2009 m.

Tačiau kur kas dažniau pasitaikė dienų be kritulių. Per 60 metų laikotarpį buvo net 17 metų, kai krituliai nebuvo registruoti nei vienoje iš į analizę įtrauktų 18 meteorologijos stočių.

2013 m. Tėvo diena Kybartuose pasižymėjo ne tik rekordiniu šios dienos kritulių kiekiu , bet ir stipriu vėju: tą pačią 2013 m. Tėvo dieną buvo registruotas ir didžiausias vėjo greitis, gūsiuose pasiekęs 26 m/s greitį.

Tai tikriausiai tik sutapimas, nesusijęs su tėčio dienos šventimu, bet net 3 rekordai (aukščiausia oro temperatūra, didžiausias vėjo greitis, gausiausi krituliai) iš 4 apžvelgtų buvo registruoti Kybartuose. O gal tai kaip nors susiję su tėčiais Kybartuose? Kol šie rekordai nepagerinti, Kybartus galime vadinti Tėvo dienos orų rekordų sostine.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų