1. Linfenas, Kinija
Čia smarkiai išplėtota anglies ir kitų gamtinių išteklių pramonė, dėl ko oro užterštumas Linfene – didžiausias visoje pramone garsėjančioje Kinijoje. Linfene itin daug žmonių, sergančių kvėpavimo takų, odos ligomis, plaučių vėžiu.
2. Tianjingas, Kinija
Tianjinge smarkiai išvystyta sunkioji pramonė yra priežastis to, kad vidutinis švino kiekis ore ir dirvožemyje yra net 10 kartų didesnis nei Kinijos nustatyti standartai. Vaikai šiame regione dažnai gimsta su įgimtomis ligomis.
3. Sukinda, Indija
Čia į vietines vandens saugyklas patenka uolienų atliekos ir neišvalytas vanduo iš vietos kasyklų. Sukindoje smarkiai užterštas oras ir dirvožemis, o žmonės kenčia nuo tuberkuliozės, astmos, kraujavimo iš virškinamojo trakto opų. Taip pat gana dažnos vaikų įgimtos ligos.
4. Vapi, Indija
Apie 50 pramoninių įmonių čia veža savo chemines atliekas, pesticidus ir sunkiuosius metalus. Gyvsidabris gruntiniuose vandenyse čia net 96 kartus viršija Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytas normas. Dėl užterštumo čia labai daug onkologinių susirgimų bei gimdymo komplikacijų.
5. La Oroja, Peru
Didelį šio Peru miesto užterštumą sąlygojo metalo gavyba ir lydymas. Švino kiekis vaikų kraujyje net tris kartus viršija Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytą normą.
6. Dzeržinskas, Rusija
Šaltojo karo metais tai buvo vienas iš didžiausių pramonės centrų, čia chemikalai būdavo išpilami į vietos vandens saugyklas. Gyvenimo trukmė žymiai mažesnė nei kitur šalyje, o mirtingumas viršija Rusijos vidurkį.
7. Norilskas, Rusija
Kalnakasyba ir metalo lydymas smarkiai užteršė šį regioną – čia padidėjęs kietųjų dalelių kiekis, oras labai užterštas.
„Scanpix“ nuotr./Buvęs vaikų darželis Černobylio radiacijos zonoje |
8. Černobylis, Ukraina
Didžiausios branduolinės katastrofos palikimas Černobylyje – baisus. Vėžio, kvėpavimo, gerklės, ausų, nosies ligų paplitimas regione yra didžiulis.
9. Sumgaitas, Azerbaidžanas
Pramonės ir naftos pramonės kompleksai šį miestą pavertė labiausiai užteršta Azerbaidžano vietove.
10. Kabvė, Zambija
Nekontroliuojama švino gavyba ir metalo lydymo pramonė visą regioną užkrėtė švino dulkių debesimis. Švino kiekis vaikų kraujyje net dešimt kartų viršija leistiną normą.