CDU per praėjusio rugsėjo visuotinius rinkimus pasirodė geriau nei kitos partijos, bet taip pat nukraujavo – dalis dešiniųjų pažiūrų rinkėjų rinkosi radikalią „Alternatyvą Vokietijai“ (AfD).
Lapkritį netgi ne visai nelauktai žlugo CDU, liberalios Laisvųjų demokratų partijos ir žaliųjų derybos dėl naujos koalicijos suformavimo. Krikdemai atsisuko į Socialdemokratų partiją, rinkimuose surinkusią mažiausiai balsų nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos.
Formalios derybos prasidės tik sekmadienį. O jei žlugs ir šie pokalbiai, Vokietijoje beveik neabejotinai įvyks nauji rinkimai. „Politico“ pateikia 5 problemas, galinčias sužlugdyti derybas:
1. Migracija
Vokietijoje nėra daug tokių kontroversiškų temų kaip migracija. Jei konkrečiai, klausimas, ką darysi su migrantais, plūstančiais į Europą.
CDU seserinė partija Bavarijoje – Krikščionių socialinė sąjunga (CSU), kurią remia konservatyvesnis A.Merkel partijos sparnas, iki šiol kaltina kanclerės „atvirų durų“ politiką pabėgėlių krizės akivaizdoje dėl jų bloko menkesnio populiarumo.
Manoma, kad CSU reikalaus aiškiai nustatyti viršutinę į šalį per metus priimamų migrantų ribą.
Išgąsdinti AfD sėkmės, bavarai leidžia aiškiai suprasti, jog nuo savo reikalavimų, kurie skambėjo dvejus pastaruosius metus, šįkart neatsitrauks ir darys viską, kad atbaidytų migrantus nuo kelionės į Vokietiją.
Manoma, kad CSU reikalaus aiškiai nustatyti viršutinę į šalį per metus priimamų migrantų ribą. Taip pat – neleisti prieglobsčio prašytojams į Vokietiją atsigabenti šeimos narių ir sumažinti pabėgėliams skiriamas pinigines išmokas.
Tokie reikalavimai, savaime suprantama, kertasi su Socialdemokratų partijos deklaruojamomis vertybėmis. Paklaustas apie CSU planus dėl migrantų, socdemų vicepirmininkas šią savaitę nukirto: „Viso to su mumis nebus.“
Konflikto tikimybė: 8/10
Ar įmanomas kompromisas? Galbūt. Baigiantis formalioms, dar žvalgybinėmis vadinamoms deryboms, trys partijos juodraštyje gali pasirinkti aptakią formuluotę – tokią, kad pasidžiaugti galėtų kiekviena iš jų.
2. Mokesčiai
Iš pirmo žvilgsnio partijos sutaria dėl mokesčių – kadangi Vokietijos ekonomika klesti, o biudžetas subalansuotas, siekiama juos mažinti. Tačiau gilinantis į detales matyti skirtumai.
Nors kai kurie konservatoriai siūlo sumažinti mokesčius visiems vokiečiams, įskaitant uždirbančius daugiausiai, socialdemokratai tokias idėjas vadina absurdiškomis. Kairieji norėtų mažinti mokesčius žmonėms, kurių pajamos mažos ir vidutinės, o už tai didesniais mokesčiais mokėtų turtingieji.
Konflikto tikimybė: 3/10
Ar įmanomas kompromisas? Žinoma. Visų trijų partijų atstovai privačiai sutinka, kad neįsivaizduoja derybų griūties dėl mokesčių.
3. Partiniai projektai
Vis dėlto kur kas sunkiau bus susitarti dėl socdemų ir CSU pažadų rinkėjams, su kuriais partijos ėjo į rugsėjo rinkimus.
Socialdemokratai nori prastumti seną savo reikalavimą reformuoti Vokietijos sveikatos apsaugos sistemą, tačiau kairiesiems įnirtingai priešinasi tiek CSU, tiek CDU.
Pati CSU siekia padidinti pensijas vyresnio amžiaus motinoms, tačiau tam prieštarauja socdemai ir CDU – šios partijos teigia, kad toks žingsnis neišspręs Vokietijoje jau seniai akis badančios skurdo senatvėje problemos.
Konflikto tikimybė: 10/10
Ar įmanomas kompromisas? Vargu bau. Tiek socialdemokratai, tiek CSU turės atsisveikinti arba su partiniais projektais, arba su galimybe dalyvauti koalicijoje. Aišku, nuolaida vienoje vietoje galbūt virstų užtikrinta parama kitoje.
4. Europa
Visos trys partijos yra proeuropietiškos ir sutinka, kad europinę integraciją reikia gilinti. Vis dėlto nesutariama, kaip toli šioji integracija turėtų siekti.
Radikaliausią požiūrį prie derybų stalo atsineša Socialdemokratų partija. Jos lyderis Martinas Schulzas neseniai priminė socdemų dar 1925 metais išsakytą pageidavimą sukurti „Jungtines Europos Valstijas“.
Socialdemokratai remia didžiąją dalį Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono pasiūlymų dėl ES reformos, pavyzdžiui, dėl euro zonos biudžeto ir finansų ministro posto įkūrimo.
A.Merkel CDU irgi pritaria E.Macrono pasiūlymams, bet tik kai kuriems – korporatyvinių mokesčių suvienodinimui ir Europos valiutos fondo įsteigimui.
O bavariškoji CSU europinės integracijos atžvilgiu kritiškiausia. Kad niekam nekiltų abejonių dėl požiūrio, savaitgalį į CSU suvažiavimą atvyks bene nuožmiausias A.Merkel kritikas ES – Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas.
Konflikto tikimybė: 5/10
Ar įmanomas kompromisas? Taip. Visos partijos puikiai supranta, kad bet kokie jų sprendimai dėl Europos realybe virstų dar tikrai negreitai.
5. Išlaidos gynybai
Galiausiai aktualus ir klausimas, kiek Vokietija artimiausiais metais turėtų skirti gynybai.
Dešinieji nuosekliai teigia norintys skirti vis daugiau lėšų ir ilgainiui pasiekti NATO gairėse numatomus 2 proc. bendrojo vidaus produkto, o socdemai jau dvejus metus kalba, kad to daryti nebūtina.
Konflikto tikimybė: 9/10
Ar įmanomas kompromisas? Kažin. Nors kalbama apie galimybę išplėsti išlaidų gynybai sąvoką prie jų pridedant šiuo metu tarptautinei pagalbai ir kibernetiniam saugumui skiriamas lėšas, daugelis politikų nusiteikę skeptiškai dėl šansų susitarti.