Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

50 šalių JT pasmerkė žmogaus teisių pažeidimus Kinijos Sindziango regione

Penkiasdešimt šalių pirmadienį pasirašė per Jungtinių Tautų debatus perskaitytą pareiškimą, kuriame smerkiami „šiurkštūs ir sistemingi“ žmogaus teisių pažeidimai Kinijos Sindziango regione.
Kinijos vėliava
Kinijos vėliava / 123RF.com nuotr.

„Esame labai susirūpinę dėl žmogaus teisių padėties Kinijos Liaudies Respublikoje, ypač dėl tebesitęsiančių uigūrų ir kitų daugiausia musulmonų mažumų Sindziange žmogaus teisių pažeidimų“, – sakoma pareiškime, kurį Kanada perskaitė per JT Generalinės Asamblėjos Trečiojo komiteto, sprendžiančio žmogaus teisių klausimus, debatus.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) rugpjūtį paskelbė ilgai lauktą ataskaitą apie Sindziangą, kurioje minimi galimi nusikaltimai žmoniškumui prieš uigūrus ir kitas musulmonų mažumas tolimųjų vakarų regione, įskaitant sulaikymą perauklėjimo stovyklose.

Pekinas šiuos kaltinimus atmeta, tvirtindamas, kad taip kovoja su terorizmu ir užtikrina regiono vystymąsi.

„Tokie šiurkštūs ir sistemingi žmogaus teisių pažeidimai negali būti pateisinami kovos su terorizmu pagrindu. Atsižvelgdami į OHCHR vertinimo rimtumą, esame susirūpinę, kad Kinija iki šiol atsisakė aptarti jo išvadas“, – priduriama pareiškime.

Tarp 50 pasirašiusiųjų yra Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Japonija, Prancūzija, Australija, Izraelis, Turkija, Gvatemala ir Somalis.

Šios šalys paragino Pekiną „įgyvendinti OHCHR vertinimo rekomendacijas“. Tarp jų yra raginimas „imtis skubių veiksmų, kad būtų paleisti visi Sindziange asmenys, iš kurių savavališkai atimta laisvė, skubiai išsiaiškinti dingusių šeimų narių likimą ir buvimo vietą bei sudaryti sąlygas joms saugiai susisiekti ir susijungti“.

Spalio pradžioje Ženevoje įsikūrusioje JT Žmogaus teisių taryboje Kinijai pavyko išvengti diskusijos dėl OHCHR ataskaitos, kai dauguma iš 47 organo narių neleido pradėti diskusijų.

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Human Rights Watch“ pirmadienį paragino JT Žmogaus teisių tarybą „dar kartą pabandyti“ surengti debatus „kuo greičiau“.

„Akivaizdu, jog didėja diplomatinis postūmis reikalauti, kad Pekinas atsakytų už žmogaus teisių pažeidimus“, – sakė nevyriausybinės organizacijos direktorius prie JT Louis Charbonneau.

„Human Rights Watch“ ragina Tarybos narius kuo greičiau pabandyti dar kartą aptarti ir apsvarstyti galimybes sukurti JT remiamą mechanizmą, kuris toliau tirtų Kinijos vyriausybės atsakomybę už žmogaus teisių pažeidimus“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?