„Iki pat šios dienos matome, kaip kinta sienos, [matome] okupaciją, karo belaisvius, karines provokacijas... Mums reikia būti ryžtingiems, negalime tam nuolaidžiauti, ... kad daugiau niekada nesusidurtume su karine agresija“, – pareiškė A.Duda.
„Turi būti akivaizdu, kad bet koks karinės agresijos tipas sulauks stipraus, galingo ir ryžtingo atsako. Tai iššūkiai, su kuriais susiduriame mūsų laikais“, – pabrėžė Lenkijos prezidentas.
Rusijos karinius veiksmus A.Duda smerkė kaip „imperialistines tendencijas“.
„Neseniai matėme net imperialistinių tendencijų sugrįžimą Europoje, bandymus jėga pakeisti sienas, kitų valstybių užpuolimus, žemių užėmimą, piliečių pavergimą“, – sakė Lenkijos prezidentas.
Nors Rusijos pavadinimo konkrečiai nepaminėjo, A.Duda kalbėjo apie „sienas pakeitusius“ Maskvos karinius veiksmus prieš „Gruziją 2008 metais ir Ukrainą 2014 metais“.
Ceremonija buvo surengta Varšuvos Pilsudskio aikštėje, kur prieš prezidento kalbą įvyko paradas ir buvo sugiedotas Lenkijos himnas bei iškeltos vėliavos.
Renginiuose Lenkijoje dalyvauja dešimtis užsienio šalių atstovų, įskaitant JAV viceprezidentą Mike'ą Pence'ą ir Vokietijos kanclerę Angelą Merkel bei prezidentą Franką-Walterį Steinmeierį.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas iš pradžių ketino dalyvauti karo metinių minėjimuose, tačiau paskutinę minutę viską atšaukė ir pareiškė, kad stebės uragano „Dorian“ judėjimą.
M.Pence'as per ceremoniją sakė: „Nors kiekvienas amerikietis širdyje yra su mūsų bendrapiliečiais, atsidūrusiais didžiulės audros kelyje, šiandien mes prisimename, kaip susitvenkusi XX amžiaus audra virto karu ir invazija, po kurios lenkai patyrė neapsakomų vargų ir pademonstravo neapsakomą didvyriškumą.“
JAV viceprezidentas gyrė lenkus, kurie „niekada neprarado vilties“, ir pridūrė: „Jūsų engėjai bandė jus palaužti, bet Lenkijos nebuvo galima palaužti.“
Minėjimo renginiai Lenkijoje ankstų sekmadienio rytą prasidėjo Veliunio mieste, kur prieš 80 metų nukrito pirmosios Antrojo pasaulinio karo bombos, bei Vesterplatės pusiasalyje Gdanske, kur nacių laivas 1939 metų rugsėjo 1-ąją paleido ugnį į Lenkijos fortą.
Veliunyje F.-W. Steinmeieris paprašė Lenkijos atleidimo už kruviniausią istorijos konfliktą.
„Lenkiu galvą prieš Veliunio užpuolimo aukas. Lenkiu galvą prieš Vokietijos tironijos aukas Lenkijoje. Ir prašau atleidimo“, – vokiškai ir lenkiškai pasakė F.-W. Steinmeieris.
Antrasis pasaulinis karas nusinešė daugiau kaip 50 mln. gyvybių, įskaitant beveik 6 mln. lenkų. Bendras aukų skaičius taip pat apima 6 mln. per Holokaustą žuvusių žydų, kurių pusė buvo Lenkijos žydai.