Tai, kad kai kuriuos Baltarusiją palikusius opozicionierius galima suprasti ir jiems atleisti, Vakarų neligitimiu laikomas Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka prabilo 2022 metų sausį.
Po metų, 2023-ųjų vasarį, jo pasiūlymas išvykusiems „šliaužti keliais ir atgailauti“ buvo paskelbtas įsako forma.
Nusprendusių grįžti piliečių likimą, be kita ko, spręs KGB ir Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai, liūdnai pagarsėję valstybinės žiniasklaidos darbuotojai, taip pat Baltarusijos pionierių ir bendruomenės „Znanie“ atstovai – iš viso 26 žmonės.
Dalis jų jau lankėsi politinių emigrantų artimųjų namuose, skelbia „Deutsche Welle“ naujienų rusų kalba interneto svetainė.
Ne iš gero gyvenimo
„Deutsche Welle“ kalbintų ekspertų teigimu, įsako priėmimo priežastys yra kelios – tiek objektyvi visuomenės ir ekonomikos būklė, tiek asmeniniai A.Lukašenkos norai.
„Situacija verčia valdžios institucijas bandyti išspręsti šią krizę. Baltarusijos valstybinė sistema yra persitempusi. Tai ir gyventojų nelojalumas, ir represijos, ir visuomenės radikalėjimas, – aiškina Europietiškos transformacijos centro analitikas Andrejus Jegorovas.
– Medicinoje trūksta profesionalaus personalo. Dalyje valstybinių organizacijų sumažinti kai kurie įgaliojimai, trūksta kompetentingų darbuotojų. Įstatymai rašomi kreivai. Užsienio politikoje, kalbant apie diplomatiją, velnias žino, kas vyksta. Komunikacija su visuomene vyksta nerangiai.“
Beje, Baltarusijos generalinės prokuratūros interneto svetainėje sukurta skiltis „Komisija, nagrinėjanti piliečių, gyvenančių užsienyje, kreipimusis“ nepasiekiama peržiūrėti esant užsienyje.
„A.Lukašenka šiuo dekretu mojavo ne iš gero gyvenimo, – pritaria projekto „Pozirk“ politikos analitikas Aleksandras Klaskovskis.
– Manau, ekonominio bloko atstovai supranta, kad nuėjo per toli stumdydami žmones į užsienį. Iš pradžių džiaugėsi, bet dabar jie tai suprato. Vien IT sektoriaus darbuotojų išvyko dešimtys tūkstančių, plius gydytojai, inžinieriai – ir tai jau kerta ekonomikai“.
Neatsisako represijų politikos
Kaip rašo „Deutsche Welle“ naujienų rusų kalba interneto svetainė, valdžia žmones viena ranka vilioja, o kita – kaip ir atstumia.
A.Klaskovskis mano, kad čia yra ir asmeninių motyvų: „A.Lukašenka nori atrodyti kaip nugalėtojas, o jo keliamos sąlygos yra oponentų kapituliacija. Pridengiama įsako forma, bet atrodo kaip pasidavimas į nelaisvę.“
Anot analitiko, A.Lukašenkai nepatinka visuomenės skilimas, tačiau susitaikymas kelia grėsmę valdžiai.
„A.Lukašenkai nepatogu sėdėti ant durtuvų, jis iš prigimties populistas, jaučia nostalgiją tiems laikams, kai turėjo platų palaikymą.
Jis norėtų išlyginti prieštaravimus visuomenėje, tačiau supranta, kad pradėti atsukti varžtus, pradėti dialogą yra režimo žlugimas“, – sako A.Klaskovskis.
Dėl to, jo žodžiais tariant, – ir „šizofreniška politika“ šioje srityje: „Viena vertus, mes žengiame žingsnį į priekį, esame dosnūs humanistai. Kita vertus, šliaužkite ant kelių, o mes dar pažiūrėsime.“
„Be to, artėja rinkimai, jų bijo ir valdžia“, – priduria A.Jegorovas.
Rinkimai į Baltarusijos parlamentą ir vietos tarybas numatyti 2024 metų vasario 25 dieną. Tai bus pirmoji rinkimų kampanija nuo 2020 metų.
Dar vienas valdžios tikslų, anot A.Jegorovo, suskaldyti diasporą, visų pirma, kad sugrąžintų politinius neofitus.
„A.Lukašenka piešia opozicijos lyderius kaip godžius, kraujo ištroškusius žmones, kurie dalijasi pinigais. Jis tikisi, kad paprasti aktyvistai susikaustys ir tai pastūmės ką nors grįžti: „Važiuosiu į savo gimtąją diktatūrą, gal jie pasigailės“, – kalba A.Klaskovskis.
Grįžimo komisiją sudaro 26 žmonės, jai vadovauja generalinis prokuroras Andrejus Švedas.
„Valdžios struktūros, ideologinis blokas – bendrajai kontrolei. Likę – iš savo profesinių sričių: už Užsienio reikalų ministerijos pareigūnus atsakinga Užsienio reikalų ministerija, už medicinos darbuotojus – gydytojai, o valstybinės organizacijos – už nevyriausybines organizacijas. Pagrindinė šios komisijos problema, kad ji neturi teisinio pagrindo“, – pabrėžia A.Jegorovas.
Jo nuomone, jeigu valdžia ieškotų susitaikymo, būtų priimtas nutarimas dėl asmenų, padariusių nusikaltimus pagal tam tikrus Baudžiamojo kodekso straipsnius, atleidimo nuo atsakomybės.
„Saugumo pajėgų atstovų įtraukimas į komisiją rodo, kad politinių represijų nebus atsisakyta. Ir net jei komisija kam nors atleis, po kurio laiko jie gali pasibelsti į žmogaus duris ar net jas sulaužyti“, – perspėja A.Klaskovskis.
Saugumo pajėgų atstovų įtraukimas į komisiją rodo, kad politinių represijų nebus atsisakyta.
Kvietė grįžti ir rodyti pavyzdį
„Deutsche Welle“ naujienų rusų kalba interneto svetainė domisi, ar daug žmonių nuspręs grįžti tokiomis sąlygomis?
Generalinė prokuratūra pranešė: jau yra pirmųjų prašymų!
Neva 35 metų minskietė domisi sugrįžimu. Paaiškėjo, kad laišką parašė televizijos kanalo „Belsat“, kuris Baltarusijoje buvo pripažintas „ekstremistiniu dariniu“, redaktorė.
Žurnalistė laiške nurodė neturinti dėl ko gailėtis, tačiau pasiteiravo, ar jai iškelta administracinė ar baudžiamoji byla.
„Tačiau neatmetu, kad kas nors atsilieps, juk išvažiavo skirtingi žmonės. Nors nemanau, kad jų bus šimtai“, – prognozuoja A.Jegorovas.
O valstybės aparatas jau pradėjo dirbti: po dekreto priėmimo pas Gomelio aktyvisto Boriso Anikejevo artimuosius atvyko dvi moterys su grįžimo komisijos prie regiono vykdomojo komiteto ženkleliais, rašė kanalas „Pozirk Telegram“.
Jos pranešė, kad B.Anikejevui buvo paskelbta amnestija (nepaisant to, kad jis nebuvo nuteistas) ir kad jam reikia grįžti, „rodyti pavyzdį“.
„Jei priimamas sprendimas – turi būti išpildyti numatyti rodikliai! O jei atgailaujančių nėra, reikia pajungti represinį-kontrolės aparatą. „Sugrįžimų planas“, taip veikia sistema“, – ironizuoja A.Jegorovas.
Baltarusijos visuomenė diskutuoja ir apie konspiracinę įsakymo bei komisijos atsiradimo versiją: išvykusiųjų sugrįžimo istorija sumanyta siekiant nukreipti dėmesį nuo politinių kalinių problemos.
Dalis jų esant grįžusiųjų į tėvynę atgailos triukšmui – bus paleisti, o valdžia Vakarams visa tai pateiks kaip dialogą ir žingsnį Europos Sąjungos bei JAV reikalavimų link.
A.Klaskovskis tuo netiki: „Abejoju, kad Baltarusijos valdžia sugeba tokius subtilius žaidimus, nors tikisi tam tikro viešųjų ryšių efekto. Jei ši iniciatyva nepavyktų, o tai greičiausiai baigsis beviltiškai, A.Lukašenka galės pasakyti: „Žiūrėkite, aš padariau humanišką gestą, bet jie to neįvertino, niekšai“.