Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

A.Lukašenka pirmą kartą atvyko į Zimbabvę stiprinti dvišalių ryšių

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka pirmadienį atvyko vizito į Zimbabvę, per kurį, pasak analitikų, su šios šalies lyderiu sieks stiprinti ekonominius ir politinius ryšius tarp dviejų šalių, kurios abi yra artimos Rusijos sąjungininkės.
Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka
Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka / „AFP“/„Scanpix“

Baltarusijos prezidentūra pranešė, kad A.Lukašenką pagrindiniame sostinės Hararės oro uoste pasitiko prezidentas Emmersonas Mnangagwa ir apie 5 tūkst. valdančiosios partijos ZANU-PF rėmėjų, kurie dainavo ir skandavo šūkius.

Baltarusijos autoritarinio lyderio ir Zimbabvės prezidento, kuriems abiem yra paskelbtos Vakarų sankcijos, oficialus susitikimas numatytas antradienį.

Zimbabvės užsienio reikalų ministerija pranešė, kad derybose bus siekiama sustiprinti „esamus puikius santykius“ tarp dviejų šalių tokiose srityse, kaip politika, kasyba ir žemės ūkis.

„Šis vizitas yra istorinis, nes tai pirmasis toks prezidento Lukašenkos vizitas į Užsachario Afrikos šalį“, – rašoma ministerijos paskelbtame pranešime.

2019 metais Minske apsilankė E.Mnangagwa ir po to vizito Baltarusija atidarė ambasadą Hararėje.

A.Lukašenka yra artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas ir jis yra parėmęs Maskvos invaziją į Ukrainą.

„Abi šalys siekia diversifikuoti savo tarptautinius santykius ir joms abiem yra taikomos JAV ir Europos Sąjungos (ES) sankcijos, kurios joms buvo paskelbtos dėl žmogaus teisių nepaisymo“, – pareiškė JK analitinio centro „Chatham House“ Afrikos programai vadovaujantis Alexas Vinesas.

Jau beveik tris dešimtmečius Baltarusiją geležiniu kumščiu valdantis A.Lukašenka ėmė griežtomis priemonėmis slopinti bet kokias nepaklusnumo apraiškas po masinių protestų bangos, kurią išprovokavo jo ginčijamas perrinkimas 2020 metų rugpjūtį vykusiuose rinkimuose. Baltarusių opozicija ir Vakarų šalys tuos rinkimus laiko suklastotais.

E.Mnangagwa į valdžią atėjo 2017 metais, kai generolai privertė atsistatydinti ilgametį šalies vadovą Robertą Mugabę, ir šiemet jis ketina siekti perrinkimo, nepaisydamas kaltinimų korupcija ir teisių pažeidimais, įskaitant susidorojimą su politiniais oponentais.

2021 metais tarptautinis žurnalistinių tyrimų centras „Organised Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) atskleidė sąsajas tarp A.Lukašenkos šeimos ir aukso kasybos verslo Zimbabvėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?