Baltarusijos valstybinės oro linijos „Belavia“ beveik neabejotinai sulauks ES sankcijų, o jų lėktuvai jau dabar negali skristi į Bendrijos šalių oro uostus. „Belavia“ laineriams oro erdvę yra uždariusi ir kaimyninė Ukraina.
„Ukraina mums uždarė dangų. Kryme turime savo sanatoriją, kur žmonės visada keliaudavo, skrisdavo. Kad nepakenktume santykiams, mes ten vykdavome per Ukrainą. Dabar jie mums uždarė oro erdvę“, – kalbėjo A.Lukašenka.
„Pasakiau Vladimirui Putinui pagalvoti, kaip mes galėtume patekti į Krymą. Mes neskrisime per Lenkiją: jie irgi mūsų neįsileidžia“, – pridūrė parijo statusą Vakaruose įgijęs A.Lukašenka, su Rusijos prezidentu praėjusią savaitę kalbėjęsis net penkias valandas.
Rusija šį pusiasalį atplėšė nuo Ukrainos 2014 metais – Vakarai pasmerkė šalį ir pritaikė jai sankcijas. Kijevas siekia susigrąžinti teritoriją.
A.Lukašenka taip pat teigė, kad apie Krymą anksčiau yra kalbėjęsis ir su buvusiu Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, o pastarasis esą jo prašė ten vykti tik per Ukrainą.
„Noriu paklausti Zelenskio: jei noriu nuskristi į Krymą, kaip man elgtis? Tik per Rusiją. Man teks prezidento Putino paprašyti, kad jis kaip nors nuvežtų mane į Krymą. Šiuo atveju esu visiškai laisvas ir neišgyvenu“, – tvirtino Minsko režimo vadovas.
Ukrainos vyriausybė po tokio pareiškimo iškart paskelbė, kad žaibiškai reaguos, jei Minskas paleis lėktuvus į Krymą ar pripažins pusiasalį Rusijos dalimi. Esą tikėtinos sankcijos.
„Mes nedelsdami imsimės veiksmų prieš bandymus įteisinti Krymo okupaciją, prieš bandymus užmegzti kontaktus su Luhansko ir Donecko „liaudies respublikomis“, – pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministro pirmoji pavaduotoja Eminė Džepar.
Diplomatė taip pat pavadino A.Lukašenkos retoriką provokatyvia ir pridūrė, esą jis taip emocingai reaguoja į Ukrainos atsaką į priverstinį „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą Minske.
Rusijos leidinys „Nezavisimaja Gazeta“ trečiadienį pasvarstė, esą V.Putinas vis dėlto nebando spausti A.Lukašenkos dėl Krymo.
O analitikas Aleksandras Klaskovskis pridūrė: „Putinui tiesiog svarbu įvilioti Lukašenką į spąstus, iš kurių jis negalėtų išsilaisvinti. Maskvai svarbiau rasti praktinių būdų prikabinti Baltarusiją prie Rusijos, kad ji nejudėtų Europos ar NATO link.
Greičiau Lukašenka siunčia tam tikrą žinią Ukrainai ir Vakarams, leisdamas suprasti, kad jei bus pernelyg spaudžiamas, jis pripažins Krymą Rusijai.“