Šeštadienį Rusijos valstybės pamatus sukrėtė didelė krizė, kai „Wagner“ samdinių bosui Jevgenijui Prigožinui ištikimos pajėgos pajudėjo link Maskvos. Paskui įvyko staigus posūkis – J.Prigožinas atšaukė savo žygį, teigdamas, kad jo samdiniai priartėjo prie sostinės per 200 kilometrų, bet apsisuks, kad išvengtų rusų kraujo praliejimo.
Pasak Baltarusijos prezidento spaudos tarnybos, sprendimas priimtas po netikėto paties A.Lukašenkos įsikišimo.
Pagal tariamą susitarimą, sudarytą su J.Prigožinu, „Wagner“ bosas turėjo išvykti į Baltarusiją, o baudžiamąją bylą jam pažadėta nutraukti.
Tuo metu „Wagner“ kovotojai, pasirašę sutartis su Rusijos gynybos ministerija, bus įtraukti į oficialias karines struktūras.
Tačiau verta pabrėžti, kad tai tik bendri susitarimo kontūrai.
J.Prigožinas, kurio buvimo vieta šiuo metu nežinoma, tariamo susitarimo nekomentavo. O Kremliaus ir Baltarusijos pasakojimas apie Lukašenkos tarpininkavimą neatrodo pernelyg įtikinamas.
„Jūs tikriausiai manęs paklausite – kodėl A.Lukašenka? Faktas tas, kad Aleksandras Grigorjevičius (Lukašenka) asmeniškai pažįsta J.Prigožiną jau seniai, maždaug 20 metų. Ir tai buvo jo asmeninis pasiūlymas, kuris buvo suderintas su prezidentu V.Putinu. Esame dėkingi Baltarusijos prezidentui už šias pastangas“, – šeštadienį sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė šeštadienį.
Tos pastangos, teigė D. Peskovas, „padėjo išspręsti šią situaciją be papildomų nuostolių, nedidinant įtampos lygio“.
Ką laimės A.Lukašenka?
Vis dėlto akivaizdus A.Lukašenkos užtarimas kelia daugiau klausimų nei atsakymų.
Pirmiausia, dėl to, kad V.Putino ir A.Lukašenkos sąjunga nėra lygiavertė.
„Baltarusija yra priklausoma nuo Rusijos pagalbos. A.Lukašenkos konfrontacijos su protestuotojais įkarštyje V.Putinas Minskui suteikė 1,5 mlrd. dolerių (1,37 mlrd. eurų) paskolą. Be to, Baltarusija tapo Rusijos karinių operacijų Ukrainoje tramplinu, o tai dar labiau izoliavo A.Lukašenką nuo Vakarų ir iššaukė naujas sankcijas šalies ekonomikai“, – rašo CNN.
Taigi, ką iš to laimės Lukašenkai?
„Sunku įsivaizduoti, kad J.Prigožinas, buvęs kolūkio viršininkas, laimingai skins bulves kartu su Baltarusijos vadovu. Ir kodėl V.Putinas pats nesugebėjo sudaryti tokio sandorio? Pavedimas A.Lukašenkai spręsti krizę dar labiau kenkia V.Putino, kaip ryžtingai veikiančio žmogaus, įvaizdžiui“, – rašo CNN.
Atrodo, kad pirminės turimos detalės ne visiškai sutampa. Be to, platesnis situacijos paveikslas lieka neaiškus.
„Kas atsitiks su „Wagner“? Ar J.Prigožino samdiniai bus paklusnūs ir leisis įtraukiami į Rusijos kariuomenę? Ar jie vis dar bus lojalūs savo viršininkui? O kaip bus su „Wagner“ pajėgomis, kurios veikia kitur – nuo Afrikos iki Artimųjų Rytų?“, – klausiama tekste.