Likus kelioms dienoms iki transatlantinio aljanso lyderių viršūnių susitikimo A.Merkel parlamente sakė, kad pastaruosius 70 metų NATO buvo „taikos ir laisvės bastionas“.
„NATO išsaugojimas atitinka mūsų interesus, [net] labiau nei per Šaltąjį karą“, – parlamentui sakė A.Merkel.
Taip ji kalbėjo po to, kai anksčiau šį mėnesį E.Macronas pareiškė, jog Aljansą ištiko „smegenų mirtis“. Prancūzų lyderis taip pat apgailestavo, kad NATO priklausanti Turkija neseniai vienašališkai surengė puolimą Sirijoje.
Po to, kai pasirodė tas E.Macrono interviu leidiniui „The Economist“, Vokietijos kanclerė pasmerkė jo „drastiškas nuomones“ ir teigė, kad NATO lieka nepakeičiama Europos saugumui.
Trečiadienį kalbėdama Bundestage ji tiesiogiai nepaminėjo tų E.Macrono komentarų, bet kritikavo jo išsakytą nuomonę.
A.Merkel pripažino, kad Turkija yra „sudėtinga partnerė“, tačiau pažymėjo, kad būti partnere reiškia turėti galimybę reikšti įvairias nuomones.
„Sakau, kad Turkija turėtų likti NATO nare... dėl savo strateginės svarbos aljansui, kuriam priklauso Turkija“, – teigė kanclerė.
„Europa negali apsiginti“
Audra dėl transatlantinės partnerystės kilo Aljansui minint 70-ąsias įkūrimo metines.
Neskaitant ginčo dėl E.Macrono komentarų, D.Trumpas taip pat ne kartą skundėsi dėl sąjungininkių Europoje nepakankamų išlaidų gynybai.
Pernai per NATO viršūnių susitikimą Briuselyje JAV lyderis viešai išbarė A.Merkel dėl nepakankamų pastangų šiuo klausimu.
Vokietijos lyderė savo ruožtu nevengė kalbėti apie didėjančius savo šalies nesutarimus su ūmiu būdu garsėjančio D. Trumpo vadovaujama buvusia globėja Amerika.
A.Merkel pabrėžė, kad Vašingtono kaip „pasaulio policininko“ vaidmuo keičiasi, tačiau ji sakė, kad „Europa pati apsiginti negali“, todėl būtina išsaugoti Aljansą.
Dėl to kanclerė pažadėjo, kad bus didinamos Vokietijos išlaidos gynybai, o 2 proc. BVP šioms reikmėms bus skiriama jau šio amžiaus 4-o dešimtmečio pradžioje.
Dienraščiui „Bild“ D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Robertas O'Brienas sakė, kad Vašingtonas sveikina šį pažadą.
Tačiau jis pabrėžė, kad „būtų puiku, jei Vokietija prisiimtų savo kaip vienos iš pasaulio lyderių vaidmenį“.
Kaip pirmaujanti ekonominė galia, „Vokietija turi pareigą tinkamai investuoti į gynybą savo pačios ir savo aljanso partnerių gynybos labui“, kalbėjo R.O'Brienas.