Du praėjusius savaitgalius dešimtys tūkstančių žmonių Maskvoje ir kituose šalies miestuose protestavo prieš 44 metų kovotojo su korupcija sulaikymą. Policija per protestus areštavo tūkstančius žmonių.
Antradienį prie Maskvos teismo rūmų, kur teisėja sprendė, ar paskirti A.Navalnui realią įkalinimo bausmę už lygtinio paleidimo sąlygų pažeidimus, buvo smarkiai sugriežtintos apsaugos priemonės. Teisėsaugininkai ir Nacionalinė gvardija sulaikė mažiausiai 200 žmonių.
Ši byla tapo rimtu iššūkiu Kremliui ir išprovokavo raginimus skelbti naujas Vakarų sankcijas prezidento Vladimiro Putino vyriausybei.
A.Navalnas pridūrė, kad bet kokio teismo sprendimo atveju jis tęs politinę kovą. O teisėjai jau skaitant nuosprendį rankomis rodė širdies ženklą žmonai Julijai.
„Kiekvieno žmogaus pareiga – kovoti su šia sistema. Ir mano pareiga – kovoti“, – per posėdį sakė jis.
A.Navalnas buvo areštuotas Maskvos oro uoste sausio 17 dieną, nepraėjus nė valandai po to, kai sugrįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto jo apnuodijimo sovietų mokslininkų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.
Opozicionierius kaltina Federalinę saugumo tarnybą (FSB) surengus šį išpuolį V. Putino nurodymu. Kremlius tai kategoriškai neigia.
Sulaikyta per 1000 žmonių
00:55
Naujausiais duomenimis, kaip rašo newsru.com, pareigūnai per protestus sulaikė daugiau nei 1000 asmenų.
Taip pat buvo apribotas patekimas į Maskvos centrą.
Anksčiau skelbta, kad buvo uždarytos keturios metro stotys.
Kilusių protestų akimirkos
23:35
Per protestus sulaikyta daugiau nei 700 žmonių
23:27
Po teismo verdikto Maskvoje A.Navalno šalininkai išėjo į gatves protestuoti.
Kaip rašo newsru.com, per kilusius protestus sulaikyta apie 750 žmonių, uždarytos keturios metro stotys.
JAV reikalauja „nedelsiant ir besąlygiškai“ paleisti A.Navalną
20:15
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas antradienį pasmerkė Rusijos teismo sprendimą skirti laisvės atėmimo bausmę Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui ir paragino jį nedelsiant paleisti.
„Kartojame savo raginimą Rusijos vyriausybei nedelsiant ir besąlygiškai paleisti p. Navalną, taip pat šimtus kitų Rusijos piliečių, neteisingai sulaikytų pastarosiomis savaitėmis už naudojimąsi savomis teisėmis, įskaitant žodžio ir taikių susirinkimų laisvę“, – sakoma A.Blinkeno pareiškime.
Žada teikti apeliaciją
19:48
A.Navalnui atstovaujantys advokatai teigia, kad teiks apeliaciją dėl nuosprendžio, nors akivaizdu, jog daug vilčių nėra.
Tuo tarpu aktyvistas, kaip skelbiama, verkiančiai žmonai teismo salėje , iš kurios jau buvo vedamas, dar spėjo garsiai pasakyti: „Iki. Neliūdėk. Viskas bus gerai.“
Šalininkai raginami rinktis centre
19:39
Kaip minėta, Maskvos centre antradienio vakarą budi itin daug policijos pareigūnų, kurie užblokavo ir Raudonąją aikštę. Tačiau ką tik pustrečių metų įkalinto A.Navalno šalininkai socialiniuose tinkluose kviečia atvykti į Maniežo aikštę.
Verdiktas: palikti nelaisvėje
19:26
Kaip ir tikėtasi, teisėja nutarė palikti A.Navalną nelaisvėje – esą jis pažeidė lygtinio įkalinimo sąlygas. Tiesa, metai, praleisti namų arešte, buvo įskaičiuoti į bausmę, o tai reiškia, kad A.Navalnas už grotų praleis 2,5 metų.
Skelbiama, kad aktyvistas bausmę atliks kolonijoje. Klausydamasis verdikto A.Navalnas neatrodė nusiminęs – jis kaip tik šypsojosi ir siuntė linkėjimus salėje esantiems artimiesiems bei šalininkams. Tiesa, aktyvisto žmona Julija apsiverkė.
Uždarė Raudonąją aikštę
18:45
Policija prieš nuosprendžio skelbimą užblokavo Maskvos Raudonąją aikštę – nenorima, kad ją užplūstų protestuotojai. Neoficialiais duomenimis, visoje Rusijoje, daugiausia sostinėje, vien antradienį buvo sulaikyti 354 asmenys.
Šaipėsi iš V.Putino – „žmogelio bunkeryje“
17:33
A.Navalnas prieš tai baigiamojoje kalboje dar kartą apkaltino Rusijos valdžios pareigūnus bandžius jį nunuodyti.
Primindamas apie savo komandos pranešimus apie aptiktus nuodų pėdsakus jo apatiniuose drabužiuose, A.Navalnas pasišaipė iš V.Putino, sakydamas: „Šis žmogus įeis į istoriją kaip apatinių kelnaičių nuodytojas“.
„Mane saugo policija, pusė Maskvos yra uždaryta, nes mes parodėme, kad jis bando pavogti savo priešininko apatines kelnaites ir ištepti jas cheminiais ginklais“, – kalbėjo jis.
„Mes parodėme ir įrodėme, kad Putinas, pasinaudodamas FSB, įvykdė šį pasikėsinimą nužudyti“, – sakė A.Navalnas.
„Dabar daug žmonių tai jau žino ir dar daugiau sužinos, ir tai iš proto varo šį žmogelį bunkeryje“, – pridūrė opozicionierius.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas anksčiau antradienį teigė manantis, kad neva yra vis daugiau priežasčių manyti, jog A.Navalno apnuodijimas buvo inscenizuotas.
Verdikto laukiama apie 19 val. Lietuvos laiku
17:32
„Mediazona“ skelbia iš teismo atstovų spaudai išsiaiškinusi, kad teismo nuosprendis bus perskaitytas apie 20 val. Maskvos (19 val. Lietuvos) laiku. Rusijoje nuosprendžiai paprastai skaitomi labai ilgai.
Prieš tai prokurorė paprašė teisėjos skirti A.Navalno realią įkalinimo bausmę.
Ji pridūrė pasisakanti už 12 mėnesių, kuriuos aktyvistas praleido namų arešte, priskaičiavimą prie prašomos bausmės – 3,5 metų laisvės atėmimo. Tokiu būdu A.Navalnas už grotų praleistų pustrečių metų.
Bet teisėja taip pat gali palikti galioti lygtinį nuosprendį. Tai šiuo metu reikštų A.Navalno paleidimą į laisvę.
Korupcijos tyrimai
A.Navalnas kaltinamas pažeidęs 2014 metais lėšų grobstymo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas, nes būdamas Vokietijoje neatvykdavo dukart per mėnesį užsiregistruoti Rusijos kalėjimų tarnyboje.
Pagal lygtinės bausmės sąlygas A.Navalnas vienus metus praleido namų arešto sąlygomis. Jo brolis Olegas visą bausmę atlieka kalėjime.
Opozicionieriaus advokatai AFP sakė, kad dabar jam gresia įkalinimas laikotarpiui iki pustrečių metų, nes bausmės vienų metų dalį jis atliko namų arešto sąlygomis.
A.Navalnas, kuris pastarąjį dešimtmetį iškilo kaip garsiausias V.Putino kritikas Rusijoje, ir jo šalininkai mano, kad 2014 metų byla buvo valdžios kerštas už jo politinę veiklą. Jie sako, kad dabar Kremlius siekia jį užčiaupti.
Nors niekada nedirbo jokiame renkamame poste, A.Navalnas pelnė reputaciją korupcijos tyrimais, demaskuojančiais prabangų Rusijos elito gyvenimo būdą.
Dvi dienos po jo arešto jo komanda paskelbė tyrimą apie prabangią, prie Juodosios jūros esančią valdą, kuri, A.Navalno teigimu, V.Putinui buvo perleista pasinaudojant milijardo dolerių vertės schema, finansuota jo artimų sąjungininkų, vadovaujančių valstybinėms įmonėms.
Tyrimas buvo paskelbtas drauge su „YouTube“ vaizdo įrašu, kuris buvo peržiūrėtas daugiau kaip 100 mln. kartų.
A.Navalno areštas ir teiginiai dėl korupcijos išprovokavo pastarųjų dviejų savaitgalių protestus visoje šalyje. Per praėjusio sekmadienio akciją policija buvo uždariusi Maskvos centrą ir sulaikė daugiau kaip 5,4 tūkst. žmonių – tai vienos dienos rekordas.
Vakarai pasmerkė A.Navalno areštą ir masinius areštus per protestus gatvėse.
JAV ir Europos Sąjunga paragino nedelsiant paleisti A.Navalną ir pasmerkė policijos smurtą prieš protestuotojus.
ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis A.Navalno klausimą turi iškelti per šios savaitės apsilankymą Maskvoje.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas savo ruožtu pareiškė, kad ši byla yra „vidaus reikalas“, ir pridūrė: „Niekam neleisime į jį kištis.“