Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Afganistano moterys yra labiausiai engiamos pasaulyje

Talibano valdomas Afganistanas yra labiausiai moterų teises varžanti šalis pasaulyje, o valdžia iš esmės įkalina moteris ir mergaites namuose, trečiadienį pareiškė Jungtinės Tautos.
Nedidelė protestuotojų už moterų teises Afganistane grupelė Kabule
Nedidelė protestuotojų už moterų teises Afganistane grupelė Kabule / „AFP“/„Scanpix“

Apie 20 moterų vienoje sostinės Kabulo gatvėje trečiadienį surengė retą demonstraciją, ragindamos tarptautinę bendruomenę ginti afganistanietes, matė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Talibano vyriausybė laikosi griežtos islamo interpretacijos ir nuo 2021-ųjų rugpjūčio, kai užgrobė valdžią, o mergaitėms ir moterims įvedė daugybę apribojimų.

„Kančia stebėti, kaip metodiškai, sąmoningai ir sistemingai jie stengiasi išstumti afganų moteris ir mergaites iš viešosios erdvės“, – sakė JT misijos Afganistane vadovė Roza Otunbajeva pareiškime, skirtame Tarptautinei moters dienai paminėti.

JT misijos teigimu, šis susidorojimas yra labai kenksmingas šalies, kuri šiuo metu susiduria su viena didžiausių pasaulyje humanitarinių ir ekonominių krizių, visuomenei.

Talibanas pašalino moteris iš visų valstybinių postų, išskyrus būtiniausius, arba moka joms tik nedidelę dalį buvusio atlyginimo, kad jos liktų namuose.

Moterims taip pat draudžiama lankytis parkuose, atrakcionuose, sporto salėse ir viešosiose pirtyse, o viešumoje joms liepiama prisidengti – geriausia burka.

„AP“/„Scanpix“/Moteris Afganistane
„AP“/„Scanpix“/Moteris Afganistane

Tačiau labiausiai nukentėjo paauglės merginos ir universitetų studentės, kurioms valdžios institucijos uždraudė mokytis vidurinėse ir aukštosiose mokyklose.

Kai kurios moterys, rizikuodamos būti suimtos, patirti smurtą ir būti socialiai pasmerktos, retkarčiais surengia protestus, tačiau valdžios institucijos paprastai juos greitai išsklaido.

„Atėjo laikas Jungtinėms Tautoms priimti ryžtingą ir rimtą sprendimą dėl (Afganistano) žmonių likimo“, – pareiškimą perskaitė viena iš mitinge Kabule dalyvavusių protestuotojų.

Jokia šalis oficialiai nėra pripažinusi Talibano teisėta Afganistano valdžia, o moterų teisės į mokslą klausimas yra viena pagrindinių nesutarimų ašių derybose dėl pagalbos šaliai ir talibų vyriausybės pripažinimo.

Pagalbos agentūros teigia, kad daugiau nei pusė iš 38 mln. šalies gyventojų badauja, o beveik 4 mln. vaikų kenčia nuo neprievalgio.

Krizė dar labiau paaštrėjo praėjusių metų pabaigoje, kai Talibano vadovybė uždraudė afganistanietėms dirbti nevyriausybinėms organizacijoms, todėl kelios pagalbos agentūros buvo priverstos nutraukti savo gyvybiškai svarbią veiklą.

Po to, kai Talibanui sugrįžus į valdžią Jungtinės Valstijos įšaldė Afganistano turtą, smarkiai sumažėjo ir užsienio šalių pagalba, o tai dar labiau pagilino krizę.

JT specialioji atstovė moterims Afganistane Alison Davidian sakė, kad dabartinės šalies vyriausybės vykdomos politikos pasekmės „paveiks visus afganistaniečius ir atsilieps vėlesnėms kartoms“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų