B.Sobotka ketvirtadienį atvyko į Prahos pilį, kur yra įsikūrusi prezidentūra, pasikonsultuoti su M.Zemanu po anksčiau šią savaitę savo priimto sprendimo atsistatydinti kartu su visa vyriausybe dėl itin abejotinų finansų ministro verslo reikalų.
Kiek anksčiau premjeras paskelbė, kad atsistatydinimo pareiškimą oficialiai pateiks antroje gegužės pusėje.
Tačiau atvykusiam į prezidentūrą B.Sobotkai buvo nurodyta padaryti pareiškimą žiniasklaidai. Akivaizdžiai sutrikusiam premjerui M.Zemanas, kuris vaikšto pasiramsčiuodamas lazda, demonstratyviai parodė ja į mikrofoną.
„Ponios ir ponai, tiesą sakant, nelabai žinau, apie ką kalbėti“, – pasakė B.Sobotka ir pridūrė atvykęs pasikalbėti su prezidentu.
Tuo tarpu M.Zemanas turėjo ką pasakyti žurnalistams. Akivaizdžiai siekdamas jį pažeminti, prezidentas pareiškė B.Sobotkai, kad priima jo atsistatydinimą. Jis padėkojo vyriausybės vadovui už darbą ir paprašė ministrų kabineto tęsti darbą, kol bus paskirtas naujas premjeras.
„Atėjau čia ne atsistatydinti, – pareiškė akivaizdžiai sukrėstas B.Sobotka. – Tikėjausi įprastų derybų su prezidentu.“
„Atėjau čia ne atsistatydinti, – pareiškė akivaizdžiai sukrėstas B.Sobotka. – Tikėjausi įprastų derybų su prezidentu.“
Visa ši scena buvo tiesiogiai transliuojama per visuomeninę televiziją.
M.Zemanas sakė, kad premjeras turėtų kaltinti savo biurą, kad šis per vėlai informavo prezidentą apie pasikeitusius vyriausybės vadovo planus. Iš pradžių B.Sobotka planavo atsistatydinimo pareiškimą pateikti dar šią savaitę.
Prezidentas taip pat pareiškė B.Sobotkai, kad neketina dar kartą susitikti su juo dėl šio klausimo.
„Tai galutinė ceremonija, nematau priežasčių ją kartoti“, – pasakė jis ir išėjo.
Likęs B.Sobotka pasakė žurnalistams, kad visa ši scena buvo nereikalinga.
„Deja, tai, regis, Čekijos politika“, – sakė jis ir pridūrė, kad pateiks savo atsistatydinimo pareiškimą vėliau, laišku.
Tai pasakęs premjeras išėjo privačiam pokalbiui su M.Zemanu, apie kurio turinį žurnalistams beliko tik spėlioti.
„Tai buvo gana neįprastas arogancijos pademonstravimas premjero atžvilgiu“, – sakė analitikas Kamilis Švecas Čekijos visuomeninei televizijai komentuodamas prezidento akibrokštą premjerui.
Jaromiras Volekas: „Nesu matęs nieko panašaus. Žengėme dar vieną žingsnį Rytų link.“
„Nesu matęs nieko panašaus, – sakė kitas analitikas Jaromiras Volekas. – Žengėme dar vieną žingsnį Rytų link.“
Tarp M.Zemano ir B.Sobotkos nesantaika tvyro nuo 2003 metų, kai abu dar priklausė Socialdemokratų partijai. B.Sobotka buvo vienas iš politikų, nepalaikiusių M.Zemano, kai jis pirmą kartą siekė prezidento posto, be to, prisidėjo prie jo nesėkmės per balsavimą parlamente.
Pasipiktinęs M.Zemanas, laikytas realiausiu pretendentu į prezidento postą, išvadino kolegas išdavikais ir paliko partiją.
Vėliau M.Zemanas ir B.Sobotka nekart demonstravo abipusį priešiškumą. Kartą M.Zemanas per mitingą savo šalininkams pareiškė, kad yra du būdai atsikratyti B.Sobotka: demokratinis – per rinkimus, ir nedemokratinis – su Kalašnikovo automatu.
Abu politikai tikriausiai būtų linkę daugiau apskritai nebesusitikti, tačiau jie priversti spręsti politinę krizę, kurią išprovokavo B.Sobotkos sprendimas palikti premjero postą.
Savo sprendimą trauktis B.Sobotka motyvavo tuo, kad finansų ministras, milijardierius verslininkas ir M.Zemano sąjungininkas Andrejus Babišas neišsklaidė abejonių, jog vengė sumokėti mokesčius.
62 metų A.Babišas, žurnalo „ Forbes “ įvardijamas kaip antras turtingiausias žmogus Čekijoje, yra B.Sobotkos Socialdemokratų partijos politinis oponentas ir vadovauja centristiniam judėjimui „Nepatenkintų piliečių akcija“ (ANO), kuriam prognozuojama pergalė spalį vyksiančiuose rinkimuose.
B.Sobotka sakė, kad kilo abejonių dėl to, kai A.Babišas įgijo turtą. Pasak premjero, jis norėjęs įteikti M.Zemanui ataskaitą apie įtartinus finansų ministro verslo reikalus.
Trijų partijų valdančiosios koalicijos lyderiai ateinančią savaitę rengia susitikimą, kuriame bus ieškoma išeities iš politinės krizės.