Gruodžio pradžioje EŽTT tikrai priėmė sprendimą, byloje, susijusioje su Georgijaus juostos draudimu.
Į teismą Ukrainos valstybę padavė Jurijus Borzych. Ieškovas skundėsi, kad Ukrainoje nuo 2016 m. įsigaliojęs draudimas viešai demonstruoti Georgijaus juostą yra neteisėtas ir varžo asmens saviraiškos laisvę.
2017 m. lapkričio 17 d. pateiktame skunde ieškovas nurodė, kad yra buvęs kariškis, kuris gegužės 9-ąją, rusų minimą Pergalės dieną, norėjo pasipuošti Georgijaus juosta.
Tačiau priešingai nei tvirtina propagandininkai, teismas nepalaikė ieškovo išdėstytų argumentų.
Skundą atmetė
EŽTT patvirtino, kad Georgijaus juostos draudimas Ukrainoje yra teisėtas.
Teismas nusprendė, kad Ukraina nepažeidė Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 10 straipsnio, nes Georgijaus juosta tapo simboliu, siejamu su agresoriumi, o draudimo ją nešioti įvedimas turi aiškią nuorodą į dramatiškus įvykius, turinčius įtakos šaliai.
Be to, EŽTT padarė išvadą, kad pareiškėjas neįrodė, jog draudimas sukėlė jam dvasinių kančių ar nerimo arba kitaip reikšmingai jį paveikė.
„Teismas nemato pagrindo abejoti Ukrainos vyriausybės pastangomis spręsti dėl ginkluoto konflikto kilusias problemas. Teismas pažymėjo, kad Georgijaus juostos uždraudimas nebuvo absoliutus ir daroma nemažai išimčių, įskaitant teisėtą jos naudojimą kaip originalaus valstybinio apdovanojimo ar karinio apdovanojimo, įteikto iki 1991 m.“ – pažymima EŽTT verdikte.
Uždrausta ir Lietuvoje
Lietuvoje nuo 2022 metų uždrausta viešai demonstruoti Georgijaus juostą ir kitus Rusijos karo prieš Ukrainą simbolius, už tai gresia bauda.
Georgijaus arba šventojo Jurgio juosta buvo vienas iš carinės Rusijos kareivių apdovanojimo ženklų, tačiau į valdžią atėjus bolševikams tapo nebepageidaujamas. Juostelės vėl prisimintos Antrojo pasaulinio karo metais, atkūrus vadinamuosius gvardijos dalinius – tuomet leista pasižymėjusiems kareiviams nešioti Georgijaus ordinus.
Sovietmečiu šis simbolis vėl nustumtas į periferiją, o 2005-aisiais minint 60-ąsias Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, jis imtas naudoti Rusijos valstybės mastu.
15min verdiktas: melas. EŽTT nepripažino Georgijaus juostų draudimo neteisėtu.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.