Al Azharo universiteto didysis šeichas: ISIS teroristai iškraipė islamą

Šiomis dienomis didysis Al Azharo universiteto Kaire šeichas Ahmed al-Tayeb lankosi Italijoje. Pagrindinis jo vizito pretekstas yra kartu su šv. Egidijaus bendruomene organizuotas forumas apie „civilizacijos kelius“, apie civilizacijų ir religijų sugyvenimo būdus.
„Islamo valstybės“ džihadistai
„Islamo valstybės“ džihadistai / „Scanpix“/AP nuotr.

Al Azharas yra tūkstantmetis sunitiškojo islamo centras. Islame nėra saistančių autoritetų, tačiau Al Azharo universitetas yra vienas iš prestižiškiausių islamo formacijos centrų, kurio nuomonė yra svari, kuris suformavo ir formuoja tūkstančius islamo pamokslininkų.

Prieš šeichui Ahmedui al-Tayebui atvykstant į Italiją, italų dienraštis „Il Sole – 24 Ore“ uždavė keletą klausimų apie tai, kas vyksta Artimuosiuose Rytuose, koks vaidmuo tenka islamo religijai.

Islamas neturi sklisti ir valdyti ginklais, bet logika, intelektu ir įtikinimu. Kas nori islamą priimti, gali tai padaryti. Kas nori išlaikyti savo tikėjimą, gali tai padaryti.

Šeicho nuomone, yra suinteresuotų dabartines valstybes suskaldyti į mažesnius darinius, pastatytus ant religinio pamato. Vadinamoji „Islamo valstybė“ yra vienas iš šio plano instrumentų. Konfliktai didele dalimi yra kurstomi dirbtinai, siekiant nuolatinio karo būklės. Al Azharo universitetas smerkia abipusę agresiją tarp musulmonų sunitų ir šiitų.

Komentuodamas „ ISIS - Islamo valstybės“ iškilimą didysis šeichas pasakė, kad reiktų vengti šitaip vadinti šią teroristinę organizaciją. Iš tiesų egzistuoja „islamo valstybės“, kurias ISIS siekia sugriauti. Šių teroristų pretenzija tapti kalifatu neatitinka Al Azharo orientacijos, kuris labiau trokšta musulmoniškų valstybių sąjungos, pagal Europos Sąjungos pavyzdį. Islamas neturi sklisti ir valdyti ginklais, bet logika, intelektu ir įtikinimu. Kas nori islamą priimti, gali tai padaryti. Kas nori išlaikyti savo tikėjimą, gali tai padaryti.

ISIS nusikaltimai padarė didelę žalą nuosaikiam islamui. Vakarų akyse šis tapo neapykantai ir naikinimui kviečiančia religija.

Mes stengiamės pataisyti islamo sąvokas, kurias ISIS iškraipė, kaip kad džihadą, kurį ekstremistai pavertė prievartos sinonimu. Mes stengiamės atgaivinti minties paveldą, kuris pajėgus sugyventi su skirtingomis religijomis, gerbti kitų įsitikinimų žmones, šį skirtingumą laikant Dievo valia, - sakė didysis Al Azharo šeichas, pripažinęs, kad ISIS nusikaltimai padarė didelę žalą nuosaikiam islamui. Vakarų akyse šis tapo neapykantai ir naikinimui kviečiančia religija.

Ahmed al-Tayeb taip pat pasakė, kad jis nenori krikščionių išnykimo Artimuosiuose Rytuose. Didžiausią kraujo kainą moka patys musulmonai, bet Al Azhar ne kartą kreipėsi į Artimųjų Rytų vyriausybes, kaip ir į Vakarų, pabrėždamas būtinybę apsaugoti krikščionis, padėti jiems likti.

Kalbėdamas apie Egiptą jis priminė, kad vos per trejus metus ši valstybė išgyveno du režimo žlugimus, bet išlaikė stabilumą, o tai nėra mažai. Žuvo daug žmonių, bet, palyginus su kraujo upėmis kaimyninėse šalyse, jų skaičius yra ribotas. Kita vertus, šiuo metu Egipte yra daugiau išraiškos laisvės, lygybės ir socialinio teisingumo, nei anksčiau. Šalis žengia link naujo periodo, įsitikinęs sunitų religinis lyderis al-Tayeb.

Šaltinis Vatikano radijas

Vatikano radijas mažas
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai