Albanijoje opoziciją remiantys protestuotojai prie parlamento susirėmė su policija

Albanijos policija prie šalies parlamento susirėmė su opozicijos rėmėjais, kurie pirmadienį mėgino įsiveržti į pastatą ir sutrukdyti balsuoti už laikiną generalinio prokuroro paskyrimą.
Susirėmimai prie Albanijos parlamento
Susirėmimai prie Albanijos parlamento / „Scanpix“/AP nuotr.

Apie 3 tūkst. demonstrantų, nešančių ES ir JAV vėliavomis ir skanduojančių antivyriausybinius šūkius, susirinko prie parlamento protestuoti prieš laikinojo generalinio prokuroro paskyrimą. Toks veiksmas, anot jų, prieštarauja konstitucijai.

Riaušių policija atrėmė protestuotojus, prasiveržusis pro pirmą saugumo užkardą prie parlamento. Po to demonstrantai į policijos pareigūnus ėmė mėtyti dūmų granatas. Vietos žiniasklaida praneša apie kelis sužeistus žmones.

Opozicijos įstatymų leidėjai parlamento viduje irgi mėtė dūmų granatas, tačiau valdantieji sugebėjo surengti balsavimą ir laikinąja vyriausiąja prokurore išrinko Artą Marku, – ji pelnė 69 valdančiosios Socialistų partijos balsus. Du įstatymų leidėjai balsavo prieš, o du susilaikė, opozicija balsavimą boikotavo.

A.Marku prisaikdinimo ceremonija skendėjo dūmuose ir truko neilgai.

„Tai visuotinio sukilimo pradžia“, – sakė pagrindinės opozicijos partijos Demokratinės partijos lyderis Lulzimas Basha, prieš nutraukdamas demonstraciją, bet nepaaiškindamas, kaip ji tęsis toliau.

L.Bashos pirmtakas Sali Berisha, buvęs Albanijos prezidentas ir premjeras, minėjo „įstatymų leidėjų mandatų naikinimą, kuris reikštų, kad joks įstatymų leidėjas tokiu daugiau nebebus“.

Tačiau jis nepaaiškino, kaip tai būtų įgyvendinama ir kaip tai atrodytų praktikoje.

Pokomunistinę Albaniją vargina teisinės korupcijos problema, apsunkinanti demokratinius procesus.

Laikinojo generalinio prokuroro paskyrimą remia Europos Sąjunga ir JAV, kurios Albanijai padėjo parengti teisinių reformų projektus. Šaliai siekiant pradėti derybas dėl narystės ES, reikalingos reformos jau pradėtos, tačiau nuolatinė komisija generalinio prokuroro skyrimui dar nesukurta.

Pokomunistinę Albaniją vargina teisinės korupcijos problema, apsunkinanti demokratinius procesus.

Tik visai neseniai pradėta tikrinti teisėjų asmenines ir profesines biografijas pagal pernai metais patvirtintą teisinę reformą, kuria siekiama užtikrinti, kad teisėjai ir prokurorai būtų nepriklausomi nuo politikos, ir stabdyti kyšininkavimą.

Opozicija sudaryta iš centro dešinės Demokratinės partijos ir centro kairės Socialistų judėjimo už integraciją partijos, pasak kurių, parlamentas neturi teisės rinkti laikino generalinio prokuroro ir turėtų palaukti kol bus suburta komisija.

Valančiosios Socialistų partijos pirmininkas Taulantas Balla sakė, kad komisija bus sudaryta artimiausiomis savaitėmis, tačiau „tokia svarbi institucija, kaip generalinio prokuroro biuras, negali net vieną dieną būti tuščia“.

Socialistų partija savo sprendimą išrinkti laikinąjį generalinį prokurorą taip pat grindžia šalies konstitucijos interpretacija, kurios paprašė ir gavo iš ES ir JAV teisinės pagalbos misijų Albanijoje.

Albanija nuo 2009 metų yra NATO narė, 2014 metais jai suteiktas ES kandidatės statusas; šalis tikisi kitais metais pradėti derybas dėl narystės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai