Aljanso vadovas: Sakartvelas „taps NATO nare“

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pirmadienį pakartojo, kad blokas yra nusiteikęs suteikti narystę Sakartvelui, nors Maskva prieš tokią galimybę yra griežtai nusistačiusi.
S.Skvernelis susitiko su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas / LRVK/Dariaus Janučio nuotr.

J.Stoltenbergas vieši Sakartvelo sostinėje Tbilisyje, šioje šalyje praeitą savaitę prasidėjus 12 dienų bendroms NATO ir Sakartvelo pratyboms.

„29 sąjungininkės yra aiškiai pareiškusios, kad Sakartvelas taps NATO nare“, – jis sakė per spaudos konferenciją su šalies premjeru Mamuka Bachtadze.

„Toliau bendradarbiausime, kad paruoštume Sakartvelą NATO narystei“, – pridūrė jis.

Akivaizdžiai turėdamas galvoje Rusijos spaudimą J.Stoltenbergas sakė, kad jokia šalis neturi teisės daryti įtakos NATO atvirų durų politikai.

„Nesutinkame, kad Rusija – arba bet kokia kita galybė – gali spręsti, ką gali daryti (NATO) narės“, – pabrėžė jis.

Per 2008 metų Aljanso viršūnių susitikimą Rumunijoje NATO lyderiai sakė, kad Sakartvelas kada nors ateityje įstos į bloką, bet kol kas nesutiko suteikti šiai šaliai oficialaus narystės veiksmų plano.

Kremlius Sakartvelo stojimo į NATO perspektyvą vertina kaip Vakarų šalių kišimąsi į Maskvos tradicinę įtakos zoną.

M.Bachtadze savo ruožtu sakė, kad Maskva neturi teisės atimti iš nepriklausomos valstybės galimybės spręsti dėl „savo saugumo prioritetų“.

„Narystė NATO yra Sakartvelo žmonių pasirinkimas, įtvirtintas mūsų konstitucijoje“, – pabrėžė premjeras.

Sakartvelo ir NATO bendrame mokymų ir vertinimo centre netoli Tbilisio rengiamose bendrose pratybose dalyvauja 350 karių iš JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos ir kitų valstybių sąjungininkių, taip pat Azerbaidžano, Suomijos ir Švedijos.

Įtampa tarp Tbilisio ir Maskvos dėl Sakartvelo provakarietiškos trajektorijos ir šios Kaukazo valstybės separatistinių regionų kontrolės 2008 metais prasiveržė trumpu, bet kruvinu karu.

Per šį konfliktą dėl Maskvos remiamų Pietų Osetijos ir Abchazijos regionų Rusija per penkias dienas sutriuškino nedidelę Sakartvelo kariuomenę ir pripažino atsiskyrusių teritorijų nepriklausomybę.

Vėliau Maskva jose įkūrė karines bazes, nors Vakarai ir Tbilisis šį žingsnį pasmerkė kaip „neteisėtą karinę okupaciją“.

Praeitais metais Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas sakė, kad Sakartvelo įstojimas į NATO „gali išprovokuoti baisų konfliktą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų