Gatvėse siautėja plėšikai
00:01
Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuota, kas dedasi naktinėse Almatos gatvėse. Siautėjantys marodieriai laužiasi į parduotuves, bankus. Policijos niekur nesimato.
Vietos žiniasklaida skelbia, kad miesto merija pranešė, jog naktį aktyvios „priešteroristinės operacijos“ akcijos neplanuojama. Ji turėtų prasidėti ryte. Tad visi gyventojai raginami palikti gatves ir išsiskirstyti į namus.
KSSO sureagavo: į Kazachstaną pasiųs savo karių
23:49
Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) tarybos pirmininko pareigas šiuo metu einantis Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas pareiškė, kad KSSO po vidaus konsultacijų priėmė sprendimą nusiųsti į Kazachstaną „jungtines taikdarių pajėgas“, praneša Rusijos naujienų agentūra TASS.
Almatos gatvėse prasidėjo susišaudymai
22:30
Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) pirmininkas, Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas pradėjo konsultacijas su KSSO valstybių narių vadovais dėl pagalbos suteikimo Kazachstanui.
Tuo metu pranešama, kad Almatos gatvėse prasidėjo kautynės.
Po K.-J.Tokayevo kreipimosi smuko Rusijos bendrovių vertė
22:03
Kommersant.ru pranešė, kad Rusijos akcijų rinka neigiamai sureagavo į Kazachstano prezidento prašymą suteikti karinę pagalbą. „Gazprom“ akcijos prarado 4,18 proc., „Sberbank“ – 4,4 proc., „Yandex“ – 3,57 proc., „Rosneft“ – 3,75 proc., o VTB – 3,97 proc. vertės.
„Antiteroristinė operacija“
21:59
Almatos meras Yerzhanas Babakumarovas pareiškė, kad mieste prasidėjo „antiteroristinė operacija“. Oro uostas jau „išlaisvintas“.
K.-J.Tokayevas kviečiasi pagalbos iš užsienio
21:08 Atnaujinta 21:28
Kazachstano prezidentas K.-J.Tokayevas pareiškė manąs, kad dabar yra „vietoje ir laiku“ kreiptis į Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) partnerius. Jis kreipėsi į bloko sąjungininkus ir paprašė padėti įveikti „terorizmo grėsmę“.
KSSO šiuo metu be Kazachstano priklauso Rusija, Baltarusija, Kirgizija, Tadžikija ir Armėnija.
Kazachstano prezidentas taip pat pareiškė, kad Almatos oro uostą ir penkis lėktuvus, tarp jų ir iš užsienio, yra užgrobę „teroristai“. Pasak K.-J.Tokayevo, protestus reikia vertinti kaip agresijos aktą. Prezidento teigimu, šiuo metu prie Almatos vyksta „atkaklus teroristų gaujų mūšis su Gynybos ministerijos oro desanto padaliniais“.
Prezidentas pridūrė, kad riaušininkai šalyje užiminėja objektus, kuriuose laikoma ginklų.
„Atsižvelgiant, kad šios teroristinės gaujos iš esmės yra tarptautinės, įgijusios rimtą parengimą užsienyje, jų puolimą Kazachstane galima ir reikia vertinti kaip agresijos aktą“, – per valstybinę televiziją „Khabar 24“ sakė prezidentas.
„Dėl šios priežasties, remdamasis kolektyvinio saugumo sutartimi, šiandien kreipiausi į KSSO valstybių vadovus, kad Kazachstanui būtų suteikta pagalba įveikiant šią teroristinę grėsmę“, – pridūrė K.-J.Tokayevas.
Vietos žiniasklaida, remdamasi Vidaus reikalų ministerijos informacija, praneša, kad per neramumus šalyje jau žuvo 8 policininkai ir nacionalinės gvardijos kariai. Dar 317 buvo sužeista.
Taip pat pranešama, kad prasidėjus nakčiai Almatoje ėmė siautėti plėšikai: daužomos parduotuvių vitrinos, grobiamos prekės, laužomi bankomatai, braunamasi į biurus.
Prie protestuotojų užimto oro uosto deginami automobiliai.
Tebesitęsia gaisras Almatos merijoje.
Kosmonautas šaukiasi intervencijos
20:49
Buvęs kosmonautas ir Kazachstano karinių oro pajėgų generolas majoras Toktaras Aubakirovas, kalbėdamas televizijos kanale „Khabar 24“, pakvietė visus Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) narius įvesti savo kariuomenes į Kazachstaną.
„Jeigu mums Kazachstane neužtenka savo pajėgų numalšinti... pakvieskime į pagalbą tuos, su kuriais esame sudarę sutartį. Ta sutartis – tai KSSO. Jeigu čia ateis KSSO kariuomenės, per daug nebus“, – pareiškė generolas.
KSSO šiuo metu be Kazachstano priklauso Rusija, Baltarusija, Kirgizija, Tadžikija ir Armėnija.
Baltieji rūmai ragina neramumų apimto Kazachstano valdžią elgtis santūriai
20:38
Baltieji rūmai trečiadienį paragino Kazachstano valdžią elgtis santūriai.
Baltųjų rūmų atstovė spaudai Jen Psaki nurodė, kad Jungtinės Valstijos palaiko „raginimus atkurti ramybę“ ir kad protestuotojams turi būti sudaryta galimbė „taikiai pasisakyti“.
Tuo metu Kazachstano valdžia turėtų „laikytis santūrumo“, pridūrė J.Psaki.
Atstovė pridūrė, kad „beprotiški Rusijos pareiškimai“, jog už masines demonstracijas Kazachstane atsakingos Jungtinės Valstijos, yra „absoliučiai melagingi ir aiškiai yra dalis standartinių Rusijos dezinformacijos priemonių“.
Paskelbta šalies masto nepaprastoji padėtis
19:51
Kazachstanas trečiadienį vakare paskelbė šalies masto nepaprastąją padėtį.
Rusijos naujienų agentūros „Interfax“, TASS ir „RIA Novosti“ pranešė apie nepaprastosios paskelbimą, remdamosi pranešimu, paskelbtu per Kazachstano valstybinę televiziją.
Kazachstano valstybinė televizija „Khabar 24“ nurodė, kad suvaržymai galios iki sausio 19 dienos.
„Jie įvesti paaštrėjus padėčiai, siekiant užtikrinti visuomenės saugumą, atkurti įstatymų laikymąsi ir tvarką“, – sakoma pranešime.
Nepaprastoji padėtis anksčiau buvo paskelbta tik pagrindiniuose neramumų židiniuose – didžiausiame šalies mieste Almatoje, Mangystau srityje ir sostinėje Nur Sultane.
Griaunamos statulos, dega televizija
18:54
Kommersant.ru, remdamasis Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos spaudos tarnybos „Telegram“ kanalu, praneša, kad įvyko telefoniai pokalbiai tarp A.Lukašenkos ir Kazachstano prezidento K.-J.Tokayevo bei A.Lukašenkos ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino.
Orda.kz praneša, kad Almatoje padegtas nacionalinio televizijos kanalo „Kazachstan“ filialo pastatas.
Protestuotojai Taldykorgano mieste, kuris yra Almatos srities administracinis centras, nuvertė buvusio prezidento Nurslultano Nazarbajevo statulą.
Mitingai prieš dujų kainų kilimą prasidėjo sekmadienį Žanaozene, esančiame naftos turtingame vakariniame Mangystau regione, ir peraugo į protestus visoje šalyje.
Be reikalavimų mažinti dujų kainas, žmonės ėmė kelti ir kitus ekonominius reikalavimus, ragino vyriausybę atsistatydinti. Antradienį Almatoje vyko protestuotojų susirėmimai su jėgos struktūrų pareigūnais.
Spontaniški, nesankcionuoti protestai Kazachstane yra neteisėti, nepaisant 2020 metais priimto įstatymo, kuriuo buvo sušvelninti kai kurie susirinkimų laisvės apribojimai autoritarinėje valstybėje.
Šalies prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas Almatoje bei Almatos ir Mangystau regionuose iki sausio 19 dienos įvedė nepaprastąją padėtį ir komendanto valandą, galiojančią nuo 23 val. iki 7 valandos.
Trečiadienio rytą prezidentas priėmė šalies vyriausybės atsistatydinimą.