Jau tada G.Karacsony abejojo vyriausybės užmojais, o dabar, po diskusijos su inovacijų ir technologijų ministru Laszlo Palkovicsu, pareiškė darysiantis viską, kad Fudano universiteto, kuris veikia Kinijos Šanchajaus didmiestyje, padalinio Budapešte nebūtų.
„Šiandien sužinojome dalykų, kurie mums neleidžia palaikyti šių investicijų. Imsimės visų įmanomų teisinių ir politinių priemonių, kad užtikrintume, jog „Studentų miestelis“ bus įkurtas, o Fudano universitetas – ne“, – kalbėjo Budapešto meras.
Kivirčas tarp V.Orbano vyriausybės ir Budapešto merijos liepsnoja jau daugiau nei mėnesį. Balandį portalo „Direkt36“ tyrimas parodė, kad valdžia suplanavusi Fudano universiteto miestelio statybas patikėti Kinijos kompanijai.
Ši kinų statybos bendrovė į Vengriją atsivežtų savo darbininkus ir projektą įgyvendintų už Vengrijos pinigus, pasiskolintus iš Kinijos banko – 1,25 mlrd. eurų.
Be to, iškart kilo klausimų dėl anksčiau suplanuoto „Studentų miestelio“, kuriame planuota įkurdinti daugiau nei 8 tūkst. vengrų studentų, likimo. Jį ketinama statyti toje pačioje miesto vietoje, kur dabar nori atsikraustyti kinai.
„Studentų miestelio“ įrengimo Budapešto savivaldybė, kurioje šeimininkauja opozicija, užsiprašė mainais į žalią šviesą vyriausybės planams organizuoti 2023 metų pasaulio lengvosios atletikos čempionatą ir pastatyti „Ferencvaros“ stadioną.
G.Karacsony šią savaitę paskelbė, kad V.Orbanas sulaužė pažadą neplanuoti Budapešte tokių projektų, kuriems nepritaria miesto valdžia. Meras taip pat planuoja virtualiu referendumu atsiklausti Budapešto gyventojų, ką jie mano apie Fudano universiteto projektą.
Kinijoje Fudano universitetas, įsikūręs kosmopolitiškame Šanchajuje, laikomas prestižine aukštąja mokykla. Filialas Vengrijoje būtų pirmasis šios įstaigos padalinys užsienyje.
Socialiniuose tinkluose jau pasirodė pranešimų, kad V.Orbanas kartu su Kinija vengrus akademikus į naująją aukštojo mokslo įstaigą viliotų bene dešimt kartų dabartinius atlyginimais lenkiančiomis algomis.