Briuselis šiemet išties gana skambiai skelbė, kad iš dalies uždaromos išorinės ES sienos – kad į Bendriją nevyktų turistai iš COVID-19 pandemijos „karštųjų taškų“.
Tačiau toks sanitarinis skydas toli gražu nėra nepramušamas. Keliautojai iš tokių koronaviruso kamuojamų šalių kaip JAV gana lengvai randa būdų patekti į Šengeno zoną.
Priežastys – skylės skubiai priimamuose teisės aktuose, silpnos karantino užtikrinimo taisyklės ir, žinoma, skirtingi reikalavimai skirtingose ES narėse.
Neaiškios taisyklės
Kai kurie, kaip, pavyzdžiui, minėtas turistas iš Amerikos, į Bendriją patenka dėka neaiškių taisyklių dėl keliautojų, atvykstančių iš trečiųjų šalių.
Bet yra ir kitų metodų. Vienas kelionių agentas, dirbantis su amerikiečiais, norinčiais atvykti į Europą, teigia, kad turtingi atostogautojai kreipiasi į savo kontaktus, kurie jiems parūpina laiškus, teigiančius, kad keliaujama svarbiais verslo reikalais. Taip draudimas apeinamas.
Padrikai elgiasi ir nacionalinės vyriausybės bei netgi oro uostai. Vienose šalyse sprendimas dėl asmens įsileidimo priimamas pagal jo pilietybę, kitur – pagal valstybę, iš kurios atkeliaujama.
Šengeno zona turėtų būti atvira vos tuzinui šalių, kur infekcijų maždaug tiek pat ar mažiau nei vidutiniškai Bendrijoje.
Tai reiškia, kad tam tikrais atvejais žmonės, atvykstantys iš šalies, esančios ES ribotų kelionių sąraše, gali atkeliauti į ES per griežtų suvaržymų netaikančias valstybes, pavyzdžiui, Jungtinę Karalystę. Londonas vis dar įsileidžia atvykėlius iš JAV.
Šengeno zona turėtų būti atvira vos tuzinui šalių, kur infekcijų maždaug tiek pat ar mažiau nei vidutiniškai Bendrijoje. JAV, Rusijos, Brazilijos ir kitų valstybių, kur COVID-19 plinta agresyviai, šiame trumpame sąraše nėra.
Jokių patikrų – tarsi nerūpėtų
Minėtas turistas iš Majamio, vis dar keliaujantis po Ispaniją, „Politico“ teigė, kad britų pareigūnai nereikalavo, jog jis izoliuotųsi. Vyras tiesiog persėdo į kitą lėktuvą Londono Hitrou oro uoste.
O ir Ispanijos pareigūnai amerikietį Barselonos oro uoste priėmė kaip dar vieną atvykėlį iš Jungtinės Karalystės.
„Jie manęs visai nieko neklausinėjo, – pasakojo iš Barselonos į Valensiją ir Granadą vėliau išvykęs vyras. – Nesu tikras kodėl. Nieko nebuvo ir Ispanijoje, tai buvo keisčiausia. Jokių patikrų – tarsi jiems tai nelabai rūpi.“
Jei į Jungtinę Karalystę atvyksti traukiniu iš Prancūzijos, jiems nesvarbu, iš kur tu pirmiausia pradėjai keliauti
Vienas Ispanijos pareigūnas teigė, kad šalis turi įsivedusi patikrų sistemą ir ja naudojasi. Bet pripažino, kad ir patys ispanai naudojasi spragomis taisyklėse bei keliauja po Europą.
Esą jis pažįsta žmonių, kurie apėjo Jungtinės Karalystės paskelbtą dviejų savaičių karantiną keliautojams iš Ispanijos. Jie tiesiog nuskrido į Paryžių ir iš jo traukiniu „Eurostar“ nušvilpė į Londoną.
„Jei į Jungtinę Karalystę atvyksti traukiniu iš Prancūzijos, jiems nesvarbu, iš kur tu pirmiausia pradėjai keliauti“, – teigė ispanas.
Išsirūpina išimtis
JAV piliečiai keliauti gali ir į Airiją, bet ten turi izoliuotis dviem savaitėms. Airių vyriausybė irgi jau sulaukia raginimų griežtinti tvarką, nes pranešama, kad amerikiečiai pažeidžia taisykles.
Vis dėlto pačios vyriausybės dažnai neaiškiai skelbia, kas gali atvykti. Antai Vokietijoje suvaržymai paremti ne pilietybe, o šalimi, iš kurios atvykstama – tarkime, amerikiečiai, atvykstantys iš Airijos nesusiduria su apribojimais.
Dublino tarptautinio oro uosto atstovas irgi patvirtinti, kad norint išskristi iš šalies tereikia „galiojančio įlaipinimo bilieto“.
Tačiau Nyderlandų vyriausybė tvirtina, kad sprendimus kaip tik priima remdamasi pilietybe ir kad turistai iš JAV į šalį nebūtų įleidžiami net iš trečiosios šalies.
Galiausiai patys turistai imasi įmantresnės taktikos. Kaip jau minėta, turtingi amerikiečiai išsirūpina laiškus, kuriuose tvirtinama, kad keliaujama svarbiais verslo ar oficialiais reikalais – daugelis šalių padaro išimtis.
„Vietiniai kontaktai Europoje parašo laiškus, kuriuose teigia, kad amerikiečiai atvyksta investuoti ar arba turi tokių svarbių reikalų, kurie negali palaukti, kol pasibaigs pandemija“, – pasakojo viena kelionių agentė.
Turėdami tokį laišką, amerikiečiai gali gauti leidimą iš konsulato keliauti, nors ir turi laikytis vietos taisyklių – su savimi atsigabenti duomenis apie šviežią neigiamą koronaviruso testą.