„Turi būti atlikti adekvatūs tyrimai ir aukoms bei jų šeimoms suteiktos visapusiškos kompensacijos“, – sakoma šios teisių gynimo organizacijos pareiškime, kuris buvo paskelbtas praėjus metams po pirmųjų NATO antskrydžių Libijoje.
„Amnesty International“ nurodo, kad užregistravo 55 įvardytus asmenis, tarp jų – 16 vaikų ir 14 moterų, kurie žuvo per antskrydžius Libijos miestuose – sostinėje Tripolyje, Zlitane, Madžere, Sirte ir al Buraikoje (Bregoje).
NATO antskrydžiai, kurie padėjo sukilėliams nuversti diktatorių Muamarą Kadhafi, sukėlė didelius nesutarimus Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje.
Rusija, Kinija, Pietų Afrikos Respublika (PAR) ir Indija sako, kad NATO taktika neatitiko JT rezoliucijų. Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija tvirtina, kad jų veiksmai buvo teisėti ir padėjo išsaugoti gyvybes.
„Amnesty International“ pripažino, jog NATO dėjo „žymias pastangas“ dėl to, kad būtų išvengta civilių gyventojų žūties, bet kaltino Aljansą dėl to, kad liko neištirti antskrydžiai, per kuriuos žuvo nekalti žmonės.
„Aukos ir nuo NATO žuvusių žmonių giminaičiai tebėra nežinioje dėl to, kas įvyko ir kas yra atsakingas“, – sakė organizacijos patarėja Donatella Rovera.
„Amnesty International“ paragino NATO atlikti tyrimą ir nustatyti, ar tie civiliai gyventojai žuvo dėl tarptautinės teisės pažeidimų, ir jei taip, patraukti už tai atsakingus asmenis atsakomybėn.
„Daugelis tų žmonių žuvo dėl smūgių iš oro privatiems namams“, dėl kurių nebuvo įrodymų, kad jie atakų metu būtų naudojami kariniais tikslais, nurodo organizacija.