Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- Ukraina paleido dronų seriją į Kurską. Pataikė į Rusijos saugumo tarnybos (FSB) pastatą.
- Ukrainos gynybos pajėgos atkirto Rusijos kariuomenės logistikos kelius Bachmuto srityje.
- Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino 390 rusų užpuolikų.
- Ukraina pralaužė rusų lauko įtvirtinimus ir veržiasi į priekį vakarinėje Zaporižios srityje.
- Pasak JAV analitikų, išsibarstę Rusijos privačios samdinių grupuotės „Wagner“ PMC kontingentai greičiausiai grįš į frontą Ukrainoje.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Rusijos smūgis Kremenčukui: išaugo aukų skaičius
23:25
Dėl Rusijos okupantų raketinės atakos prieš Kremenčuką Poltavos srityje buvo sužeisti 55 žmonės. Ligoninėje yra 19 nukentėjusiųjų.
„Nukentėjusiųjų skaičius dėl priešo atakos Kremenčuke padidėjo iki 55 žmonių“, – savo „Telegram“ kanale pranešė Poltavos srities karinės administracijos vadovas Dmitrijus Luninas.
Pasak D.Lunino, 19 žmonių, tarp jų vienas vaikas, gydomi ligoninėje.
„Iš viso sužeisti šeši vaikai. Tarp nukentėjusiųjų taip pat yra viena nėščia moteris“, – pridūrė jis.
Rugsėjo 22 d. Rusijos okupantai raketomis apšaudė Kremenčuką. Poltavos priešlėktuvinės gynybos pajėgų vadovas Dmitrijus Luninas pažymėjo, kad vieną raketą priešlėktuvinės gynybos pajėgos numušė, tačiau buvo pataikyta į civilinę infrastruktūrą.
Anksčiau buvo pranešta, kad dėl raketų atakos prieš Kremenčuką buvo sužeisti 32 žmonės, tarp jų trys vaikai. Hospitalizuota 16 žmonių, vienas žmogus mirė.
Rugsėjo 23 d. naktį Rusijos okupantai paleido dar vieną Irano bepiločių orlaivių „Shahed“ partiją per Ukrainos regionus. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgos patikslino, kad vykdydama ataką Rusija panaudojo 15 bepiločių orlaivių, o Ukrainos gynėjams pavyko numušti 14 taikinių.
„Jie ištaisė daugybę klaidų“: JAV generolas įvardijo, kokias pamokas Rusijos kariai išmoko Ukrainoje
21:21
Antraisiais invazijos į Ukrainą metais Rusijos kariuomenė pamažu prisitaikė prie mūšio lauko, pereidama prie Kyjivo ir Vakarų naikinimo strategijos.
Tai pareiškė JAV karinių oro pajėgų Europoje vyriausiasis vadas generolas Jamesas Heckeris, pažymėdamas, kad yra daug sričių, kuriose agresorius sugebėjo prisitaikyti, praneša „Wall Street Journal“ .
„Matome daug sričių, kur jie sugeba prisitaikyti, ir, žinoma, mes tai atidžiai stebime“, – sakė J.Heckeris, primindamas, kad karo pradžioje Rusijos kariniai lėktuvai pateko į Ukrainos priešlėktuvinės gynybos matymo lauką, o tai sukėlė rimtų nuostolių.
Buvo numušti daugiau kaip 75 lėktuvai, daugelis jų skrido „tiesiai į Ukrainos priešlėktuvinių raketinių sistemų naikinimo zonas“, sakė J.Heckeris. Jis pridūrė, kad didelė dalis Rusijos oro pajėgų dabar lieka nenukentėjusios.
„Jie nebeskraido šiose teritorijose, o kai skrenda, tai labai trumpai, nedideliame aukštyje ir grįžta atgal“, – sakė amerikiečių generolas.
Rusija taip pat papildė senesnių bombų, kurias numeta iš lėktuvų, skrendančių už Ukrainos priešlėktuvinės gynybos veikimo zonos ribų, taip pat iš Rusijos teritorijos, taikinių nustatymo galimybes.
Be to, Ukrainai pradėjus naikinti rusų logistiką naudojant HIMARS sistemas, Rusijos Federacija perkėlė vadavietes ir šaudmenų sandėlius toliau nuo fronto linijos.
Karo pradžioje Maskva, tikėdamasi minimalaus Kyjivo pasipriešinimo, į Ukrainą dislokavo neapsaugotas rusiškos šarvuotos technikos kolonas ir į mūšį pasiuntė nepakankamai sukomplektuotus ir aprūpintus dalinius, todėl žuvo dešimtys tūkstančių rusų karių.
Dabar Rusija geriau saugo savo karius, statydama gilius, gerai įtvirtintus griovius. Savo tankus ir šarvuočius jie slepia miško juostose ir po maskuojamaisiais tinklais, rengia išpuolius, kad apšaudytų ukrainiečių pozicijas, o po to greitai atsitraukia.
Ukrainai pradėjus naudoti bepiločius orlaivius, kuriais smogiama Rusijos karo lėktuvams Rusijos gilumoje, rusai pradėjo sklaidyti savo lėktuvus į daugiau aerodromų. Jie taip pat pradėjo dengti sparnus ir fiuzeliažą padangomis.
„Padangų, dėžių ir kitų medžiagų dėjimas ant sparnų ir fiuzeliažo gali būti bandymas suklaidinti arba pakeisti bepiločių orlaivių taikinių vizualinį modelį“, – sakė „Maxar“ vyresnysis direktorius Stephenas Woodas.
JAV karinių oro pajėgų vadas J.Heckeris teigė, kad šis žingsnis gali būti Rusijos bandymas apsaugoti orlaivius nuo dronų sprogimo.
„Tai jų smėlio maišai. Kažkas pataiko į lėktuvą. Užuot padaręs lėktuvo įdubimą, dėl kurio jis trumpam taptų neskraidantis, pataiko į padangą“, – sakė jis.
Pareigūnų teigimu, per Rusijos atakas Chersono regione sužeisti mažiausiai 9 žmonės
20:31
Sekmadienį Rusijos pajėgos toliau puola Ukrainos Chersono regioną, per šį puolimą žuvo du žmonės, o mažiausiai devyni buvo sužeisti, praneša Ukrainos valdžios institucijos.
„Priešas numetė dvi aviacines bombas ant miesto (Chersono)“, – „Telegram“ žinutėje pranešė regiono karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas.
Vienas smūgis pataikė į pramoninį rajoną, o kitas – į civilinę infrastruktūrą, sakė pareigūnas.
Per sprogimus buvo sužeista 49 metų moteris, dirbusi apsaugininke, sakė O. Prokudinas.
Iš viso per sekmadienio išpuolius Chersono mieste buvo sužeisti šeši žmonės, „Telegram“ žinutėje sakė Chersono miesto karinės administracijos vadovas Romanas Mročko.
Daugiau žmonių buvo sužeista kitose regiono vietose: Ukrainos generalinė prokuratūra anksčiau sekmadienį pranešė, kad per išpuolius netoli Beryslavo miesto žuvo du žmonės ir trys buvo sužeisti.
„Kremliaus įkaitai“: aviacija besidomėjęs ukrainietis po šventės Kryme daugeliui metų prarado laisvę
19:49
Petro Vihivskyi diena dienon stengiasi daryti viską, kad jo sūnus Valentinas grįžtų namo. Aviacija besidomėjęs jaunas vyras 2014 m. rugsėjį nuvyko į Krymą stebėti aviacijos šou ir nuo tada tėvas jo nė karto nematė. Valentinas nuteistas 11-ai metų ir bausmę atlieka Kirovo srityje. Jau iki Rusijos invazijos suteikti kokią nors pagalbą sūnui buvo sunku, o dabar dar sunkiau, sako Petro ir prašo nepamiršti politinių kalinių, kuriuos Kremliaus režimas įkalino dar iki 2022 metų vasario 24-osios.
Petro į Vilnių atvyko dalyvauti tarptautiniame forume „Permąstyti Ukrainą ir Europą: nauji iššūkiai istorikams“. Jis – ne tik savo sūnui padėti visais būdais mėginantis tėvas, bet ir Kremliaus politinių kalinių artimųjų asociacijos atstovas, vienas iš vadovų.
Šios šeimos siaubas prasidėjo gerokai iki 2022 m. vasario 24-osios, kai Rusija pradėjo plataus masto karą prieš Ukrainą. Nuolatinėje baimėje ir nerime jie gyvena nuo 2014-ųjų, nors nėra iš Krymo ar Donecko, kurie okupuoti tuomet.
Valstybinė žiniasklaida: Rusijos remiami separatistai okupuotoje Rytų Ukrainoje įvedė komendanto valandą ir cenzūrą
19:24
Savarankiškai pasiskelbusioje Donecko liaudies respublikoje Ukrainos rytuose sekmadienį įsigaliojo komendanto valanda ir ryšių cenzūra, praneša Rusijos valstybinė žiniasklaida, rašo CNN.
Komendanto valanda: nuo pirmadienio komendanto valanda truks nuo 23 val. vakaro iki 4 val. ryto vietos laiku darbo dienomis, sakoma dekrete, kurį pasirašė Rusijos remiamas regiono lyderis Denisas Pušilinas, pranešė valstybinė naujienų agentūra TASS.
Įsakymas nebus taikomas kai kuriems pareigūnams ir valstybės tarnautojams, įskaitant remonto darbininkus ir tuos, kurie prižiūri maisto ir kitų būtiniausių prekių tiekimą. Policijos, apsaugos darbuotojai ir asmenys, turintys specialius leidimus, taip pat galės judėti komendanto valandomis.
D.Pušilinas įsaką pasirašė rugsėjo 18 d., tačiau jis įsigaliojo sekmadienį, kai buvo paskelbtas, praneša TASS.
Cenzūra: Papildomu dekretu įvedama karinė cenzūra paštui, internetiniam ryšiui ir telefoniniams pokalbiams, praneša TASS.
Pagal šį įsaką Rusijos federalinė saugumo tarnyba ir vadinamoji DLR "Informacijos ministerija" parengs ir įgyvendins cenzūros priemones, praneša TASS.
Pasak valstybinės naujienų agentūros "RIA Novosti", vietos pareigūnai šį žingsnį apibūdino kaip pastangas kovoti su priešo diversantais ir žvalgybininkais.
Generolas: JAV suteiks Ukrainai ATACMS raketas, bet Krymui jos bus nenaudingos
17:36
Buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas generolas Benas Hodgesas pareiškė, kad Baltieji rūmai tikriausiai nusprendė perduoti Ukrainai „ribotos modifikacijos“ ATACMS raketas.
Raketos bus praktiškai „nenaudingos“ Ukrainai vykdant atakas prieš didelius taikinius laikinai okupuotame Kryme, nes kalbama apie „kasetinę amuniciją su trumpesniu nuotoliu“, – sakė generolas komentare „Newsweek“ .
„Jos (raketos – UNIAN) būtų naudingos smogti kai kuriems taikiniams, tačiau nėra tokios veiksmingos naikinant didelius Rusijos objektus Kryme,“ – sakė B.Hodgesas.
Anksčiau per derybas su Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu Baltuosiuose rūmuose (susitikimas įvyko rugsėjo 21 d.) JAV prezidentas patikslino, kad yra pasirengęs suteikti Ukrainai tam tikrą skaičių raketų. Tačiau Baltieji rūmai pareiškė, kad kol kas tokio plano dėl ATACMS perdavimo nėra.
Savo ruožtu B.Hodgesas yra įsitikinęs, kad raketos vis tiek bus perduotos, kad ir "ribotos“ versijos. Joe Bideno administracija nerimauja, kad Ukraina šiomis raketomis bandys atakuoti Rusiją, nurodė generolas.
Jis priminė, kad įprastos modifikacijos ATACMS gali šaudyti iki 300 km atstumu. Raketos „Himars RSZV“, kurias Jungtinės Valstijos anksčiau tiekė Ukrainai, negali įveikti tokio atstumo.
„Atrodo, kad J.Bidenas vis dar baiminasi atverti didelio nuotolio tiksliųjų smūgių pajėgumus, kuriuos Ukraina galėtų panaudoti smūgiams į taikinius Rusijos Federacijoje“, – sakė B.Hodgesas.
Kartu jis įsitikinęs, kad teigiamas Vašingtono sprendimas dėl ATACMS perdavimo Ukrainai gali pastūmėti Bundestagą imtis panašių žingsnių – kaip žinoma, Vokietija vis dar delsia perduoti raketas „Taurus“.
B.Hodgesas pabrėžė, kad anksčiau Jungtinė Karalystė ir Prancūzija jau buvo parėmusios Ukrainos ginkluotąsias pajėgas perduodant ilgojo nuotolio raketas „Storm Shadow“ ir SCALP ir dėl to nesigaili. Šalys džiaugiasi, kad Ukraina nenaudoja šių ginklų Rusijos Federacijai pulti, paminėjo generolas.
Jis apibendrino, kad, vienaip ar kitaip, Ukrainai gavus ATACMS, Krymas taps nepalankia vieta Rusijos kariuomenei.
„Neatidėliotinas šių ginklų suteikimas labai padės paremti Ukrainos pastangas ,“ – sakė B.Hodgesas.
Per antrą Rusijos išpuolį Chersono regione sužeista daugiau žmonių
16:29
Sekmadienį Ukrainos pietinėje Chersono srityje per Rusijos išpuolius žuvo du žmonės ir dar septyni buvo sužeisti, pranešė Ukrainos valdžios institucijos.
Pasak Ukrainos generalinės prokuratūros pranešimo, Maskvos pajėgos šį rytą surengė antskrydžius „keliose gyvenvietėse“ Chersono Beryslavo rajone, kuris ribojasi su Dniepro upe pietryčių Ukrainoje. Anksčiau sekmadienį pareigūnai sakė, kad per išpuolį du žmonės žuvo ir keturi buvo sužeisti.
Apie 12 val. vietos (5 val. Lietuvos) laiku Rusijos pajėgos surengė dar vieną artilerijos ataką regione, sakoma prokuratūros atnaujintame pranešime.
Per antrąją ataką buvo sužeisti keturi civiliai, du iš jų paguldyti į ligoninę, sakė pareigūnai. Buvo apgadinti privatūs namai, butai ir vaikų darželis.
Valdžios institucijos pradėjo išpuolių tyrimą, sakė prokuratūra.
Okupuotame Zaporižios srities Tokmako mieste nugriaudėjo sprogimai
16:28
Sekmadienį laikinai okupuotame Zaporižios srities Tokmako mieste nugriaudėjo galingi sprogimai. Tikriausiai miestas sulaukė „atvykėlių“ iš oro.
Tai pranešė portalas „rbc.ua“, remdamasis Melitopolio mero Ivano Fiodorovo „Telegram“ kanalu.
Miesto vadovas, remdamasis vietos gyventojais, pažymi, kad esą dėl Rusijos oro gynybos darbo buvo sužeista civilių.
Afrikoje sudužo su „Wagner“ siejamas transporto lėktuvas
15:38
Afrikoje sudužo su privačia Rusijos samdinių grupuote „Wagner“ siejamas GIANT transporto lėktuvas. Lėktuvo katastrofa įvyko praėjus mėnesiui po PMC lyderio Jevgenijaus Prigožino mirties.
Kaip rašo „The Sun“, sovietų gamybos lėktuvas Il-76 sudužo Malyje, kur dislokuotos privačios kariuomenės pajėgos. Filmuotoje medžiagoje matyti juodų dūmų kamuoliai sunaikinto lėktuvo katastrofos vietoje. Preliminariais duomenimis, lėktuvas sudužo iškart po pakilimo.
Nuo žaidimų aikštelių iki kalašnikovų: Rusijoje vaikai karui ruošiami nuo darželio laikų
14:55
Rusijos žaidimų aikštelės tampa paradų aikštelėmis. Darželinukai vilki uniformas ir dalyvauja žygių pratybose. Vyresni vaikai mokomi kasti tranšėjas, mėtyti granatas ir šaudyti tikrais šaudmenimis, rašo CNN.
Visose Rusijos mokyklose šlovinama tarnyba ginkluotosiose pajėgose, kuriamos paauglių „savanorių kuopos“, o nacionalinė mokymo programa keičiama taip, kad joje būtų akcentuojama tėvynės gynyba.
Trumpai tariant, Rusijos vaikai ruošiami karui. O pagrindai tam dedami jau darželiuose.