64 metų pilietinės visuomenės lyderis ir verslininkas Osmanas Kavala jau ilgiau kaip ketverius metus laikomas kalėjime be teismo nuosprendžio. Jis kaltinamas finansavęs 2013 metais vykusius protestus prieš vyriausybę ir prisidėjęs prie mėginimo 2016 metais įvykdyti Turkijoje perversmą.
O.Kavala šiuos kaltinimus neigia, bet tebėra laikomas kalėjime, nors Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT), kuris yra Europos Tarybos organas, nutarė, jog aktyvistas turi būti paleistas, nes yra kalinamas tik siekiant jį nutildyti.
Europos Tarybos ministrų komitetas, atsakingas už EŽTT sprendimų įgyvendinimo priežiūrą, pastarosiomis dienomis pradėjo svarstyti klausimą dėl O.Kavalos besitęsiančio kalinimo.
Šią savaitę buvo svarstoma, ar pradėti prieš Turkiją teisės pažeidimo procedūrą, nes O.Kavala praeitą mėnesį nebuvo paleistas.
Lapkričio 26 dieną Stambulo teismas nurodė palikti O.Kavalą kalėjime, nors jo byla atvedė prie diplomatinės priešpriešos tarp Turkijos ir dešimties Vakarų šalių, įskaitant JAV, ambasadų.
Ketvirtadienį buvo paskelbta nepatvirtintų pranešimų, kad Europos Taryba susitarė pradėti Turkijos drausminimo procedūrą. Kiek vėliau turkų Užsienio reikalų ministerija paskelbė savo griežto tono pareiškimą.
Europos Taryba laikėsi „nenuoseklaus požiūrio, reikalaudama išlaikyti darbotvarkėje sprendimą dėl Kavalos“, pabrėžė URM.
„Visų pirma tai kenkia pačiai Europos Tarybai, nes esami mechanizmai... naudojami prieš tam tikras šalis, remiantis politiniais sumetimais, o ne teisiniu ir sąžiningu supratimu“, – pridūrė ministerija.