Trys teisėjai nurodė, kad jei nebus ištaisyti Ruandos prieglobsčio suteikimo sistemos trūkumai, prieglobsčio prašytojų perkėlimas į šią šalį bus neteisėtas.
Ruandos vyriausybė ketvirtadienį sakė, kad lieka įsipareigojusi pagal Jungtinės Karalystės planą siųsti prieglobsčio prašytojus į šią Afrikos šalį, nors JK apeliacinis teismas nusprendė, kad ši schema yra neteisėta.
„Ruanda lieka visiškai įsipareigojusi, kad ši partnerystė veiktų“, – naujienų agentūrai AFP sakė vyriausybės atstovė Yolande Makolo.
„Nors galiausiai spręsti JK teismų sistemai, mes ginčijame sprendimą, kad Ruanda nėra saugi šalis prieglobsčio prašytojams ir pabėgėliams“, – sakė ji.
Apskųs teismo sprendimą
Britų ministras pirmininkas Rishi Sunakas ketvirtadienį pareiškė, kad vyriausybė kreipsis į Jungtinės Karalystės Aukščiausiąjį Teismą, kad užginčytų nutartį, kuria pripažinta, jog jos vykdoma politika siųsti prieglobsčio prašytojus į Ruandą yra neteisėta.
„Nors gerbiu teismą, iš esmės nesutinku su jo išvadomis“, – sakė jis ir pridūrė: „Ruanda yra saugi šalis... Dabar prašysime leidimo apskųsti šį sprendimą Aukščiausiajam Teismui.“
Buvęs britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pasiūlė rekordinio migrantų srauto per Lamanšo sąsiaurį problemą spręsti perkeliant prieglobsčio prašytojus į Ruandą.
Tačiau planas išprovokavo teisių gynimo ir labdaros grupių protestų bangą; pernai birželį teismuose pavyko blokuoti pirmuosius deportavimo skrydžius.
Y.Makolo tvirtino, kad Ruanda yra viena saugiausių valstybių pasaulyje ir kad Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR) bei kitos tarptautinės institucijos įvertino šalį dėl pavyzdinio elgesio su pabėgėliais.
„Kaip visuomenė ir kaip vyriausybė mes sukūrėme saugią ir orią aplinką, kurioje migrantai ir pabėgėliai turi su ruandiečiais lygias teises ir galimybes. Visi, kas perkeliami čia pagal šią partnerystę, turės iš to naudos, – sakė ji. – Kai migrantai atvyks, priimsime juos ir suteiksime jiems paramą, reikalingą naujam gyvenimui Ruandoje kurti.“
Ruandoje būta politinių oponentų persekiojimo ir žodžio laisvės varžymo valdant prezidentui Pauliui Kagame, kuris šalies faktinis lyderis yra nuo 1994 metų genocido pabaigos.