Apie Lietuvos Seimą prabilusį Rusijos stačiatikių patriarchą Kirilą įsiutino nedėkingi bulgarai

Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovą patriarchą Kirilą supykdė tariamos Bulgarijos vyriausybės pastangos sumenkinti Rusijos imperijos vaidmenį per 1877–1878 metų karą su Osmanų imperija, dėl kurio Bulgarija galėjo žengti pirmuosius žingsnius nepriklausomybės link, rašo „Reuters“.
Patriarchas Kirilas Bulgarijoje
Patriarchas Kirilas Bulgarijoje / „Scanpix“ nuotr.

Šeštadienį Bulgarija kaip tik minėjo 140-ąsias San Stefano taikos sutarties, kuri užbaigė karą, pasirašymo metines. Iškilmėse dalyvavo Bulgarijos stačiatikių patriarchas ir iš Rusijos atvykęs patriarchas Kirilas.

„Mane labai įžeidė tai, kad Bulgarijos valstybės atstovai mano, jog per karą lenkai, lietuviai ir suomiai vaidino kone tokį patį vaidmenį kaip rusai“, – baigdamas trijų dienų vizitą sekmadienį pareiškė dvasininkas.

Per minėjimą Bulgarijos prezidentas Rumenas Radevas, šiaip jau laikomas draugišku Kremliui, pareiškė, kad bulgarams svarbus „visų karių, kurie kovojo Rusijos armijoje po caro Aleksandro II vėliava ir žuvo už Bulgarijos laisvę“, atminimas.

Patriarchas Kirilas iškart padėkojo R.Radevui už pastangas neleisti iškraipyti „istorinės tiesos“.

Tačiau šalies premjeras Boiko Borisovas parašė padėkos laiškus savo kolegoms Lenkijoje, Rumunijoje, Juodkalnijoje, Moldovoje ir Ukrainoje – šių tautų atstovai irgi kovėsi kare su osmanais. Telefonu taip pat padėkota Suomijos ir Serbijos prezidentams.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Boiko Borisovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Boiko Borisovas

Kirilui toks gestas nepatiko – jis prabilo apie „nepateisinamą politinį korektiškumą“ ir pridūrė, kad kare dalyvavo Rusijos imperijos daliniai, kurie buvo dislokuoti tokiose šalyse kaip Suomija ar Lenkija. Jos XIX amžiaus pabaigoje priklausė Rusijos imperijai.

„Sprendimą priimti karą priėmė ne Lenkijos Seimas ir ne Lietuvos Seimas. Šviesiausias mano vizito puslapis susijęs su Šipka (Šipkos perėjoje vyko garsusis mūšis su osmanais, – red.) – ten nematėme nei Suomijos, nei Lenkijos vėliavų.

Matėme tik Rusijos ir Bulgarijos vėliavas bei Bulgarijos žmonių entuziazmą“, – pareiškė patriarchas, Rusijos stačiatikių bažnyčiai vadovaujantis nuo 2009 metų.

Bulgarija jau kuris laikas priklauso ir Europos Sąjungai, ir NATO, tačiau Sofija taip pat yra gana draugiška Rusijai.

Kadangi Rusijos imperijos pajėgos padėjo bulgarams pasiekti nepriklausomybę, šalies žmonės nejaučia įtarumo ar istorinės neteisybės Kremliaus atžvilgiu. Be to, sovietai nenaudojo karinės jėgos Bulgarijoje – skirtingai nei Vengrijoje, Čekoslovakijoje ar Lenkijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis