Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 10 31 /21:54

Apkalta D.Trumpui: JAV Atstovų Rūmai priėmė svarbią rezoliuciją

Apkaltos JAV prezidentui Donaldui Trumpui procesas juda į priekį. Demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai priėmė rezoliuciją, kuriame formalizuojama procedūra, skelbia BBC.
JAV Atstovų Rūmai
JAV Atstovų Rūmai / „Twitter“ nuotr.

Rezoliucijoje išsamiai aiškinama, kaip procesas pereis į viešesnę stadiją. Tai nebuvo balsavimas dėl to, ar apkaltinti D.Trumpą, bet jis vis tiek laikomas patikrinimu, ar demokratai vieningai remia apkaltą prezidentui.

Už rezoliuciją balsavo visi Atstovų Rūmų demokratai, prieš – visi respublikonai. D.Trumpas 2016 metais buvo išrinktas kaip Respublikonų partijos kandidatas.

D.Trumpas nekart vadino vykstantį tyrimą neteisėtu ir politiškai motyvuotu, o jo reakcija į ketvirtadienio balsavimą susiskaldžiusiuose Atstovų Rūmuose irgi buvo panaši.

„Didžiausia raganų medžioklė Amerikos istorijoje!“ – parašė prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.

Baltųjų rūmų atstovė spaudai Stephanie Grisham savo ruožtu paskelbė ilgesnį pranešimą, kuriame demokratai kaltinami „iš esmės neamerikietišku“ elgesiu dėl savo „nenormalios manijos šiai neteisėtai apkaltai“.

„Demokratai kasdien renkasi švaistyti laiką nevykusiai apkaltai – akivaizdžiam partiniam bandymui sunaikinti prezidentą“, – teigė S.Grisham.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldo Trumpo spaudos konferencija
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldo Trumpo spaudos konferencija

Tuo metu D.Trumpas paragino respublikonus jį palaikyti, nors jam gresia tapti trečiuoju JAV vadovu istorijoje, kuriam bus paskelbta apkalta ir kurio likimą turės spręsti Senatas.

D.Trumpas tviteryje pasidalijo televizijos „Fox News“ laidų vedėjos Lauros Ingraham žinute, kurioje ji ragino respublikonus „laikytis išvien ir ginti savo partijos lyderį nuo šio šmeižto“.

D.Trumpas kaltinamas neleistinai spaudęs Ukrainą tirti jo politinio varžovo Joe Bideno ir jo sūnaus Hunterio, kuris anksčiau dirbo ukrainiečių kompanijoje „Burisma Holdings“, neva korumpuotą veiklą.

Vis dėlto jau keli diplomatai paliudijo, kad D.Trumpas, liepą telefonu kalbėdamasis su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, ragino jį pasidomėti abiem Bidenais.

Patraukti atsakomybėn prezidentą

D.Trumpas kaltinamas sulaikęs karinę paramą, kad paspaustų Kijevą ištirti J.Bideno neva korupcinę veiklą Ukrainoje, ir faktiškai pasinaudojęs JAV užsienio politika savo asmeniniais politiniais tikslais.

Pats prezidentas ir jam ištikimi respublikonai atmeta tyrimą vadindami jį „apgaule“, bet Kongreso tyrėjai jau išgirdo įtarimus patvirtinančių liudijimų iš vyriausybės pareigūnų, kurie liudijo Kapitolijuje už uždarų durų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas su sūnumi Hunteriu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas su sūnumi Hunteriu

Svarbios rezoliucijos nepalaikė visi demokratai. Du Demokratų partijos atstovai prisijungė prie visų Atstovų Rūmų respublikonų, balsavusių „prieš“, nors buvęs respublikonas Justinas Amashas, kuris dabar yra nepriklausomas įstatymų leidėjas, pasisakė už rezoliuciją.

Dabar tyrimas tampa viešas, ir amerikiečiai turės galimybę išgirsti tyrimo liudijimus gyvai.

Atstovų Rūmų Žvalgybos komitetas, iki šiol vadovavęs tyrimui, rengs atvirus posėdžius, kuriuose bus tvirtinami įrodymai, surinkti per liudijimus ir iš pateiktų dokumentų. Be to, respublikonai turės galimybę apskųsti tyrimą prieš D.Trumpą.

Respublikonai taip pat galės siūlyti, ką kviesti apklausai, bet galutinį žodį tars daugumą Atstovų Rūmuose turintys demokratai. Dėl šios taisyklės pasipiktino respublikonai.

„Bandymas užrišti kaspiną ant apgaulingo proceso nedaro jo mažiau apgaulingu“, – piktinosi respublikonų kongresmenas Jimas Jordanas.

Demokratai savo ruožtu tvirtina, kad ketvirtadienio balsavimas neutralizuoja respublikonų argumentą, esą tyrimas nepagrįstas, nes jam nepritarė visi Atstovų Rūmai.

Nei Atstovų Rūmų taisyklės, nei JAV konstitucija nereikalauja jokio balsavimo dėl apkaltos tyrimo pradžios.

Jei įrodymai bus pripažinti pakankamai svariais, Atstovų Rūmų Teismų komitetas parengs oficialius kaltinimus – apkaltos punktus – ir tada dėl jų turėtų balsuoti visi Atstovų Rūmai.

Šis procesas gali būti baigtas iki šių metų pabaigos. Demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai veikiausiai pritartų apkaltai, o tada klausimas dėl D.Trumpo nušalinimo būtų perduotas Senatui, kur daugumą turi respublikonai.

Demokratai neigia jiems metamus kaltinimus, kad visas procesas yra partinis dalykas.

„Esama rimtų įrodymų, kad prezidentas Trumpas galėjo pažeisti konstituciją, – kalbėjo rezoliuciją parengusio Atstovų Rūmų Procedūrų komiteto pirmininkas Jimas McGovernas. – Jei nepatrauksime šio prezidento atsakomybėn, galime prarasti galimybę patraukti bet kurį prezidentą atsakomybėn.“

Liudytojai patvirtina įtarimus

Iki šiol keliolika liudytojų Atstovų Rūmuose jau patvirtino įtarimus, kad koordinuodamas pastangas su savo artimiausiais patarėjais ir asmeniniu advokatu D. Trumpas spaudė Kijevą vykdyti tyrimą dėl buvusio JAV viceprezidento J. Bideno.

Ketvirtadienį į Kapitolijų liudyti atvyko Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos vyriausiasis ekspertas Rusijos klausimais Timas Morrisonas.

Kitų liudininkų teigimu, T.Morrisonas, atsistatydinęs trečiadienio vakarą, asmeniškai žinojo apie Baltųjų rūmų pastangas įšaldyti Ukrainai skirtą karinę pagalbą, siekiant paspausti V.Zelenskį pradėti politinius tyrimus.

Tyrėjai taip pat pakvietė liudyti buvusį D. Trumpo nacionalinio saugumo patarėją Johną Boltoną bei dar du Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo teisininkus.

J. Boltonas, pasak kitų liudytojų, griežtai nepritarė D. Trumpo taktikai Ukrainos atžvilgiu ir prezidento asmeninio advokato Rudy Giuliani (Rudžio Džulianio) įsitraukimui į politiką dėl Kijevo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas