Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ tokią apklausą apie požiūrį į pabėgėlius surengė pirmą kartą. 27 šalyse buvo apklausta daugiau nei 27 tūkst. žmonių.
Rezultatai iš esmės džiugina: 80 proc. apklaustųjų mielai priimtų pabėgėlius į savo miestus, rajonus ar net pačius namus, o beveik 75 proc. teigė, kad žmonėms, bėgantiems nuo karo ar persekiojimo, turėtų būti leidžiama prašytis prieglobsčio kitose šalyse.
Vienas iš dešimties respondentų tvirtino, kad leistų pabėgėliams apsistoti jų namuose. Rodikliai ypač įspūdingi Kinijoje – beveik pusė apklaustųjų šioje milžinėje atvertų savo namų duris pabėgėliams.
„Žmogiškasis solidarumas yra labai akivaizdus, aiškus ir aprėpiantis visą pasaulį. Žmonės jaučia skausmą tų, kurie turi bėgti nuo karo ir persekiojimo“, – „Reuters“ teigė „Amnesty International“ generalinis sekretorius Salilas Shetty.
Jis atkreipė dėmesį, kad daugelio šalių vyriausybių migracijos politika, kuri įsiplieskus krizei buvo sugriežtinta, neatitinka visuomenės nuomonės.
„Piliečiai yra pasiryže ištiesti ranką, ir vyriausybės turėtų klausytis daugumos, o ne triukšmingos mažumos. Mus ištikusi lyderystės krizė. Nėra daug tokių lyderių kaip Vokietijos kanclerė Angela Merkel, kuri nepaisė opozicijos ir paskelbė, kad pagalba pabėgėliams yra pareiga“, – kalbėjo S.Shetty.
Daugelio šalių vyriausybių migracijos politika, kuri įsiplieskus krizei buvo sugriežtinta, neatitinka visuomenės nuomonės.
A.Merkel iš tiesų jau daug mėnesių kaltinama pernelyg plačiai atvėrusi duris migrantams – vien praėjusiais metais Vokietija priėmė 1,1 mln. atvykėlių.
Vis dėlto beveik visi „Amnesty International“ apklausti vokiečiai ir 87 proc. britų teigė, kad priimtų pabėgėlius į savąsias šalis.
Tiesa, visame pasaulyje 17 proc. apklaustųjų pareiškė, kad pabėgėlių nepriimtų, o patys nesvetingiausi – rusai. Net 61 proc. respondentų Rusijoje teigė, kad į šalį nereikėtų priimti pabėgėlių.
Lenkijos, Vengrijos ir kelių kitų posovietinių šalių Vidurio ir Rytų Europoje lyderiai teigia, kad imigrantai, ypač atvykstantys iš musulmoniškų kraštų, sudarkytų jų homogeniškas visuomenes.