E.Macronas seniai laikomas aiškiu favoritu rinkimuose, kurių du turai vyks balandžio 10-ąją ir 24-ąją. Prezidento darbas sprendžiant diplomatinę krizę, išprovokuotą Rusijos agresijos prieš Ukrainą, dar padidino jo šansus laimėti.
Tačiau artėjant rinkimams M.Le Pen sparčiai mažina atsilikimą nuo E.Macrono, liudija dvi apklausos, kurių rezultatai paskelbti šią savaitę.
Remiantis pirmadienį paskelbtais „Ifop-Fiducial“ apklausos rezultatais, jei šie politikai susitiktų antrajame rinkimų ture, E.Macronas laimėtų surinkęs 53 proc. balsų, o M.Le Pen gautų 47 procentus.
Tuo metu antradienį paskelbti „Ipsos Sopra-Steria“ naujos apklausos rezultatai rodo, kad E.Macronas laimėtų surinkęs 56 proc. balsų, o M.Le Pen gautų 44 procentus.
Per savaitę kraštutinių dešiniųjų lyderė atsilikimą nuo E.Macrono sumažino maždaug 3 procentiniais punktais.
Prezidento patarėjai stengėsi nesureikšminti šio pokyčio. Vienas jų antradienį sakė, jog tai tėra paprasčiausia korekcija po staigaus paramos E.Macronui šuolio, įvykusio Rusijai vasario 24 dieną užpuolus Ukrainą.
„Mes žinojome, kad jis ilgai neišsilaikys taip aukštai“, – naujienų agentūrai AFP sakė patarėjas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Tačiau M.Le Pen ir jos Nacionalinis sambūris (RN) siekia išnaudoti šį pokytį, apklausoms rodant, kad nuo ketvirtadalio iki trečdalio rinkėjų tebėra neapsisprendę, už kurį kandidatą balsuos.
„Niekada anksčiau nebuvau taip arti pergalės“, – sakė M.Le Pen šeštadienį publikuotame interviu laikraščiui „Le Parisien“.
Politikė per šią rinkimų kampaniją stengiasi mažiau akcentuoti jai įprastas islamo ir imigracijos temas, daugiau dėmesio skirdama ekonominėms problemoms, su kuriomis susiduria mažas pajamas gaunančios šeimos ir darbininkai.
Infliacijos baimė
E.Macronas iki šiol neskyrė daug dėmesio rinkimų kampanijai, bet pirmadienį šalies rytuose esančiame Dižone per savo pirmą viešą bendravimą su rinkėjais išgirdo daug skundų dėl infliacijos ir smarkiai išaugusių degalų kainų.
„Viskas kyla... Įsivaizduokite save kokios nors prancūzų šeimos padėtyje. Nebegaliu pragyventi, žmonės išprotės“, – prezidentui pasakė vienas 46 metų pardavėjas.
Po itin kritiškos Senato šio mėnesio ataskaitos E.Macronas taip pat buvo priverstas ginti savo vyriausybės sprendimą naudotis brangiomis konsultavimo firmų, tokių kaip JAV įsikūrusi „McKinsey“, paslaugomis.
Tyrimas parodė, kad tokių kontraktų vertė nuo 2018 iki 2021 metų daugiau kaip padvigubėjo ir pernai viršijo milijardą eurų. Tai rekordinė suma.
E.Macronas neigia, kad jo vyriausybės konsultantų paslaugomis naudojosi dažniau nei pirmtakės, ir sako, kad papildomos pagalbos reikėjo per COVID-19 pandemijos piką, kai ministerijoms ir kitoms valstybinėms įstaigoms buvo sunku dirbti.
„Tai sudėtingas klausimas, paveiksiantis tuos, kurie ir taip buvo įsitikinę, kad Macronas yra „turtuolių prezidentas“, bet ne visuotinė problema“, – naujienų agentūrai AFP sakė politikos analitikas Philippe'as Moreau Chevrolet.
„Turtuolių prezidentu“ anksčiau investicinės bankininkystės srityje dirbusį E.Macroną vadina jo kritikai.
„Jis daug mažiau svarbus už klausimus dėl namų ūkių pajamų ir smarkiai augančios infliacijos, net už nuogąstavimus dėl maisto tiekimo“, – pridūrė Ph.Moreau Chevrolet, įkūręs viešųjų ryšių agentūrą „MCBG Conseil“, besispecializuojančią politinės komunikacijos srityje.
Ekspertai pabrėžia, kad prieš rinkimus rengiamos apklausos yra tik rinkėjų ketinimų „momentinės nuotraukos“ ir kad kito mėnesio rinkimų baigtis tebėra neaiški.