Pirmadienį socialiniuose tinkluose pasirodžiusiame įraše demonstruojama tariama B.al Assado automobilių kolekcija, saugoma garaže netoli jo pagrindinės rezidencijos Damaske.
Iš įrašų matyti, kad jame yra daugiau kaip 40 prabangių automobilių, tarp kurių yra retas raudonas „Ferrari F50“, taip pat „Lamborghini“, „Rolls-Royce“ ir „Bentley“.
Naujienų svetainė „Sky News“ priminė, kad 1995–1997 m. buvo pagaminti tik 349 „Ferrari F50“ automobiliai, o šio automobilio su V12 varikliu maksimalus greitis siekia 325 km/val.
Iš pradžių jis buvo pardavinėjamas maždaug už 424 tūkst. eurų, tačiau šių metų pradžioje „Sotheby's“ aukcione vienas jų buvo parduotas už 5,2 mln. eurų.
Didžiuliame garaže taip pat išrikiuotas kitas klasikinis dešimtojo dešimtmečio superautomobilis, kurio plakatai puošė daugelio paauglių miegamųjų sienas – „Lamborghini Diablo“.
Nors šis automobilis nėra toks retas kaip „Ferrari F50“, geriausi pavyzdžiai šiandien gali kainuoti gerokai daugiau nei 363 tūkst. eurų.
Vaizdo įraše šalia F-50 taip pat matomas dažniau pasitaikantis „Ferrari F430 Spider“, „Rolls-Royce Ghost“, „Bentley Continental GT“, „Aston Martin Rapide“, „Audi R8“ ir „Mercedes-Benz SLS AMG“.
Taip pat rodomi keturračiai motociklai, visureigiai, keli mikroautobusai ir keli „Audi“, „Mercedes“ ir BMW sedanai.
Nežinoma, ar visi jie buvo skirti asmeniniam naudojimui – atsižvelgiant į didelį transporto priemonių skaičių, kai kuriomis galėjo naudotis B.al Assado darbuotojai. Taip pat nėra aišku, koks bus tolesnis šių automobilių likimas.
„Aš esu prezidento namuose!“
Sekmadienį sirai pasinaudojo proga ne tik iš vidaus pamatyti B.al Assado rezidencijas, bet ir neatsispyrė pagundai kažką iš jų pasiimti.
Nuotraukose iš prezidento rūmų matyti, kaip vienas vyras per petį nešasi smėlio spalvos pliušinį krėslą, o kiti žmonės tuo tarpu vaikštinėja po plytelėmis išklotas grindis, esančias po įmantriomis medinėmis detalėmis dekoruotomis lubomis.
Kitoje nuotraukoje užfiksuotas kieme po puošniais nuožulniais laiptais gulintis sudaužytas šviestuvas ir tarp stiklų besimėtanti suglamžyta Sirijos vėliava.
Viename iš daugelio socialiniuose tinkluose paskelbtų įrašų nufilmuota, kaip vyras bėga per vieną iš B.al Assado rezidencijų – jo kelias veda per pliušinius raudonus kilimus, blizgančias marmurines grindis ir pro drabužių, tarp kurių buvo ir „Dior“ drabužių krepšys, spintą.
„Aš esu prezidento namuose!“ – šaukė jis, bėgdamas per kambarius ir negalėdamas patikėti tuo, kas vyksta. Akimirkai jis sustojo, kad su trenksmu mestų ant grindų Hafezo al Assado, dešimtmečius valdžiusio Siriją prieš valdžios perdavimą savo sūnui B.al Assadui, portretą.
Sirijos nuomonės formuotojas ir komikas Fady Maazas taip pat apsilankė nuverstojo prezidento rezidencijoje ir dalijosi vaizdo įrašais, kuriuose užfiksuoti jo radiniai viename iš Assadų namų, kai jis rausėsi šaldytuve, pilname maišų su mėsa, o priešais šaldytuvą buvo paliktas popierinis prabangaus prekės ženklo „Hermès“ maišelis. Kitame kambaryje taip pat užfiksuota grupė žmonių, kurie plėšė meno kūrinių ir paveikslų pripildytas lentynas, braudamiesi per krūvas dėžių ir popierių, išmėtytų ant grindų.
Turtai sirų sąskaita
Po to, kai buvęs lyderis, dažnai vadinamas „Damasko mėsininku“, su šeima pabėgo į Maskvą, B.al Assado rezidencijų salės ir prabangūs miegamieji atrodo bauginamai tušti, atkreipė dėmesį britų leidinio „The Guardian“ žurnalistai.
Pažymima, kad daugelio kitų žymių Assado režimo artimiausios aplinkos veikėjų buvimo vieta liko nežinoma, nors sklando gandai, kad jie taip pat pabėgo iš šalies ir paliko savo rezidencijas tuščias, kai sukilėlių pajėgos priartėjo prie sostinės.
JAV Valstybės departamentas 2022 m. ataskaitoje Kongresui apskaičiavo, kad B.al Assado šeimos grynasis turtas siekia iki 1,93 mlrd. eurų, tačiau pridūrė, kad tai tebuvo apytikris skaičius dėl didelio šeimos turto, „kuris, kaip manoma, yra paskirstytas ir paslėptas daugybėje sąskaitų, nekilnojamojo turto portfelių, korporacijų ir ofšorinių kompanijų“.
Ataskaitoje taip pat pažymėta, kad Assadai palaikė glaudžius „globėjiškus ryšius su didžiausiais Sirijos ekonomikos veikėjais ir naudojosi savo bendrovėmis iš neteisėtos veiklos gautiems pinigams plauti bei lėšoms režimui pervesti“. Šie tinklai yra įsiskverbę į visus Sirijos ekonomikos sektorius“.
„The Guardian“ priminė, kad, kol Assadų šeima ir jų draugai mėgavosi turtais, Sirijos gyventojai badavo. 2022 m. Pasaulio banko ataskaitoje teigiama, kad 14,5 mln. žmonių, t.y. beveik 70 proc. gyventojų, gyveno skurde, o kraštutinis skurdas palietė kas ketvirtą žmogų.