Ar Angelos Merkel laukia Hillary Clinton likimas?

JAV prezidento rinkimų kampanijos metu Donaldas Trumpas pavadino Hillary Clinton „Amerikos Angela Merkel“, turėdamas galvoje nuosaikią jos migracijos politiką. Artėjant rinkimams Vokietijoje A.Merkel bendražygiai baiminasi, kad D.Trumpas klydo – pati A.Merkel taps Vokietijos H.Clinton, rašo „Politico“.
Barackas Obama ir Angela Merkel
Barackas Obama ir Angela Merkel / „Scanpix“/AP nuotr.

Kaip ir demokratų kandidatė H.Clinton, A.Merkel savo krikščionių demokratų partijos gretose yra laikoma kandidatūra be alternatyvų. Problema ta, kad šis terminas „alternativlos“ apibūdina ne optimizmą ir pasitikėjimą, o pasirinkimo trūkumą.

Konservatyviai nusiteikusių vokiečių gretose vis daugiau nepasitikėjimo kanclere ir manymo, kad šaliai reikia pokyčių. Tiesa, A.Merkel pavyko atgauti dalį prarasto pasitikėjimo po susitarimo su Turkija ir pabėgėlių priėmimo tvarkos sugriežtinimo.

Pasitikėjimo reitingas vienu metu buvo nukritęs net iki 30 procentų, tačiau dabar kanclerė pamažu atgauna savo populiarumą. Vokietijos apklausų formos „Emnid“ rezultatai rodo, kad 55 proc. vokiečių ir toliau norėtų matyti kanclere A.Merkel.

Labiausiai stebina tai, kad A.Merkel palaiko kitų partijų rėmėjai, pavyzdžiui, net 70 procentų žaliųjų. Tokio palaikymo ji vargiai sulaukia net ir savo partijos gretose.

Išversti krikščionis demokratus iš valdžios pozicijų gali būti sunku ir todėl, ka vienintelė matematiškai įmanoma alternatyva – socialdemokratų, žaliųjų ir kairiųjų kraštutinių pažiūrų partijos „Die Linke“ koalicija.

Nepaisant išsaugoto populiarumo, A.Merkel susiduria su rimta problema. Ji sulaukė nemažai kairiųjų ir centro kairės rinkėjų palaikymo, tačiau prarado konservatyviųjų savo partijos atstovų paramą.

„Alternatyva Vokietijai“

Krikščionių demokratų atstovai nerimauja dėl to, kad partija praranda dalį savo konservatyviau nusiteikusių rinkėjų. Būtent ši tema vyraus dviejų dienų konferencijoje Eseno mieste.

Manoma, kad pagrindinis krikščionių demokratų konferencijos tikslas bus ne A.Merkel nominavimas, o diskusija dėl partijos ateities ir iššūkių, kuriuos jai teikia kraštutinių dešiniųjų kilimas.

„Alternatyva Vokietijai“ susibūrė tik prieš kelis metus, tačiau šis kraštutinių dešiniųjų judėjimas jau perima dalį konservatyvių rinkėjų dalies. Krikščionys demokratai privalo parodyti labiau konservatyvų veidą ir tai taps uždaviniu A.Merkel.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel

„Tai svarbus laikai konservatoriams ir mes privalome susiburti“, – sakė Prancūzijos centro dešiniųjų atstovas Francois Fillonas, tapęs kandidatu į prezidento postą.

A.Merkel kol kas nekeičia pergalingos strategijos ir nesirengia pataikauti į kraštutinę dešinę krypstantiems vokiečiams.

Kaip ir 2013-ųjų kampanijos metu jos žinutė rinkėjams skamba taip: „Jūs mane žinote“. Tiesa, 62 metų kanclerei dabar teks kariauti dviem frontais.

„Šie rinkimai bus sudėtingiausi nuo pat Vokietijos susivienijimo laikų“, – perspėjo A.Merkel lapkričio mėnesį, paskelbdama apie savo kandidatavimą.

Griežtas konservatizmas ar centristinis nuosaikumas?

Krikščionių demokratų galvos skausmas: kaip spręsti kraštutinės dešinės populiarumo problemą? Vieni siūlo sugrįžti prie griežtesnės konservatizmo formos ir atakuoti „Alternatyvą Vokietijai“ tiesiogiai.

A.Merkel rėmėjai norėtų išlikti prie nuosaikios centro dešinės idėjos, net ir rizikuodami prarasti nemenką dalį svyruojančių rinkėjų, palankiai žvelgiančių į populistinius kraštutinių dešiniųjų sprendimo būdus.

Partijos elitas kol kas sutaria, kad vienintelė galimybė išsaugoti dabartines pozicijas yra pateikti A.Merkel kaip stabilumo garantą chaotiškos geopolitinės situacijos laikais.

Vokietijoje rinkimai laimimi centro pozicijoje, – teigė vienas krikščionių demokratų partijos atstovas.

„Vokietijoje rinkimai laimimi centro pozicijoje“, – teigė vienas krikščionių demokratų partijos atstovas.

„Nėra nepakeičiamų“, – kukliai kalbėjo A.Merkel, Vokietijos radijo eteryje paklausta apie galimus konkurentus partijos viduje. Tuo pat metu krikščionys demokratai buria konservatyvesniu rėmėjų komandą, kuri padėtų kanclerei atspindėti dešiniųjų rinkėjų viltis.

Vidaus reikalų ministras Thomasas de Maiziere tikriausiai bus išrinktas į partijos valdymo komitetą. Taip tikimasi subalansuoti A.Merkel rėmėjų gretas. Per praėjusius partijos rinkimus ji gavo netgi nepadoriai didelį 96,7 proc. palaikymą.

Nepaisant populiarumo ir užtikrintumo, A.Merkel šiuose rinkimuose turėtų persekioti H.Clinton nesėkmės JAV šešėlis, primenantis, kad stabilumas ne visada paperka net ir centristiškai nusiteikusius Vokietijos rinkėjus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų