Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar galima „neutralizuoti“ per Rusiją einančią „Wagner“: gali būti sudėtinga dėl kelių priežasčių

„Wagner“ samdiniai su vadu Jevgenijumi Prigožinu skelbia užėmė jau kelis Rusijos miestus. BBC žurnalistas Pavelas Aksenovas pasidalino svarstymais, ar galima „neutralizuoti“ per Rusiją einančios privačios karinės grupės „Wagner“ samdinius.
„Wagner“ technika Rostove prie Dono
„Wagner“ technika Rostove prie Dono / AFP/„Scanpix“ nuotr.

J.Prigožinas apkaltino Rusijos kariuomenę užpuolus „Wagner“ samdinius. Jis sako, kad buvo surengta raketinė ataka, buvo daug aukų.

Tad jis paskelbė rengiąs teisingumo žygį atsiskaityti su Rusijos gynybos ministru Sergejumi Šoigu, kurį laiko kaltu. J.Prigožinas tikina, kad jo karių „teisingumo žygis“ nėra perversmas, tačiau ragina nesipriešinti ir netrukdyti, nes tie, kurie trukdys, bus sunaikinti.

J.Prigožinas taip pat sureagavo į anksčiau pasirodžiusį Vladimiro Putino pareiškimą, kuriame Rusijos prezidentas „Wagner“ veiksmus Rusijoje pavadino „išdavyste“ ir „smūgiu į nugarą“.

„Prezidentas smarkiai suklydo dėl tėvynės išdavystės, – pareiškė J.Prigožinas. – Esame savo tėvynės patriotai, kovojome ir kovosime. Ir niekas nesiruošia pasiduoti prezidento, FSB ar kieno nors kito prašymu. Nes mes nenorime, kad šalis ir toliau gyventų korupcijoje, apgaulėje ir biurokratijoje.“

BBC žurnalistas Pavelas Aksenovas teigia, kad „neutralizacija tų, kurie organizavo karinį maištą“ vykdant „šiurkščius ryžtingus veiksmus“, apie ką kalbėjo Vladimiras Putinas, yra sunki uždavinys dėl kelių priežasčių.

„Pirmoji problema – privačios karinės grupės jėgos eina į didelius miestus. Rostove vagnerininkai perėmė kontroliuoti svarbius karinius ir administracinius objektus, tarp jų ir Pietinė karinės apygardos štabą ir meriją. Ateina pranešimai ir apie Voronežą.

Anksčiau J.Prigožinas apkaltino Rusijos karinę vadovybę smogus raketomis į stovyklas, kur buvo „Wagner“ kariai, jis taip pat pareiškė, kad numušti trys armijos sraigtasparniai.

Bet dabar jie yra mieste, iš kurio nebuvo evakuoti civiliai gyventojai. Tad „šiurkštūs ryžtingi veiksmai“, apie kuriuos skelbia Rusijos prezidentas, turės būti vykdomi mieste, kur sunku naudoti aviaciją ir sunkiąją karinę techniką“, – rašo BBC žurnalistas.

Jis taip pat pastebi, kad sklinda pranešimai apie uždaromas automagistralės „Don“, kuri veda link Maskvos, atkarpas, greičiausia bus uždarinėjami ir kiti keliai. Tai, tikėtina, daroma tam, kad juose neliktų civilių – „bet kokia karinė kolona kelyje labai pažeidžiama smūgiams iš oro“.

„Bet kas, jei kovotojai, turintys mūšių Bachmute patirties, užims gynybines pozicijas ir smogs Rostove ar Voroneže? Tai antroji problema.

Reikalas ne tik tas, kad mažiausiai vienas Rusijos miestas kontroliuojamas kažkokios karinės grupuotės, bet tas, kad tai patyrę ir motyvuoti kariai.

Grupė „Wagner“ patirties pasisėmė karo aplinkybėmis, o apie aukštą disciplinos lygį jos gretose rašė netgi prorusiški blogeriai ir karo korespondentai, pasisakantys prieš J.Prigožiną“, – toliau rašo P.Aksenovas.

J.Prigožinas sako, kad jos grupė turi 25 tūkst. žmonių. Tokių duomenų nėra patvirtinęs joks nepriklausomas šaltinis, tačiau niekas to ir nepaneigė. Šios grupės gretose kovojo daug buvusių kalinių, dalis jų žuvo, kiti demobilizuoti. Žuvo ir dalis profesionalių samdinių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./"Wagner" technika Rostovo prie Dono gatvėse
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./"Wagner" technika Rostovo prie Dono gatvėse

„Meduza“ skaičiuoja, kad „Wagner“ gali turėti apie 5-6 tūkst. žmonių, bet duomenys preliminarūs.

Grupuotė turi sunkiosios kovinės technikos – tai matosi iš nuotraukų Rostove. Gali būti, kad kovotojai jau perėmė ar perims kažkokią kariuomenės įrangą Rostove ar kur toliau.

Vis dėlto, kaip pastebi BBC žurnalistas, grupė, kovojusi fronte Ukrainoje, buvo visiškai priklausoma nuo Rusijos gynybos ministerijos, kuri tiekė amuniciją, techniką, aviaciją:

„Kaip ginkluota privati karinė kompanija dabar, sunku įvertinti, bet, sprendžiant iš pranešimų apie numuštus rusų sraigtasparnius, ji gali turėti ir oro gynybos sistemas.

Žinoma, skaičiais ir technika pranašumą turi Rusijos gynybos ministerija. Surasti karinius dalinius, kurie nuslopins maištą, galima, tam net nereikia atšaukti kariuomenę iš fronto.

Bet kovoti su patyrusiais ir paruoštais kovotojais, kurie žino, kad kovoja mieste, vargu ar pavyks be aukų ir sugriovimų, net ir tuo atveju, jeigu jie neturi didelių kiekių karinės technikos ar daug karių. O Rusijos armijos pranašumas dėl artilerijos ir aviacijos, jeigu bus nuspręsta tai panaudoti, tik pablogins situaciją. Rusijos armija, kaip atrodo, nelabai moka šturmuoti miestus, nepalikdama paskui save tik „mėnulio peizažo“.

Todėl jei „Wagner“ nesudės savanoriškai ginklų, tai gerų sprendimų Rusijos vadovybei šioje situacijoje kol kas nesimato.“

Apie įvykius Rusijoje skaitykite čia: Pranešama apie sprogimus greitkelyje, kuriuo juda „Wagner“ pajėgos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais