„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar Holodomoras – genocidas? Vokietijos užsienio reikalų ministerija: „Ne“

Vokietijos federalinė užsienio reikalų tarnyba prieštarauja peticijai, kuria raginama pripažinti sovietinėje Ukrainoje 1932–1933 metais dirbtinai sukeltą ir milijonus žmonių pražudžiusį badą – Holodomorą – genocidu.
Holodomoro aukų pagerbimas Kijeve, 2014 metais.
Holodomoro aukų pagerbimas Kijeve 2014 metais / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kaip rašo „Kyiv Post“, tai pranešė Vokietijos Bundestago narys, valdančiajai Krikščionių demokratų sąjungai (CDU) atstovaujantis Arnoldas Vaatzas. Pats jis palaiko peticiją.

„Užsienio reikalų ministerija nori, kad peticija būtų atmesta, nes genocido koncepcija buvo suformuluota tik 1951 metais“, – pareiškė A.Vaatzas.

Jo teigimu, toks argumentas pavojingas, nes kraštutiniai dešinieji, palankiai žiūrintys į Adolfo Hitlerio puoselėtas nacionalsocializmo idėjas, gali pradėti reikalauti peržiūrėti nacių vykdyto genocido apibrėžimus.

„Mano nuomone, šis argumentas labai technokratiškas – tą patį taikau ir dar vienam teiginiui, esą šis dirbtinai sukeltas badas nusinešė daug aukų ne tik Ukrainoje, bet ir Rusijoje bei konkrečiai Kaukaze. Manau, kad tai skamba kaip pretekstas“, – svarstė parlamentaras.

A.Vaatzas yra Bundestago peticijų komiteto, praėjusią savaitę aptarusią daugiau nei 50 tūkst. parašų surinkusią peticiją. Komitetas dabar turi kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją arba pats atmesti peticiją.

Kaip pabrėžia A.Vaatzas, kadangi diplomatai Holodomoro nelinkę vadinti genocidu, tikėtina, kad Peticijų komitetas atmes dokumentą, nors, žinoma, patį komiteto sprendimą dar vertins visas Bundestagas.

„Klaidinga atmesti šią peticiją. Tačiau Bundestage irgi neužtektų daugumos“, – teigė deputatas, pridūręs, kad panašią peticiją komitetas jau atmetė 2016 metais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vokietijos parlamentas Bundestagas Berlyne
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vokietijos parlamentas Bundestagas Berlyne

Negana to, tada CDU parlamente turėjo daugiau atstovų ir peticiją dėl Holodomoro rėmė aktyviau, o dabar krikščionims demokratams įnirtingai oponuoja į Bundestagą patekę partijos „Alternatyva Vokietijai“ atstovai, kurie laikosi prorusiškų pozicijų.

Peticija buvo užregistruota praėjusių metų gruodį ir per penkis mėnesius surinko 50 tūkst. žmonių parašų. Pasirašyti dokumentą galėjo bet kurios šalies piliečiai.

Iniciatyvos autorė – Vokietijoje gyvenanti ukrainietė aktyvistė Natalija Tkačiuk, kurią palaikė daugelis Ukrainos diplomatų.

JAV Atstovų Rūmai ir Senatas pernai vienbalsiai pripažino Holomodorą Ukrainos žmonių genocidu. Be Amerikos, tokį sprendimą yra priėmusios dar keliasdešimt valstybių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs