Viešino melagienų platintojai
„Septyni Ukrainos kariškiai buvo išsiųsti iš Vokietijos už nacistinę simboliką. Instruktoriai atsisakė mokyti (Adolfo) Hitlerio šalininkus.
Pasak Vokietijos žiniasklaidos, visi ukrainiečiai buvo įspėti nerodyti dešiniųjų ekstremistų simbolių. Jiems rengiamas atskiras instruktažas šia tema.
Vokietija su šia problema susiduria ne pirmą kartą. Anksčiau buvo pranešta, kad Vokietijos kariuomenės mokymo centre, kuriame mokėsi Ukrainos kariai, turėjo įrengti atskirą priminimą, kad nacizmas yra uždrausta ideologija ir už nacistinės simbolikos demonstravimą baudžiamą pagal įstatymą.
Tuo pat metu oficialiu lygmeniu visi Vakarų politikai ir toliau tvirtina, kad „Ukrainoje nėra jokio nacizmo“ ir kad gandai apie jį yra netiesa“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė internautas.
Prie šių žodžių jis pridėjo JAV politikos komentatoriaus Jacksono Hinkle‘io paviešintą nuotrauką, kurioje neva užfiksuoti du ukrainiečių kariai su ant uniformos pritvirtinta nacių atributika.
Šia nuotrauka dar 2023 m. liepą savo „X“ paskyroje pasidalijo J.Hinkle‘is, žinomas Vladimiro Putino rėmėjas. Be to, jis yra užkliuvęs dėl savo paskyrose platinamų melagingų naujienų.
Ta pačia nuotrauka buvo iliustruotas žinomos melagienų svetainės „The Intel Drop“ tektas pavadinimu „Jungtinės Karalystės „neonacistinė“ kariuomenė svarsto galimybę suteikti „lyčiai neutralius“ pavadinimus“.
Atskleidė manipuliaciją
Portalas 15min, pasinaudojęs vaizdo tikrinimo įrankiais „InVID“ ir „FotoForensics“, patikrino, ar ši nuotrauka nebuvo pakeista.
„InVID“ parodė, jog nuotrauka buvo pakeista skaitmeniniu būdu. Ukrainos vėliavos emblema buvo suklastota, o ant dešinėje stovinčio vyro rankos matoma erelio emblema buvo nukopijuota nuo kairėje stovinčio vyro uniformos.
Šis įrankis geba patikrinti fotografijas, pasitelkęs įvairius algoritmus. Jis apdoroja nuotraukas ir vaizdo įrašus, išryškindamas vietas, kurios galimai paimtos iš kito kadro.
Nuotraukų atpažinimo sistema Ukrainos vėliavą ir erelio emblemą aiškiai išskyrė mėlyna spalva, o tai reiškia, jog šiose nuotraukos vietose esama klastotės pėdsakų.
Tą patį parodė ir „FotoForensics“. Šis įrankis išskyrė Ukrainos vėliavos ir dešinėje esančio erelio emblemas.
15min verdiktas: pakeista nuotrauka. Vaizdų tikrinimo įrankiai atskleidė, kad nuotrauka yra pakeista. Joje matoma Ukrainos vėliava ir viena iš erelio emblemų yra modifikuotos.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.